HS: Oi­keus­op­pi­neet ih­met­te­le­vät Hal­la-ahon lau­sun­toa

Oikeusoppineet tyrmäävät kritiikin, jota eduskunnan hallintolakivaliokunnan puheenjohtaja Jussi Halla-aho (ps.) on esittänyt saamastaan korkeimman oikeuden tuomiosta.

Oikeusoppineet tyrmäävät kritiikin, jota eduskunnan hallintolakivaliokunnan puheenjohtaja Jussi Halla-aho (ps.) on esittänyt saamastaan korkeimman oikeuden tuomiosta. Asiasta kertoo Helsingin Sanomat.

KKO tuomitsi Halla-ahon viime perjantaina uskonrauhan rikkomisesta ja kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Halla-ahon mukaan hänen saamansa sakkotuomio on muutaman ihmisen henkilökohtainen tulkinta.

Valtiosääntöoikeuden professori Tuomas Ojanen toteaa, että Halla-ahon lausunto hämärtää vallan kolmijakoa ja vaarantaa tuomioistuinten riippumattomuutta. Oikeustieteen professori Kaarlo Tuori on Ojasen kanssa samoilla linjoilla.

– Vuonna 2004 Suomi sai huomautuksen YK:n ihmisoikeuskomitealta siitä, että poliitikot puuttuvat puheillaan tuomioistuinten tuomiovallankäyttöön, Ojanen sanoo Helsingin Sanomille.

Ilmoita asiavirheestä