Pirkanmaalla vanhoillislestadiolaisesta Lempäälän rauhanyhdistyksestä on tehty rikosilmoitus, kertoo Aamulehti. Taustalla on lehden mukaan pitkäaikainen kiusaaminen ja rikosilmoituksen tekijä on yhteisöön kuulunut perheenäiti.
Rikoskomisario Joni Länsipuro Pirkanmaan poliisista kertoo lehdelle, että tapauksesta on aloitettu esitutkinta. Länsipuro ei ota kantaa mahdolliseen rikosnimikkeeseen.
Lempäälän rauhanyhdistyksen johdosta kommentoidaan, että kyseessä on yhdistyksen sisäinen asia, minkä takia siitä ei haluta keskustella julkisuudessa.
Vanhoillislestadiolaista liikettä tutkinut Lapin yliopiston dosentti Aini Linjakumpu kertoo lehdelle, että vastaavia rikosilmoituksia ei hänen tietääkseen ole ennen tehty. Hän sanoo, että rikosilmoitus siirtää asian liikkeen sisältä viranomaisten käsiin, jolloin liike ei enää itse pysty määrittelemään, onko asiassa tehty väärin tai oikein. Silloin sen määrittelevät viranomaiset.

Kommentit
Pineellä paikkakunnalla uskosta irtautuminen on erittäin vaikeata, helpompi on muuttaa kauas pois uuteen kaupunkiin. Välit katkeavat joka tapauksessa. Jos taas on yhä uskossa, ja kuvittelee voivansa korjata asiat kertomalla niistä, niskaan tulee sellaiset syytökset ja rääkit ettei siitä ihminen selviä mieli ehjänä.
Erikoinen rikosilmoitus. Huomioiden että mukanaolo on vapaaehtoista ja vetäytyä voi omasta tahdostaan jos joutuu kiusatuksi. En tunne tilannetta tms tarkemmin mutta tuli fiilis että nyt "haisee". Yritetään loata aiemmilla tahroilla nyt lisää.
Tämän kommentin logiikkaa ontuu pahan kerran. Otetaanpa esimerkki: jos kävelet kadulla ja sinut hakataan, hakkaaja joutuu hyvässä lykyssä syytteeseen siitä huolimatta, että kävelit kadulla ihan vapaaehtoisesti kenenkään pakottamatta. Sama pätee myös uskonollisiin kultteihin; lakia ei saa rikkoa vaikka uhri kuinka olisi omasta tahdostaan mukana (ja kuinka moni oikeasti on?). Toivottavasti mielipiteesi ei kuvasta vl-uskovaisten asennetta laajemmin.
Joutaakin arvostella elämäntapaliikettä jonka kirjoittamattomiin sääntöihin ja normeihin kasvetaan niin kuin mihin tahansa kulttuuriin. Joku ihminen saattaa löytää siitä elämälleen rauhan ja suunnan mutta monet eivät. Höpötetään vaan uskossa olosta ja epäuskoisista kuin opetetut papukaijat eikä tiedetä välttämättä itsekään mitä todellinen uskossa olo on.
Kyllä ne papukaijat ennen pitkää lähtevät tai tekevät rikosilmoituksia yms. Jos joku on papukaija ja on noudattavinaan sääntöjä, sellaisen ihmisen usko on hiekalle rakennettu. Eli on niitä elämäntapalestadiolaisia todellakin joukossa, mutta eivät he loputtomiin mukana roiku. Heille vl ei ole hengellinen vaan henkinen koti.
Olisipa ollut 1980-luvulla samanlainen mahollisuus, kun meijän äitiä kiusattiin aikuisista koostuneen ns. lestadiolaisjohdon taholta. Istutettiin 4 - 5 ukkoköörin edessä ja tivattiin yksityisasioita, tunnelma kuin 1800-luvun oikeudenkäynnissä, jossa ei köyhillä ollut paljon mahiksia eikä etes puolustusasianajajaa. Salassa tehtiin eikä lapset tienneet mitään. Vähitellen äiti alkoi eristäytyä kokonaan kotiinsa.
ihmetelen vain sitä että lakihan on kaikille sama ei siinä pitäisi vaikutaa mihin uskoo tai kuuluu jos uskonto voi mennä lain edelle niin silloinhan voi kuka vain perustaa oman uskon lahkon ja sanoa tutkimme ensin itse onko syytä epäillä
On vähän väärin lähteä tuomitsemaan koko uskontoa (tietynlaista kiusaamista sekin). Mutta kyllä nuo kiusaajat saavat mennä itseensä ja salaa toivon heidän poistuvan ko. yhteisöstä. Meillä ois muuten niin ihana porukka jos ei ois kiusaajia. Usko tuo elämään kuitenkin tietynlaista turvallisuuden tunnetta ja uskon yhteisöllisyydenkin paranevan jahka nää paskat saadaan jauhettua. Tää on nyt tätä aikaa. Kiitos siitä Taivaan Isälle että asiat tulevat julki. <3 Se kertoo vain siitä että Hän on kuullut meidän pienien ja vajaavaistenkin hiljaisen raskaat rukoukset.
Hohhoijakkaa, etukäteisspekulaatiohan aina kannattaa...
