Hyvinkään epäilty ampuja oli päivittänyt yöllä matkapuhelimellaan Facebook-päivitykseksi lauseen ”Oli kivaa toverit”. Siitä ei kuitenkaan käy ilmi, tapahtuiko tämä ennen vai jälkeen ampumisen.
Tutkinnanjohtaja Mika Ihaksisen mukaan epäilty oli viettänyt päivää ja iltaa kavereidensa kanssa. Jossakin vaiheessa oli ollut riitaakin, mutta poliisin mukaan se ei selitä myöhempiä tapahtumia.
Epäilty oli illalla lähtenyt pubista ja sanonut kavereilleen menevänsä kotiin. Ampuminen alkoi selvästi tämän ajankohdan jälkeen.
Ihaksinen kuvaa epäiltyä periaatteessa tavalliseksi nuoreksi, jolla on harrastuksia ja kavereita.
Toinen uhreista Facebook-kaveri
Epäillyllä ampujalla on 86 Facebook-kaveria, ja kuollut mies oli yksi hänen Facebook-kavereistaan.
Facebook-sivuilla epäilty ampuja ilmoittaa kiinnostuksen kohteikseen muiden joukossa talvisodassa tarkka-ampujana toimineen Simo Häyhän ja Saksan armeijan. Mies ilmoittaa harrastuksekseen airsoft-taistelupelin, jota käydään joukkueittain muovikuula-asein esimerkiksi luonnossa.
Ampumavälikohtauksesta epäillään 18-vuotiasta hyvinkääläismiestä. Välikohtauksessa sai surmansa nuori nainen ja nuori mies, joka kuoli sairaalassa ampumisesta saamiinsa vammoihin. Mies oli pesäpallojoukkue Hyvinkään Tahkon edustusjoukkueen pelaaja.
Lisäksi seitsämän ihmistä loukkaantui. Heidän joukossaan on 23-vuotias poliisiharjoittelija, jonka tila on erittäin kriittinen. Helsingin Sanomien verkkolehden mukaan poliisi pelaa jalkapalloa HJK:n naisten liigajoukkueessa.
Poliisin mukaan kadulla liikkuvia ihmisiä tulitettiin rakennuksen katolta. Alustavien tietojen mukaan uhrit valikoituivat satunnaisesti.
Epäity ja uhrit opiskelivat samassa koulussa
Hyvinkään epäilty ampuja ja kaksi uhria aloittivat kaksi vuotta sitten opiskelut Hyrian ammatillisessa koulutuskeskuksessa, kertoo sivistystoimenjohtaja Pentti Halonen.
Epäilty ampuja kuitenkin lopetti opiskelun viime vuoden puolella. Halonen ei vielä tiedä, mitä ainetta mies opiskeli. Hyriassa opiskelee Halosen mukaan parituhatta opiskelijaa.
Ampumisessa kuollut 18-vuotias nainen opiskeli lähihoitajaksi ja 19-vuotias mies sähköalaa. Molemmat olisivat valmistuneet ensi viikonloppuna ammatteihin.