04:12  Keskiviikko 8 Syyskuuta 2010 
13222
7.9.2010 
Saariselän sislisko tuli kädelle  
•  Lisää lukijakuvia
 
RSS
Viihdeuutiset 9.2. 

Tornion tyttö viisuilee Armenian väreissä

Ensi yönä Armenian pääkaupungin Jerevanin lentokentälle astelee torniolaislähtöinen laulaja-lauluntekijä Maria Kizirian.

Edessä on kiireinen päivä ja kiireinen loppuviikko, sillä Kizirian tavoittelee yhtenä kymmenestä Armenian euroviisukarsintojen voittoa ja paikkaa Oslon loppukilpailuun.

"Heti keskiviikkoaamuna tapaan tanssijat ja treenaan muutaman tunnin. Sen jälkeen on pressitilaisuus ja illalla finaalin esiintymisjärjestyksen arvonta. Loppuviikosta on joka päivä treenejä neljästä viiteen tuntiin. Sen lisäksi on kaikenlaista mediasirkusta ja ihmisten tapaamista aina sunnuntai-illan finaaliin asti", kertoo Kizirian kotoaan Los Angelesista.

Tornion tytön päätyminen Los Angelesin kautta Jerevaniin kuulostaa melkoiselta tuhkimotarinalta. Tai ainakin hyvin mielikuvitukselliselta sadulta, varsinkin kun Marian kirjoittama viisuehdokas on nimeltään Little Red Riding Hood - Punahilkka.

"Olen asunut täsmälleen puolet elämästäni Suomessa ja toisen puolen täällä Yhdysvalloissa. Minulla on myös kaksoiskansalaisuus. Välillä olin Suomessa, mutta aikuisiällä tulin uudestaan tänne mentyäni naimisiin amerikkalaismiehen kanssa. Nyt olen asunut täällä kymmenen vuotta yhtä soittoa."

Marian puolisolla Paulilla on armenialaiset sukujuuret ja Paul vinkkasikin Armenian yleisradioyhtiölle, että Marialla voisi olla sopiva kappale maan viisuehdokkaaksi.

"Armenian yleisradion piti tehdä päätös, saanko ylipäätään esiintyä. Heidän piti olla varmoja siitä, että jos minä voitan, niin edustan silloin maata. He kertoivat tykänneensä kappaleestani niin paljon, että se edesauttoi päätöksentekoa."

Maria Kizirian aloitti Little Red Riding Hood -laulun teon jo pari vuotta sitten.

Biisi jäi pöytälaatikkoon pitkäksi aikaa, kun biisin sanoista ei meinannut tulla mitään.

"Olimme juuri muuttaneet Los Angelesiin San Franciscosta. Olimme mieheni kanssa autoilemassa Malibu-kanjonissa ja tuskailin kappaleeni kanssa. Silloin Paul sanoi, että kappaleessa pitäisi olla kevyempi teema, jotain tarunomaista kuten Punahilkka. Homma aukesi ihan saman tien. Menimme Malibuun, istahdin kahvilan penkille ja kirjoitin sanat alusta loppuun yhdellä istumalla."

Onko euroviisutarjokas tyypillistä Maria Kiziriania?

"Ei, vaan paljon kevyempää. Minun aikaisempi tuotantoni täällä Yhdysvalloissa on paljon rokkaavampaa. Mutta olen kyllä siirtynyt vähän kevyemmälle linjalle muutenkin, joten saman tyylistä musiikkia on luvassa enemmänkin, kunhan viisuilut saadaan ensin kunnialla päätökseen."

Marian perhe muutti Tornionjokivarresta Atlantin tuolle puolen Marian ollessa vain kolmen vanha.

Musiikki on kulkenut Marian mukana asuinpaikasta riippumatta. Viulu tarttui käteen nelivuotiaana ja piano kahdeksan ikäisenä. Laulaminen alkoi vasta yläasteiässä.

"Aloin laulaa aika myöhään, vasta 14-vuotiaana. Tajusin koulun musiikin tunnilla, että minulla on ´iso´ ääni. Sen jälkeen vietimme kavereiden kanssa jokaisen välitunnin koulun auditoriossa laulaen."

Musikaalisuus on kulkenut Marian suvussa sukupolvien ja sisarusten välillä.

Monet pohjoissuomalaiset muistavat Maria Kizirianin isän Jake Voutilaisen Battaglia-yhtyeestä. Marian serkku Laura Voutilainen tunnetaan puolestaan muun muassa vuoden 2002 Suomen euroviisukappaleesta Addicted to You.

Kizirian sai levytyssopimuksen EMI-levy-yhtiöltä lukion jälkeen. Hän teki 1999 Olipa Kerran -albumin, jolta suomalaiskanavilla soivat muun muassa kappaleet Aurinkoon ja Onnellinen.

