Mainos

Halla-aho jättää Facebookin

Perussuomalaisten kansanedustaja Jussi Halla-aho aikoo poistua Facebookista vuodenvaihteessa. Hän perusteli päätöstään muun muassa sillä, että Facebook on laskenut poliittisen journalismin tasoa.

None None
Jussi Nukari
None None
Jussi Nukari
Kotimaa  27.12.2011 | STT Muuta tekstin kokoa -+

Perussuomalaisten kansanedustaja Jussi Halla-aho aikoo poistua Facebookista vuodenvaihteessa. Hän perusteli päätöstään muun muassa sillä, että Facebook on laskenut poliittisen journalismin tasoa.

Toimittajia ei Halla-ahon mielestä kiinnosta se, mitä poliitikot sanovat eduskunnassa tai blogeissaan, vaan se, mitä he sanovat Facebookissa tai Twitterissä.

—? Jos (perussuomalainen) poliitikko sanoo Facebookissa "kakka", se on kymmenessä minuutissa jokaisen verkkomedian etusivulla ja Timo Soinin mielipidettä tiedustellaan. Jos poliitikko ei sano "kakka", uutisaiheeksi riittää se, että poliitikon avustaja sanoo "kakka" tai että joku sanoo hänen seinällään "kakka" tai että hänet on lupaa kysymättä liitetty johonkin sellaiseen ryhmään, jossa sanotaan "kakka", kansanedustaja kirjoitti omilla Facebook-sivuillaan.

Halla-ahon Facebookissa esittämistä sotilasjuntta Kreikkaan -kommenteista nousi aiemmin syksyllä metakka, jonka perusteella hänet erotettiin kahdeksi viikoksi perussuomalaisten eduskuntaryhmästä.

Onko sinulla aiheesta lisätietoa?

13222 Lähetä

Mainos
Ads by Google

Kommentoi

20/35 kommenttia

niin se vaan on
28.12.2011 14:35

Eläköön vähemmistödiktatuuri. Näin vaimennetaan sananvapaus lopullisesti. Itseasiassa "facebook" onkin syytä lopettaa kokonaan. Kansalaiset eivät näytä ymmärtävän minkälainen rikoksien ja väärinkäytösten musta-aukko se on. Kerran facebookissa, etkä ikinä pääse siitä irti.


Nimimerkki
28.12.2011 08:03

Kyllä oli kiinostava uutinen.


Make
27.12.2011 23:30

Uutiskynnyksen ylittävä uutinen jos joku tulee järkiinsä ja poistuu Facebookista... Mahtavaa!! Jospa nyt vois alkaa tekemään töitä kun ei tarvi kokoajan statusta päivittää.


Nimimerkki
27.12.2011 23:20

Montako Jyrki Kataisen Facebook päivitystä on ollut otsikoissa? En muista ensimmäistäkään. En äänestänyt perussuomalaisia, mutta en myöskään väitä etteikö heidän niskaansa kaadettaisia kaikkea sontaa mitä medialta irtoaa. Olisi lapsellista väittää että lehdistö kohtelee kaikkia puolueita tasapuolisesti.


Nimimerkki
27.12.2011 23:03

toivottavasti jättää se puolue toveriki joka suoltaa sitä kakkaa soilta ym sukkahousufilmiä


Nimimerkki
27.12.2011 23:03

toivottavasti jättää se puolue toveriki joka suoltaa sitä kakkaa soilta ym sukkahousufilmiä


Ei tule ikävä
27.12.2011 21:50

Hei, hei!


Ville
27.12.2011 20:07

Jos niin teet niin olet pian unohtettu kansanedustaja sieltähän olet voimasi saanut.


voihan kakka!
27.12.2011 19:58

Taas kerran oli Jussi Halla-aho oikeassa. Ei todellakaan mennyt pitkään, kun useimmissa verkkolehdissä uutisoidaan Halla-ahon sanoneen facebookissa "kakka". Asiasta ovat nyt uutisoineet Kalevan lisäksi, MTV3, Nelonen, Iltalehti, Ilta-sanomat, Kokoomuksen Verkkouutiset, Uusi-Suomi, Hesari ja Turun sanomat. Olisiko kakka-uutinen myös mahdollisesti Ylen pääuutislähetyksen ykkösaiheena?


muikku sano kuikku
27.12.2011 19:51

Onkohan tämä oikeasti ihan mietitty mielipide, vaiko niin sanotusti rykäisty kakka? Lainaus>"kokoomusjohtoinen sossu-tv YLE ay-lokatoimittajineen on suoranainen syöpä ja sen alhaiset matelijat ts lokatoimittajat hyökkäävät kansanryhmiä kuten keskustaa ja perusuomalaisia vastaan"< Vaan eipä tuo ainakaan minua kiihota, tuskin "kansanryhmiäkään"


Nimimerkki
27.12.2011 19:41

Tutustukaa asioihin ja niiden tekijöihin hyvät ihmiset. Suomi on luisumassa kauas pois länsimaisesta Demokratiakäsityksestä. "ns,valtaeliitin " hallitsema media suoltaa vihapuhetta ja halveksii jatkuvasti suomalaisen yhteiskunnan kantavia voimia . Lukekaa Blogit -Riikka Söyring -Pauli Vahtera


nostan hänelle hattua
27.12.2011 19:29

En voi sille mitään, mutta pidän Halla-ahosta. Käsitän asian niin, ettei hän ui valtavirran ajattelutavan joessa, vaan hän ui vastavirtaan kuin lohi konsanaan.


kakka
27.12.2011 18:28

Päivän paras uuttinen kertakaan!


Nimimerkki
27.12.2011 18:08

No tieten se Facebook on laskenut luonnollisesti poliittisen journalismin tasoa. Jollain Halla-ahollahan ei asiassa ole mitään tekemistä, varsinkaan politiikan tason laskemisessa.


dtm
27.12.2011 18:04

Emme jää kaipaamaan.


Örömm kötröpörö
27.12.2011 17:45

Eduskuntapuheet ovat virallista poliittista jargonia, jota kukaan täysijärkinen ei jaksa seurata. Blogit ja facebook puolestaan ovat poliitikkojen omia propagandakanavia, joihin he voivat kirjoittaa ilman portinvartijoita eli toimittajia. Jos asemaltaan kansanedustaja kirjoittaa julkisesti "kakka", niin silloin on aiheellista kysyä kansanedustajalta, mitä hän tarkoittaa sillä ja seisooko hän virkansa puolesta sen takana. Media vahtii valtaapitäviä, tarjoaa lukijoilleen sirkushuveja ja siinä ohessa käärii muhkeasti rahaa. Eihän tässä muusta ole kyse.


Nimimerkki
27.12.2011 17:39

Voit Halla-aho poistua samalla myös eduskunnasta, jossa ei tuollaisia pellejä tarvita!


Nimimerkki
27.12.2011 17:39

Säälittävää marttyyritouhua Halla-ukolta


Nimimerkki
27.12.2011 17:39

Miksi tämä on uutinen???


jlhiufytuk.
27.12.2011 17:25

OMG!!!!kylläpä on järisyttävä uutinen.


Mainos
Mainos
Mainos
Mainos
Uusimmat | Kotimaa Down Up
Mainos

Terve24 Blogit

Blogeihin
Mainos
stats-image
Takaisin ylös