Kuopion Puijolla hypätty mäkihypyn maailmancupin osakilpailu oli aika ajoin vaikeuksissa sääolojen vuoksi. Kova tuuli perui maanantain karsinnan, mutta kisapäivä saatiin vietyä läpi, tosin perin alhaiselta lähtölavalta.
Mäen K-pisteen (120 metriä) kykeni avauskierroksella ylittämään ensimmäisenä vasta 49:s hyppääjä, 121 metriä lentänyt Norjan Anders Jacobsen.
– Lava oli asetettu ihan liian alas. Hypätään kilometrin hitaammilla vauhdeilla mitä Vancouverin pienestä mäestä. Ei siinä paljoa hyvitykset (tuulikompensaatio) auta jos hyppy jää kummulle, totesi omaan hyppyynsä tyytyväinen ollut Kalle Keituri.
Yksi, jota alhaiset vauhdit tai tuulen heittelehtiminen eivät haitanneet, oli tämän hetken ehdottomasti kuumin mäkihyppääjä maailmassa: Vancouverin tuplavoittaja Simon Ammann. Ensimmäistä maailmancupin kokonaisvoittoaan jahtaava Ammann oli häikäisevän ylivoimainen 128,5 sekä 126 metrin loikillaan. Ensimmäiseltä kierrokselta hankittu johto kasvoi vielä lopputuloksissa.
Toiseksi sijoittunut Puolan Adam Malysz jäi sveitsiläisestä lopulta miltei 16 pistettä. Kolmanneksi yltänyt Jacobsen hävisi kamppailun kakkostilasta vain 0,2 pisteellä.
Jacobsenin mukaan vaikeat tuuliolot sopivat hänen aggressiiviselle hyppytyylilleen. Myös Malysz totesi olevansa tyytyväinen nykykuntoonsa.
Molemmat olivat yhtä mieltä siitä, että tällä hetkellä Ammannille ei löydy pysäyttäjää.
– On hieno katsoa kun jonkun hyppy toimii niin loistavasti, vaikkei kyseessä olekaan suomalainen. Itsevarmuus ja itseluottamus ovat huikealla tasolla. Muut olisivat voineet hypätä pari lavaa ylempää, niin ei olisi tullut näin tylsää kilpailua, suitsutti Ammannia mäkimaajoukkueen käskijä Janne Väätäinen.
– Pääsen lähtemään hyppyriltä suoraan eteenpäin kun muut lähtevät liian korkealle. Olen löytänyt myös hyvän tasapainon rentouden ja keskittymisen välillä, pohdiskeli Ammann syitä siihen, miksi hän on maailman paras tällä hetkellä.
11:nneksi jäänyt Itävallan Gregor Schlierenzauer myönsi uutistoimisto DPA:lle, että taistelu cupin kokonaisvoitosta on ohi. Ammannilla on 1 449 pistettä itävaltalaisen 1 266 pistettä vastaan, kun kautta on kaksi kisaa jäljellä.
Hautamäki hämmentyi, Muotkalle kehut
Paras suomalainen kisassa oli kymmenenneksi sijoittunut Matti Hautamäki. Mies itse oli hämillään niinkin korkeasta sijoituksesta. Kalle Keituri komppasi 12:nnella tilallaan. Harri Olli ei saanut tehoja itsestään irti jääden 18:nneksi. Kotimäessään liikaa puristanut Janne Happonen oli 26:s. Eniten kehuja Väätäiseltä keräsi nuori Olli Muotka, vaikka hän jäikin heikoimmaksi suomalaiseksi (27:s).
Nordic Tournament jatkuu seuraavaksi Norjassa Lillehammerin ja Holmenkollenin osakilpailuilla. Suomen joukkue noihin kisoihin tulee pysymään samana. Tuleviin Planican lentomäen MM-karkeloihin joukkue on vielä hieman auki. Kaikki Kuopiossa liidelleet suomalaiset vakuuttivat yhteen ääneen pitävänsä lentomäestä ja kertoivat samalla olevansa äärimmäisen motivoituneita mahdolliseen lähtöön.