Intersukupuolisten vauvojen leikkauksista on iso näkemysero kahden yliopistosairaalan välillä, kertoo Väli-Suomen median Sunnuntaisuomalainen.
Suomessa syntyy vuosittain lapsia, joiden sukupuolta ei voi määritellä yksiselitteisesti tytöksi tai pojaksi. Vaikeimpien tapausten diagnosointi ja hoito on keskitetty Helsinkiin ja Ouluun.
Lehden mukaan Oulussa intersukupuolisia vauvoja ei ole tällä vuosituhannella leikattu esteettisistä syistä. Lastenkirurgi Mika Venhola Oulusta sanoo korjaamisen voivan olla jälkikäteen mahdotonta, jos ihmiselle on valittu oman kokemuksen vastaiset sukuelimet.
Helsingissä lapsen sukuelimet korjataan leikkauksella, jos ne ovat häiritsevän näköiset, kertoo osastonylilääkäri Seppo Taskinen lehdessä.
Euroopan neuvosto kehotti viime vuonna jäsenmaita varmistamaan, ettei intersukupuolisia lapsia leikattaisi kosmeettisista syistä.