Jussi Nii­nis­tö HS:lle: Säästöt eivät hei­ken­nä va­rus­mies­kou­lu­tuk­sen tasoa

Varusmieskoulutuksen taso ei laske, vaikka armeijan menoja karsitaan, sanoi puolustusministeri Jussi Niinistö (ps.) Helsingin Sanomille.

Varusmieskoulutuksen taso ei laske, vaikka armeijan menoja karsitaan, sanoi puolustusministeri Jussi Niinistö (ps.) Helsingin Sanomille.

HS uutisoi tänään, että puolustusvoimat joutuu karsimaan toimintamenojaan huomattavan rahoitusvajeen vuoksi. Lehti perustaa tietonsa Pääesikunnan salaiseen suunnitteluohjeeseen. Sen mukaan henkilöstökuluja pienennetään muun muassa niin, että varusmiehiä kouluttavien sopimussotilaiden määrää vähennetään.

Aliupseeriliiton puheenjohtaja Mika Oranen sanoi HS:lle, että varusmieskoulutuksen taso laskee väkisinkin säästöjen myötä.

- Koulutuksen laatua oli tarkoitus nostaa varmistamalla keskimäärin 2,5 kouluttajaa per joukkue. Noin suurilla säästöillä yhtälö on mahdoton, Oranen sanoi.

Niinistön mukaan ensi vuoden budjetissa on varmistettu kouluttajien määräksi 2,5 per joukkue. Hän sanoo, että laadusta pidetään kiinni ja että esimerkiksi reservin kertausharjoitettavien määrä pysyy 18 000:ssa vuodessa.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä