Pohjois-Suomi 9.2.2010 

Ammattikorkeakoulun opiskelijaa epäillään tietomurrosta

Peräpohjolan poliisi tutkii Kemi-Tornion ammattikorkeakoulussa tapahtunutta mahdollista tietomurtoa. Ammattikorkeakoulun rehtori on tehnyt poliisille tutkintapyynnön erään koulun opiskelijan toiminnasta.

Koulu epäilee omien selvitysten perusteella, että opiskelija on syyllistyneen tietomurtoon. Opiskelija on koulun mukaan kertonut yrittäneensä hankkia käyttöönsä salasanoja ja käyttäjätunnuksia.

Nyt rehtori on pyytänyt poliisia selvittämään, onko opiskelija saanut haltuunsa salasanoja ja käyttäjätunnuksia sekä onko hän oikeudettomasti tunkeutunut oppilaitoksen tietojärjestelmään tunnuksia käyttämällä.


Kaleva 

KOMMENTOI
LÄHETÄ 
KOMMENTIT
9.2.2010 
 
Linux-lähituki
Tietoturva on siis tuolla tasolla...hmmm.Kannattaisi palkata joku vainoharhainen (varjoaankin pelkäävä) ylläpitäjä huolehtimaan laitoksen koneista.
9.2.2010 
 
Nimimerkki
Kenelläpä opiskelijalla ei olisi käynyt mielessä se että saisi jonkun opettajan tunnukset ja kävisi laittamassa kurssisuorituksia itselle.
9.2.2010 
 
Hakkeri
Tietotekniikan opiskelijako oli siis kyseessä. heh!
9.2.2010 
 
Kevin Mitnick!
haha :D kaikki on laillista jossei jää kii
9.2.2010 
 
Insirööri
Opinnäyte kesätyöpaikkahakemusta varten?
JAA TIETOA
Lähetä juttuun liittyvä kuva tai video
Avaa keskustelu aiheesta juttutuvassa
Facebook 
del.icio.us del.icio.us
Kalevan uudet Pikamainokset – vain 15€/3pv
TERVE24
moottori

Seppo Karppinen
Auto-Kaleva autouutiset 7.2. 
VTT: Etelämmäs tarkoitetut kitkarenkaat riski Pohjolassa
koti
Nyöritetyt tuolit kuin räsymatot.
Nyöritetyt tuolit kuin räsymatot.
Koti-Kaleva 11.2. 
Trendeistä viis!
hightech forum
POLTTOPISTEESSÄ 8.12.2011 
FT: Nokia luopumassa luksuspuhelimistaan
kiekko-kaleva

Lehtikuva
KiekkoJuttu 11.2. 
Aaltonen Leijonien murskavoiton kapellimestarina
hyvä olo
Tammikuussa Kainuun Prikaatissa varusmiespalveluksensa aloittanut Juho Junnila ei ole säikähtänyt armeijan kuria, uusia kuvioita eikä paukkupakkasia. Lääkintäalikersanttina Kajaanissa palveleva Lari Hotakainen pitää tärkeänä, että siviiliasiat ovat kunnossa ennen
armeijaan lähtöä.
Tammikuussa Kainuun Prikaatissa varusmiespalveluksensa aloittanut Juho Junnila ei ole säikähtänyt armeijan kuria, uusia kuvioita eikä paukkupakkasia. Lääkintäalikersanttina Kajaanissa palveleva Lari Hotakainen pitää tärkeänä, että siviiliasiat ovat kunnossa ennen armeijaan lähtöä. _
Hyvä olo 11.2. 
Varusmiehet tarvitsevat henkistä tukea
sunnuntain puheenvuoro
Kerro, miten rakkaus iski Oulussa.
Kerro, miten rakkaus iski Oulussa. Pasi Autio
Sunnuntain Puheenvuoro 3.2. 
Rakastuitko Oulussa?
YHTEYSTIEDOT
Tekijänoikeudet © Kaleva Oy