Mainos

HS: Bussikuskit ajavat usein kännykkä kädessä


Risto Rasila
Kotimaa  30.6.2012 | Päivitetty 30.6.2012 | STT Muuta tekstin kokoa -+

Bussikuskit käyttävät usein matkapuhelimiaan ajon aikana, kertoo Helsingin Sanomat. Lehden mukaan pääkaupunkiseudulla liikennöivä HSL saa viikon aikana keskimäärin viisi valitusta kännykkäänsä räpeltävistä bussikuskeista. Ongelman ovat havainneet myös muut lehden haastattelemat pääkaupunkiseudun liikennöitsijät.

Tilanne on kuitenkin ollut nykyistä pahempikin: HSL sai vielä muutama vuosi sitten kolme kertaa useammin valituksia kuljettajien kännykän käytöstä.

Helsingin Sanomien tietojen mukaan onnettomuuksia kuskien kännykänkäytön vuoksi ei kuitenkaan ole sattunut.

Kännykkään puhuminen ajon aikana on ollut Suomessa kiellettyä vuodesta 2003 lähtien.

Lähetä kuva, video tai juttuvinkki viestinä puhelimellasi numeroon 13222 tai käytä lomaketta.

Mainos
Ads by Google

Kommentit

7/7 kommenttia

jj
30.6.2012 12:08

Ei pelkästään bussikuskit vaan myös muut ammattiautoilijat sekä ihan tavallisetkin autoilijat.


Pelottaa kyydissä usein
30.6.2012 11:37

Oulussakin monet kuljettajat ajavat ja puhuvat samalla kännykkään.Sitten ovat ne hurjat, jotka laskevat kolikkokassaa viimeistä vuoroaan ajaessaan!


Tapahtuu Oulussakin
30.6.2012 10:53

Näkee myös eräiden Koskilinjan kuskien ajavan kännykkä korvalla. Pahin oli tässä vuosi pari takaperin kun yksi kuski ajoi Toripakalta Toppilaan puhuen kännykkään ilman handsfreetä. Siinä unohtui myös kyytiin nousevien asiakkaiden palvelukin täysin.

Mitä handsfree laitteisiin tulee, niin en voi itse niitä ainakaan käyttää. Ne ei joko pysy tai korva tulee kipeäksi riippuen mallista.


jj
30.6.2012 12:09

Ihan takuulla löytyy sellainen malli joka sinullekin sopii. Et vain viitsi etsiä.


joo
30.6.2012 09:42

Mutta oulun koskilinja kuskit ajavat samanlailla. Olen joskus soittanut koskilinjalle, siellä suhtauduttiin asian erittäin nuivasti. Vähän siiheen tyyliin että mitä ilmotat.


Raju Henry
30.6.2012 08:34

Ja korvalla, hyviä hf laitteita on.


Pate
30.6.2012 06:59

Rekkakuski ei aja kännykkä kädessä. Ei ikinä oo näkyny kännykkää kädessä,


Mainos
Mainos
Mainos
Uusimmat » | Kotimaa Down Up
Mainos
Pääuutiset
Mainos
stats-image
Takaisin ylös