Mainos

India Times: VR:n junat maailman parhaita

Verkkosivusto India Timesin tekemän listauksen mukaan VR:n junat ovat maailman parhaita. Verkkosivusto listasi mielestään maailman kymmenen luotettavinta ja matkustusmukavuudeltaan parasta junayhtiötä.

None None
Tapio Maikkola
None None
Tapio Maikkola
Kotimaa  3.2. | Kaleva Muuta tekstin kokoa -+
Verkkosivusto India Timesin tekemän listauksen mukaan VR:n junat ovat maailman parhaita. Verkkosivusto listasi mielestään maailman kymmenen luotettavinta ja matkustusmukavuudeltaan parasta junayhtiötä.

Sivustolla Suomen junia kehutaan poikkeuksellisen puhtaiksi, tehokkaiksi ja ongelmattomiksi.

Arvion mukaan VR:n junat on paras tapa matkustaa, kun halutaan suunnata Helsingistä maaseudulle.

Listauksessa kiinnitettiin huomiota palveluihin, mukavuuteen, reitteihin, kohtuulliseen hintatasoon ja teknologiaan.

Suomessa listauksesta kertoi Ilta-Sanomat.

Junayhtiöiden Top 10 India Timesin mukaan:

1. VR, Suomi

2. Great Southern Rail Limited, Australia

3. AVE, Espanja

4. KTX, Etelä-Korea

5. Russian Railways, Venäjä

6. TAV, Italia

7. ICE/NachtZug, Saksa

8. Eurostar, Englanti

9. Japan Railways Group, Japani

10. TGV, France

Listaus India Timesissa

Aiheesta Ilta-Sanomissa

Onko sinulla aiheesta lisätietoa?

13222 Lähetä

Mainos
Ads by Google

Kommentoi

20/37 kommenttia

Nimimerkki
4.2.2012 10:36

Jep tutkimuksen mukaan VR on parempi kuin esim japanin ja korean luotijunat ja nuo eurooppalaiset kanssaveljet. Antakaa mun nauraa ... siellä ajetaan sentään 300kmh norminopeutta ja lipuista saat hinnan takaisin jos juna on yli 2min myöhässä. Jos meillä olisi nuin niin koko VR toimisi pro bono.


Nimimerkki
4.2.2012 10:33

Tainnut käydä vierailulla tuulettomana,sateettomana,kohtuullisesti aurinkoisena ja onnekkaana kesäpäivänä. Tuloksen varmistukseksi vielä 10 000e taskuun niin avot. Ainiin ja jos edes lehtiä olisi tippunut radalle niin voi voi se olisi matka tyssännyt siihenkin.


AirMan
3.2.2012 20:36

Kyllähän junalla pääsee Helsingistä maaseudulle, mutta pidemmälle ei sitten kannata lähteäkään. Lippujen hinnat ovat kalliimpia kuin lentäminen tai omalla autolla ajaminen ja junia kulkee niin harvoin, ettei niitä voi työmatkoihin käyttää.


Ostin auton
3.2.2012 14:02

Hahahah... Nolla listaa taas tehty ja vissiin joku pikku voitelut antanut jutun tekijälle. Uudet "laadukkaat" makuuvaunut ja IC vaunut ovat niin susia ettei hytteihin saa lasten vaunuja tahi matkalaukkuja kunnolla sisään. Käytävät makuuvaunuissa ovat kapeita ja Tuplakerros IC vaunuissa normaalikokoisia matkalaukkuja ei saa laitettua hyllylle, vaan ne pitää pahimmassa tapauksessa viedä toiseen vaunuun tai pitää käytävän tukkeena. Talvisaikaan jos vaikka laukun saisikin hyllylle, niin mahtavan suunnittelun tuloskesena laukun renkaista sulava lumi kastelee matkustajan kiitettävästi. Kolmanneksi yrittäkääpä joskus matkustaa pidemmäksi aikaa vauvojen kanssa junalla ilman toista aikuista. VR:n palvelu alttius on nolla luokkaa. Ja jos sattuu olemaan vahto vaikka Tampereella, niin turha luulla että sieltä jotakin kärryjä löytyisi laitureilta. Ovelta ovelle palveluja ei Suomessa myöskään tunneta toisin kuin Keskieuroopassa. Ainiin Intiassa kannettavaa omaisuutta ei juuri ole, kun siellä pärjää läpi vuoden shortseissa ja T-paidassa. Toista se vaan on täällä pohjolassa. Tähän päälle vielä törketä lippujen hinnat, verkkokauppasekoilut ja aikataulu skandaalit, eikä vähäisimpänä työntekijöiden jaksaminen, niin ihmettelenpä vaan että miten tällainen listaus kertoo mistään mitään?


