Urheilu-uutiset 12.3.2010 

Vonn rymisteli unelmakauden vammoja uhmaten

USA:n Lindsey Vonn oli naisten alppihiihtokauden ykkönen niin rinteessä kuin vastoinkäymisissäkin.

Säärivamma oli pilata olympiaunelman ja lukuisat kaatumiset menestyksen maailmancupissa, mutta kummallakin kerralla hän pakotti itsensä rinteeseen, ja menestys seurasi perässä.

Kolmas perättäinen voitto cupin kokonaiskilpailussa ensimmäisenä naisena sitten Itävallan Petra Kronbergerin (1990–92) sinetöityi jo Garmisch-Partenkirchenin cupfinaalien supersuurpujottelun aikana, kun pahin uhkaaja Maria Riesch ei yltänyt kahden joukkoon. Viimeisenä laskeneella Vonnilla riitti vielä nälkää riuhtaista voittoon ajalla 1.19,30.

-Kun kokonaiskisan voitto oli varma, lähdin USA:n ennätyksen perään ja päätin unohtaa kaikki vammat kauden varrelta, torstaina suurpujottelufinaalissa polvensa satuttanut Vonn, 25, hehkutti.

Vonn ohitti 33. maailmancupin osakilpailuvoitollaan Bode Millerin (32), joka jätti cupfinaaliviikon väliin. -Annoin kaikkeni, enempää ei ollut antaa. Kokonaiskisan voitto on yksi isoimmista jutuista lajissamme. Olen nyt menestynein amerikkalainen alppihiihtäjä ja siitä erittäin, erittäin iloinen, Vonn jatkoi.

Ero pujottelucupin voittoa lauantaina jahtaavaan Rieschiin kasvoi 215 pisteeseen, kun saksalainen jäi super-G:ssä neljänneksi (--0,59 Vonnista). Edelle ehtivät Elisabeth Görgl (--0,16) ja Nadia Styger (--0,57).

Supersuurpujottelussa Vonn oli kaudella huonoimmillaankin kolmas. Hän sai cupissa kaksinkertaisen määrän pisteitä cupin kakkoseen Görgliin (620–300) verrattuna ottaen seitsemästä kisasta neljä voittoa ja kaksi kakkossijaa. Kolmossijoista toinen tuli Vancouverin olympiarinteessä, jossa hän voitti syöksyn. Vonn nappasi palkintokaappiinsa myös syöksyn ja alppiyhdistetyn cup-voitoista myönnettävät kristallipallot.

Jankan tasaisuus riitti

Kertarysäyksellä huipulle laskeneen sveitsiläisen Carlo Jankan, 23, kausi oli myös melko täydellinen. Hän vuoli olympiakultaa Vancouverin suurpujottelusta ja sinetöi samassa lajissa Garmischissa kokonaiskisan voiton. Vonnin kaltaista ylivoimaa Jankalta ei nähty, sillä hän ei ollut ykkönen yhdenkään alppilajin cupissa.

Janka jätti Itävallan Benjamin Raichin nuolemaan näppejään kokonaiscupin kakkosena 106 pisteen päähän ennen cupin lauantaina päättävää pujottelua. Raich oli perjantaina kahdeksas. Janka päihitti Italian Davide Simoncellin 0,31 sekunnilla. Itävallan Philipp Schörghofer ja suurpujottelucupin voittanut USA:n Ted Ligety (--0,57) jakoivat kolmossijan.

Janka on ensimmäinen sveitsiläinen miesten kokonaiscupin voittaja sitten Paul Accolan ja vuoden 1992.


STT 

KOMMENTOI
LÄHETÄ 
JAA TIETOA
Lähetä juttuun liittyvä kuva tai video
Avaa keskustelu aiheesta juttutuvassa
Facebook 
del.icio.us del.icio.us
Kalevan uudet Pikamainokset – vain 15€/3pv
TERVE24
moottori

Seppo Karppinen
Auto-Kaleva autouutiset 7.2. 
VTT: Etelämmäs tarkoitetut kitkarenkaat riski Pohjolassa
koti
Nyöritetyt tuolit kuin räsymatot.
Nyöritetyt tuolit kuin räsymatot.
Koti-Kaleva 11.2. 
Trendeistä viis!
hightech forum
POLTTOPISTEESSÄ 8.12.2011 
FT: Nokia luopumassa luksuspuhelimistaan
kiekko-kaleva
Pelin ytimessä. Janne Pesonen väläytti Ruotsi-ottelussa taitojaan, jotka hurmasivat Raksilan yleisön takavuosina. Kuhmolaislähtöinen hyökkääjä pyöräytti Suomen kavennuksen Viktor Fasthin edestä alivoimalla.
Pelin ytimessä. Janne Pesonen väläytti Ruotsi-ottelussa taitojaan, jotka hurmasivat Raksilan yleisön takavuosina. Kuhmolaislähtöinen hyökkääjä pyöräytti Suomen kavennuksen Viktor Fasthin edestä alivoimalla. Heikki Saukkomaa/Lehtikuva
KiekkoJuttu 20:46 
Takaisin parrasvaloihin
hyvä olo
Tammikuussa Kainuun Prikaatissa varusmiespalveluksensa aloittanut Juho Junnila ei ole säikähtänyt armeijan kuria, uusia kuvioita eikä paukkupakkasia. Lääkintäalikersanttina Kajaanissa palveleva Lari Hotakainen pitää tärkeänä, että siviiliasiat ovat kunnossa ennen
armeijaan lähtöä.
Tammikuussa Kainuun Prikaatissa varusmiespalveluksensa aloittanut Juho Junnila ei ole säikähtänyt armeijan kuria, uusia kuvioita eikä paukkupakkasia. Lääkintäalikersanttina Kajaanissa palveleva Lari Hotakainen pitää tärkeänä, että siviiliasiat ovat kunnossa ennen armeijaan lähtöä. _
Hyvä olo 11.2. 
Varusmiehet tarvitsevat henkistä tukea
sunnuntain puheenvuoro
Kerro, miten rakkaus iski Oulussa.
Kerro, miten rakkaus iski Oulussa. Pasi Autio
Sunnuntain Puheenvuoro 3.2. 
Rakastuitko Oulussa?
YHTEYSTIEDOT
Tekijänoikeudet © Kaleva Oy