"Lähdin Amerikkaan tosi pian levyn ilmestymisen jälkeen. Olen esiintynyt täällä paljon pitkin ja poikin, enimmäkseen oman bändin kanssa. Tein On The Rocks -albumin isäni kanssa. Nykyään tuotan itse omat biisini ja myyn musiikkiani suoraan faneilleni, joita on vuosien mittaan kertynyt mukava liuta."

Armenian euroviisuehdokkaat
kuultavissa Armenian yleisradion
verkkosivuilla osoitteessa
www.eurovision.am/eng/



Vesa Kärki 

Lähetä juttuun liittyvä kuva tai video
Avaa keskustelu aiheesta juttutuvassa
Facebook 
del.icio.us del.icio.us
KOMMENTOI
LÄHETÄ 
KOMMENTIT
 
Nimimerkki
9.2. 
hyvä kuva :D
 
Upstate New York
9.2. 
Miksei tyttö laulanut Suomen viisuissa?
TUOREIMMAT
Kaikki 
Urheilu 
Viihde 
P-Suomi 
Ei urheilua 
Öljy-yhtiö BP julkaisee tänään odotetun raporttinsa Meksikonlahden öljykatastrofista. Raportin odotetaan valottavan Yhdysvaltojen historian pahimman öljyvahingon syitä.  •  Lue lisää
 
Venäjä kärsi yllättävän tappion kotikentällään jalkapallon EM-karsinnoissa, kun Slovakia haki kolme pistettä Moskovasta.  •  Lue lisää
 
Urheilutulokset 23:20 
 0
Istanbul:
Miesten MM-kilpailut:
Neljännesvälierät: Liettua-Kiina 78-67, Argentiina-Brasilia 93-89.
 •  Lue lisää
 
Urheilutulokset 21:36 
 0
New York:
Kauden 4/4 grand slam -turnaus, Yhdysvaltain avoin mestaruuskilpailu. Palkintoarvo 22,7 miljoonaa Yhdysvaltain dollaria:
Kaksinpelin 4. kierrosta:
 •  Lue lisää
 
Kaleva
Kaleva Kaleva
Kuva: Kaleva

Perustuslain mukaan kaikilla suomalaisilla on matkustusvapaus. Jos Suomen kansalainen välttämättä haluaa mennä kriisipesäkkeisiin tai tunkea lompakkonsa takataskuun keskellä vilkkainta basaaria, ulkoministeriö voi vain kurtistella kulmiaan ja heristää sormeaan.  •  Lue lisää
 
Uudet terveysongelmat vaivaavat kahta loukussa olevista chileläisistä kaivosmiehistä.  •  Lue lisää
 
Venäjän kulttuuriperintösäätiön mukaan Vrouw Maria -hylyn lasti kuuluu Venäjälle. Säätiön johtaja Artem Tarassov sanoi tiistaina, että kansainvälisten lakien mukaan hylky tulee palauttaa sen omistajalle, jos omistuksesta ei ole luovuttu.  •  Lue lisää
 
Tapio Maikkola
Tapio Maikkola Tapio Maikkola
Kuva: Tapio Maikkola

Hieno oivallus muotoilussa on niin arvokas, että aiheesta on otettu nimi neljän nuoren muotoilijan yhteisölle. Oivallustahan seuraa Aivan!-huudahdus. Korkealaatuinen muotoilu toi Aivan!-muotoilustudiolle Vuoden nuori muotoilija -palkinnon kesän alussa.  •  Lue lisää
 
Pohjois-Suomi 8.9. 
 0
Tänään Taimin päivänä tulee 60 vuotta täyteen siitä, kun Taimi Perkiömäki, 86, avasi nyt jo edesmenneen miehensä Leevi Perkiömäen kanssa tekstiilikaupan Pyhäjoen keskustassa.  •  Lue lisää
 
Helge Murtovaara
Helge Murtovaara Helge Murtovaara
Kuva: Helge Murtovaara

Vihreiden varapuheenjohtaja Oras Tynkkynen haluaa selvittää pikaisesti, ovatko arviot energiaveron vaikutuksista oikeat.  •  Lue lisää
 
Jouni Knihtilä
Jouni Knihtilä Jouni Knihtilä
Kuva: Jouni Knihtilä

YIT:n kolme vuotta sitten lanseeraama Kemin matkailuvirtojen kolminkertaistamispaketti Sarius on odotellut kaavoituksen valmistumista ja taantuman selättämistä. Ydinvoimalan rakentaminen ja myös alueen muiden megahankkeiden toteutuminen potkaisisi kaupungin ydinkeskustan mullistamisen liikkeelle vauhdilla.  •  Lue lisää
 
Euroopan kulttuuripääkaupunki 2011 Turku toi Turkua ja turkulaisuutta esittelevän näyttelyn tiistaina Rovaniemelle, josta sen kaksi näyttelykonttia saapuvat ensi viikolla Oulun kauppatorille.  •  Lue lisää
 