Jupe
3.2.2012 12:21

Tässäpä se nähdää, että ei osata kuin kitistä. Osasyy tosin medialla, joka noudattelee samaa kitinä linjaa ja tekee uutisen jokaisesta junan myöhästymisestä.


Matti Matinpoika
3.2.2012 12:12

Laadukkaat VR:n vaunut lienevät enimmäkseen valmistettu Suomessa. Kannattaa kuitenkin muistaa, että veturit ovat italialaisia, ja jäätyvät Suomen pakkasissa. Silloin, kun kelit ovat sopivat ja rata kunnossa, silloin VR voisi olla vaikkapa maailman tehokkain ja parhain rautatieyhtiö ;)


Nimimerkki
3.2.2012 11:18

Tämä tutkimus kertoo vain Intialaisten "tutkijoiden" tasosta. Vai onko VR tilannut tämän tutkimustuloksen?


World champion
3.2.2012 10:46

Mahtavaa. Nyt on VR:llä hyvä syy nostaa hintoja. Ei maailman parhailla junilla alehintaan matkustella. Jos haluatte ajella tusinajunilla, menkää Ranskaan TGV:n kyytille.


Nimimerkki
3.2.2012 10:42

Aikataulussa pysyminen ei tainut olla kriteereissä.


Nimimerkki
3.2.2012 10:23

Laitetaan valittajatkin parhausjärjestykseen ja suomalaiset taas ykkösenä!


Suurin ja kaunein
3.2.2012 10:18

Suomalaisilla on tapa nostaa itsensä jalustalle haukkumalla eri instansseja.


Nimimerkki
3.2.2012 10:14

Rautatieliikenteessä on siis panostettu väärään asiaan. Huonompikin kalusto olisi riittänyt ja panostus olis pitänyt suunnata rataverkkoon.


Kyllä naurattaa
3.2.2012 10:14

On kyllä melko ontuva tutkimus. Oulusta etelään lähtevä juna( lähtöaika 9.45) hyytyi Kaakkuriin.Noin 5 km päähän asemalta.


Nimimerkki
3.2.2012 09:59

Kyllä Japanissa junalla matkustaminen on aivan eri tasolla kuin Suomessa. Aikataulut pitää ja kaikki toimii kuin se entisaikain junan vessa. Kaluston kunnosta ja siisteydestä ei tarvitse edes puhua. Ei ole tosiaan kauaa kun vr:n vessa oli reikä lattiassa.


Yli hinnoitetut hinnat.
3.2.2012 09:51

Joo , huonontunut on laatu . Ykkös luokka sijoitetaan junan keula- tai peräpäähän ja "vintille". VR:llä ei piitata vanhenevasta ikäluokasta, joilla liikkuminen on jo vaikeaa. Palvelu on ala-arvoista, mutta sehän on tuttua valtion yhtiöissä. Hinta / laatu suhde on siis huono.


Intiasta astiko piti arvioitsija hakea
3.2.2012 09:42

Olisi Suomesta kysyneet VR:n matkustajilta, niin olisi saanut luotettavamman arvion. Höpöhöpöjuttu.


Rutiseva resiina
3.2.2012 09:18

Eli onko tämä nyt yleisen mielipiteen muokkausta siihen suuntaan ettei VR:n tarvitsisi puuttua ongelmakohtiin? Vaikka olisikin jonkun Top Ten -listan kärjessä, ei se tarkoita sitä että asiat olisivat yleisesti ottaen VR:lla kunnossa.


Nimimerkki
3.2.2012 09:16

Justiinsa, ihan kun tutkimus olisi tehty Intiassa mutu tuntumalla. Olisivat edes käyneet Ranskassa mihin ei VR;n junia edes voi verrata.


lakimies
3.2.2012 09:13

Kokemusta on asettaisin tuon toisen Australian etusijalle kaikessa joustavuudessa mitä siellä olen saanut.Kyllä Vr hyvä on mutta kun en noita kaikkia muita ole kokeillut niin tämä tästä.


Nimimerkki
3.2.2012 09:11

Eihän tuossa tutkimuksessa sanottukaan, että VR on hyvä vaan maailman paras. Niinkuin kaikki muukin Suomessa. Käykää joskus muuallakin niin tiedätte.


Mainos
Mainos
Mainos
Uusimmat | Kotimaa Down Up
Mainos

Pienkone putosi Kajaanissa

Pohjois-Suomi 18:14 | Päivitetty 18:24

Pienlentokone putosi maahan Kajaanissa torstaina. Onnettomuus tapahtui Kajaanista Sotkamon suuntaan Ruuhijärven maastossa kello 17.30:n aikaan. C 0 V 2

Terve24 Blogit

Blogeihin
Mainos
stats-image
Takaisin ylös