Mainos

Haapakosken Kärpillä tahmea alku

Valmentajanvaihdos ei piristänyt Kärppiä jääkiekon SM-liigassa. Porin Ässät haki Oulusta 3-2-voiton ja aiheutti Kärpille kolmannen peräkkäisen kotitappion.

Kotimaa  13.3.2010 | Päivitetty 13.3.2010 | STT Muuta tekstin kokoa -+

Valmentajanvaihdos ei piristänyt Kärppiä jääkiekon SM-liigassa. Porin Ässät haki Oulusta 3-2-voiton ja aiheutti Kärpille kolmannen peräkkäisen kotitappion.

Ässät karkasi voittoon Tomas Zaborskyn ja maalipaikkoja tuhlailleen Marko Luomalan loppuhetkien osumilla.

- Hiljaiseksi vetää. Tasoitus tuli kuin salama kirkkaalta taivaalta ja siihen perään johtomaali, ensimmäistä otteluaan Kärppien päävalmentajana toiminut Mikko Haapakoski sanoi. Kärppien Juho Jokinen loukkasi olkapäänsä ottelun alussa.

- Viidellä pakilla pelaaminen varmaan verotti, mutta olen tyytyväinen joukkueen ilmeeseen ja taisteluun, Haapakoski kertoi.

Ässät näytti, ettei sitä kannata laskea ulos pudotuspelitaistelusta. Joukkue paransi otteitaan mitä pidemmälle peli eteni.

- Kärpät meni johtoon, mutta ei annettu periksi. Se kertoo isosta patasydämestä, Ässien päävalmentaja Pekka Rautakallio sanoi.

Onko sinulla aiheesta lisätietoa?

13222 Lähetä

Mainos
Ads by Google

Kommentoi

6/6 kommenttia

Nimimerkki
15.3.2010 01:09

väärä palsta


jonddu
13.3.2010 22:55

Kyllähän se piiri pieni pyörii, mutta jos Alatalo ois jätetty palkaamatta valmentajaks niin oltais eri tilanteessa. Ei pitäis mennä valmentajassa säästämään! Holtari ois kannattanu palkata, sillo ku ois ollu mahollisuus, mutta se(kin) juna meni jo.


sdad
13.3.2010 22:53

tätä se on ensi kaudella sitten odotettavissa...karsinnoissa Kärpät ja Kookoo


Nimimerkki
13.3.2010 20:37

Muutosta tarvitaan, mutta se ei tapahdu, kun kärppien pieni piiri pyörii( uusi valmentaja samasta seurakunnasta). Kakkos valmentaja ykkösenä ei tuo mitään uutta.


Kake
13.3.2010 20:28

Täyttä spedeilyä ollu koko vuosi. Arponen takasi remmiin ja Junnolle ja kumppanit Alatalon jatkoksi hiihtolenkille


Tulos tai ulos
13.3.2010 20:22

Hienoa asioiden hoitoa koko organisaatiolta! Kärpät kerää koko pohjoissuomen junioritoiminnan tulokset, pääosan sponsorirahasta ja onnistuu silti keikkumaan keskiviivan ALApuolella! Ei ole pelkästään Alatalon vika, ehkä johtokunnankin pitäisi katsoa peiliin kuinka hommia hoidetaan


Mainos
Mainos
Mainos
Uusimmat | Kotimaa Down Up
Mainos

Terve24 Blogit

Blogeihin
Mainos
stats-image
Takaisin ylös