Urheilu-uutiset 20:54 
 1
Lehtikuva/Jussi Nukari
Lehtikuva/Jussi Nukari Lehtikuva/Jussi Nukari
Kuva: Lehtikuva/Jussi Nukari

Suomen jalkapallomaajoukkue lähtee tärkeään EM-karsintaotteluun Hollantia vastaan tutulla 4--2--3--1-ryhmityksellä. Sekä Jari Litmanen että Alexei Eremenko junior aloittavat ottelun vaihtopenkillä.  •  Lue lisää
 
Nelonen uutisoi perjantaina kokoomuksen puheenjohtajan Jyrki Kataisen antaneen vuonna 2005 palautetta suojelupoliisin silloiselle päällikölle Seppo Nevalalle siitä, että Supon virkamies oli vähätellyt Nato-jäsenyyden merkitystä terrorismin torjuntaa koskevan tiedonsaannin osalta.  •  Lue lisää
 
Kalevan kanta 8.9. 
 0
Suomessa elää luja usko siihen, että menestymme kiristyvässä kilpailussa maailmalla korkean osaamisemme ansiosta. Tämä puolestaan rakentuu toimivan koulujärjestelmän ja tasokkaan yliopisto- ja korkeakouluopetuksen luomalle perustalle.  •  Lue lisää
 
Kolumnit 8.9. 
 0
Otsikon kysymys ei ole vitsi, vaan totisinta totta tämän päivän Yhdysvalloissa. Kun mies on musta, nimi hassu ja isä muslimi, Obamalla on taas tekemistä vakuuttaa takametsien amerikkalaisia siitä, että hän on kunnon kristitty ja muutenkin kelpo mies.  •  Lue lisää
 
_
_ _
Kuva: _

Urheilu-uutiset 20:32 
 0
Venäjä kärsi yllättävän tappion kotikentällään jalkapallon EM-karsinnoissa, kun Slovakia haki kolme pistettä Moskovasta.  •  Lue lisää
 
Laajoihin romanikarkotuksiin ryhtynyt Ranska sai kuulla tänään kunniansa europarlamentissa. Keskusta- ja vasemmistoryhmien mepit syyttivät Ranskaa EU-kansalaisten perusoikeuksien loukkaamisesta.  •  Lue lisää
 
LUETUIMMAT
Tänään 
Viikon 
Tämä kuukausi 
Kerro meille
Ovatko vanhemmat ulkopuolisia? 
Päivähoidon nykyisten ohjausasiakirjojen mukaan vanhempien ja työntekijöiden suhteessa on kyse kasvatuskumppanuudesta, kirjoittaa psykologian professori Maarit Alasuutari. Kuunnellaanko päiväkodissa vanhempien toiveita? Saavatko vanhemmat päiväkodin työntekijöiltä tietoa lapsensa kehityksestä? 
•  Lue lisää
videot
elokuvat
Yleisö 

TV-elokuvat tänään 
menokalenteri
jari
 
galleria
 
7.9.2010
 
Sotkamo pesi Lipon
 
liite
 
extrat
Tv-ohjelmat
Carita
Videot
Kuvagalleriat
OMVF
Urheilutähti
Karhu
Nuorten työttömyys
minigallup
lukijakuvat
7.9.2010
 
Saariselän sislisko tuli kädelle lämmittelemään. Kulasjoki 3.9.
 
juttutupa
TUOREIMMAT
Lukija | Ikä: 5 t 
kerppu | Ikä: 6 t 
Neo32 | Ikä: 6 t 
erkki maailmalta | Ikä: 7 t 
Loppuselupamaksu | Ikä: 7 t 
KUUMAT
Kumma on maailman meno osa2 | Viestejä: 42 
Kaarlo | Viestejä: 26 
Kumma on maailman meno | Viestejä: 79 
Lukija | Viestejä: 21 
BLONDI | Viestejä: 31 
moottori
Lehtikuva
Lehtikuva Lehtikuva
autouutiset 3.9. 
EU haluaa katsastaa moottoripyörät
koti
Kauppila Oy
Kauppila Oy Kauppila Oy
Koti-Kaleva 28.8. 
Kukkaloistoa heti lumen sulettua
hightech forum
hyvä olo
Päivi Karjalainen
Päivi Karjalainen Päivi Karjalainen
Hyvä olo 4.9. 
Sormiruoka ruokkii kaikkia aisteja
sunnuntain puheenvuoro
MAURI RATILAINEN/COMPIC
MAURI RATILAINEN/COMPIC MAURI RATILAINEN/COMPIC
Sunnuntain Puheenvuoro 30.8. 
Onko Venäjä suurvalta?
YHTEYSTIEDOT
Tekijänoikeudet © Kaleva Oy