Kotimaa 15.3.2010 

Kaasuputken vesilupaan tuli valituksia

Etelä-Suomen aluehallintovirasto on saanut antamastaan Itämeren kaasuputken vesiluvasta ainakin kolme paperille kirjoitettua valitusta. Virastosta kerrottiin virka-ajan päättyessä, että valituksia on voinut lisäksi saapua sähköpostitse.

Valituksista kaksi on yksityisten ihmisten tekemiä ja yksi Suomen Luonnonsuojeluliitosta, kertoi ympäristöneuvos Mika Seppälä Etelä-Suomen aluehallintovirastosta.

Uudenmaan ympäristönsuojelupiiri on yhdessä Viron luonnonsäätiön kanssa valittanut vesiluvasta. Järjestöt vaativat ensisijaisesti vesiluvan ja töiden aloittamisluvan kumoamista. Järjestöt ovat huolissaan erityisesti tynnyreissä olevista ympäristömyrkyistä.

Virasto antoi kaasuputkelle vesiluvan 12. helmikuuta. Valitusten jättämisten määräpäivä oli tänään.

Valitukset käsittelee Vaasan hallinto-oikeus. Sen päätöksiin tyytymättömät voivat jatkaa korkeimpaan hallinto-oikeuteen.

Putken rakentaminen alkaa huhtikuussa jo ennen kuin valituksia ilmeisimmin on käsitelty.


STT 

KOMMENTOI
LÄHETÄ 
KOMMENTIT
15.3.2010 
 
aa.
Näinhän se suomessa toteutuu kansalaisen oikeus rakannetaan ennenkuin on valituksiakaan käsitelty.
JAA TIETOA
Lähetä juttuun liittyvä kuva tai video
Avaa keskustelu aiheesta juttutuvassa
Facebook 
del.icio.us del.icio.us
Kalevan uudet Pikamainokset – vain 15€/3pv
TERVE24
moottori

Seppo Karppinen
Auto-Kaleva autouutiset 7.2. 
VTT: Etelämmäs tarkoitetut kitkarenkaat riski Pohjolassa
koti
Nyöritetyt tuolit kuin räsymatot.
Nyöritetyt tuolit kuin räsymatot.
Koti-Kaleva 11.2. 
Trendeistä viis!
hightech forum
POLTTOPISTEESSÄ 8.12.2011 
FT: Nokia luopumassa luksuspuhelimistaan
kiekko-kaleva
Pelin ytimessä. Janne Pesonen väläytti Ruotsi-ottelussa taitojaan, jotka hurmasivat Raksilan yleisön takavuosina. Kuhmolaislähtöinen hyökkääjä pyöräytti Suomen kavennuksen Viktor Fasthin edestä alivoimalla.
Pelin ytimessä. Janne Pesonen väläytti Ruotsi-ottelussa taitojaan, jotka hurmasivat Raksilan yleisön takavuosina. Kuhmolaislähtöinen hyökkääjä pyöräytti Suomen kavennuksen Viktor Fasthin edestä alivoimalla. Heikki Saukkomaa/Lehtikuva
KiekkoJuttu 20:46 
Takaisin parrasvaloihin
hyvä olo
Tammikuussa Kainuun Prikaatissa varusmiespalveluksensa aloittanut Juho Junnila ei ole säikähtänyt armeijan kuria, uusia kuvioita eikä paukkupakkasia. Lääkintäalikersanttina Kajaanissa palveleva Lari Hotakainen pitää tärkeänä, että siviiliasiat ovat kunnossa ennen
armeijaan lähtöä.
Tammikuussa Kainuun Prikaatissa varusmiespalveluksensa aloittanut Juho Junnila ei ole säikähtänyt armeijan kuria, uusia kuvioita eikä paukkupakkasia. Lääkintäalikersanttina Kajaanissa palveleva Lari Hotakainen pitää tärkeänä, että siviiliasiat ovat kunnossa ennen armeijaan lähtöä. _
Hyvä olo 11.2. 
Varusmiehet tarvitsevat henkistä tukea
sunnuntain puheenvuoro
Kerro, miten rakkaus iski Oulussa.
Kerro, miten rakkaus iski Oulussa. Pasi Autio
Sunnuntain Puheenvuoro 3.2. 
Rakastuitko Oulussa?
YHTEYSTIEDOT
Tekijänoikeudet © Kaleva Oy