Yllättäen alueen kaikki VL:t täällä puolustamassa liikettään. Ei mulla muuta :)
Yllättäen kaikki alueen ei-vl:t täällä tuomitsemassa koko liikettä. Ei mullakaan muuta :)
On se vaan kummallista, että se teidän liike on kaiken kriittisen tarkastelun ja arvostelun ulkopuolella teidän mielestänne. En tuomitse koko liikettä, mutta varmaan totuuden siementä on tuossakin Lempäälän tapauksessa ainakin sen verran, että luulisi sen antavan liikkeeseen kuuluvallekin aihetta edes epäilyyn, että se voisi olla totta. Kannattaisi pikkuhiljaa alkaa availemaan niitä silmiä ja kasvaa isoksi. Miten aikuinen ihminen voikin olla niin sinisilmäinen, että uskoo kaiken siinä liikkeessä tapahtuvan olevan puhdasta, pyhää ja oikeamielistä. Kaikkien tiedossa kuitenkin on, että vääryyttäkin tapahtuu.
No en minä ole niin sinisilmäinen kun kerrot minun olevan. Tottakai tiedän että vääryyttä voi tapahtua ja törkeääkin vääryyttä. Annettaisko kuitenkin ensin tutkia mitä siellä on tehty väärin. Ja olen onnellinen että sait silmäsi ja auki ja kasvoit isoksi, minä uskon puhtaaksi ja pyhäksi ja oikeamieliseksi yksin Jumalan enkä mitään ry:tä tai srk:ta, eli taas meni sulla väärin. On se vaan kummallista jos olet lestadiolainen niin puolustautua et saa et sitten mitenkään eikä mitään hyvää saa liikkeestä mainita. Niitä kyllä kompataan jotka yhtyy arvosteluihin mukaan, oli sitten aiheellista tai ei. Enää ei tule hymynaamaa..
Katoppa kommenttien määrä.. Meinaatko, että niitä on n. 50 koko oulun alueella? Jos kaikki olisivat kommentoimassa, niin pelkästään Kempeleestä tulisi yli 3000 kommenttia.. Täällä PK seudulla tilanne on sen suhteen vähän parempi...
Huh onneksi olen itse päässy irti tuosta uskonnosta ja voin hengittää vapaasti, elä vapaasti ilman pelkoa siitä että joku tuomitsee minut tai tapani elää. Elkää haukkuko niitä jotka uskoo vaan tuota ite uskontoa joka sairaalla tavallla tukehuttaa siihen kuuluvat. mutta kun siihen on syntynyt niin se on sama ku muuttais suomesta namibiaan loppuiäks..sut revitään omalta reviiriltä mutta kun sen tekee niin olo helpottuu pikkuhiljaa :)) paljon siinä on hyvääkin mutta paljon paljon ja liikaa sääntöjä mitä ei saa tehä...
Tämän uskon perusydin on siinä, että haluaa uskoa ja päästä taivaaseen. Taivaaseen ei pääse sääntöjä tottelemalla. Säännöt eivät ole tätä uskoa.
Kun tekee jotain sellaista asiaa, jota "uskovainen ei halua tehdä", saa ympärillä olevat "huolestumaan". Nämä ovat kiertoilmauksia säännöille ja nuhtelulle niiden rikkomisesta, ja niiden merkitys kyllä on kaikkien tiedossa. Näitä sääntöjä levitetään yksitellen puheissa ja pää-äänenkannattajassa. Käytössä ovat hyvinkin kovat äänenpainot. Listaa ei uskalleta julkaista, koska silloin myönnettäisiin, että kyse on kuin onkin sääntöjen mukaan elämisen kyttäämisestä, ja myös se, että säännöt muuttuvat vähitellen ajan myötä. Näitä listoja ovat sitten laatineet muut, rehellisemmät. Netistä löytyy kun hakee esimerkiksi hakusanoilla "hakomaja syntilista". Näistä listoista ei kuitenkaan ole syytä huolestua kenenkään, koska mitään sellaistahan "ei ole olemassa". ;)
Itselläni ainakin tuntui, kuin olisin muuttanut Namibiasta Suomeen, eikä päinvastoin, kuten itse olet asian kokenut. Elämä helpottui heti, kuin taikaiskusta. Tuntui, että hengittäminenkin helpottui ja olo keveni. Teki mieli hymyillä kokoajan, ja huutaa kaikille uppo-oudoille vastaantulijoillekin kaupungilla, että minä olen vapaa! Vaikka liikkeestä eroamisestani on jo vuosia, tulee vieläkin välillä mieletön hyvän olon tunne sisälleni siitä, että olen oikeasti vapaa tuosta kaikesta ahdistuksesta, jota siinä elämäntapaliikkeessä jouduin kokemaan ja ajattelemaan. Silloin hymyilen itsekseni ja kiitän Jumalaa siitä, että auttoi minut pois sieltä.
Tiedän mistä vapauden tunteesta puhut. Olen itsekin kokeut sen. Mutta nykyään ajattelen myös niin että sen saman vapauden tunteen voi kokea myös muissa tilanteissa kuten itse olen kokenut erään mnimeltä mainitsemattoman terapian jälkeen. Nykyään ajattelen ettei se johdu itse uskosta vaan niistä kokemuksista. Sen takia on tärkeää että kiusaamista pidetään vakavana ja että siihen puututaan. Tämä tosin koskee vain niitä henkilöitä joilla lähtökohtaisesti ei ole mitään ko uskontoa vastaan.
Joo ja jos ois eri uskonnosta ollut kyse niin ei ois nimikettä laitettu erikseen??!!!!