Pohjois-Suomi 15.3.2010 

Palle-karhu pääsi keväthangille Ranualla

Palle-Joosepin ensimmäinen päivä ulkona tänä keväänä.
Palle-Joosepin ensimmäinen päivä ulkona tänä keväänä. Mari Heikkilä
Mari Heikkilä
Palle-Joosepin ensimmäinen päivä ulkona tänä keväänä.
Ranuan eläinpuiston vanha karhuherra Palle-Jooseppi pääsi maanantaina haistelemaan kevään tuulia.

23-vuotias kontio heräsi talviuniltaan lauantaina ja alkoi metelöidä pesässään siihen malliin, että intendentti Mari Heikkilä päätti päästää sen maanantaina ulos. -Palle piti päästää ulos, ettei se häiritsisi vauvaonnea. Naapuripesässä emokarhu Doris hoivailee jälkikasvuaan, kertoo Heikkilä.

Vielä ei tiedetä, montako pentua Doriksella on pesässään.

Palle saa pian seuraa vuoden ikäisestä Milla-karhusta, joka on tarkoitus päästää ulos pesästään alkuviikolla. Milla-karhu ei koko talvena vaipunut talviuneen, mutta vietti aikansa rauhallisesti syöden ja nukkuen.

Pallelle on annettu jo muutamana päivänä appelsiinia, omenaa ja leipää mahan täytteeksi. Muutaman päivän päästä karhu saa lihaa ja kalaa.

Doris pentuineen tulee ulos aikaisintaan kuukauden päästä. Pienet pennut eivät vielä pärjäisi pakkasessa.


STT 

KOMMENTOI
LÄHETÄ 
KOMMENTIT
18.3.2010 
 
Marie Australiasta
Kiitos Kaleva tästä herttaisesta uutisesta. On niin sydäntälämmittävää lukea tätä, kaiken maailman sotkun ja epätoivon vastapainoksi. KIITOS, nyt minulla on hymy huulilla!
JAA TIETOA
Lähetä juttuun liittyvä kuva tai video
Avaa keskustelu aiheesta juttutuvassa
Facebook 
del.icio.us del.icio.us
Kalevan uudet Pikamainokset – vain 15€/3pv
TERVE24
moottori

Seppo Karppinen
Auto-Kaleva autouutiset 7.2. 
VTT: Etelämmäs tarkoitetut kitkarenkaat riski Pohjolassa
koti
Nyöritetyt tuolit kuin räsymatot.
Nyöritetyt tuolit kuin räsymatot.
Koti-Kaleva 11.2. 
Trendeistä viis!
hightech forum
POLTTOPISTEESSÄ 8.12.2011 
FT: Nokia luopumassa luksuspuhelimistaan
kiekko-kaleva
Pelin ytimessä. Janne Pesonen väläytti Ruotsi-ottelussa taitojaan, jotka hurmasivat Raksilan yleisön takavuosina. Kuhmolaislähtöinen hyökkääjä pyöräytti Suomen kavennuksen Viktor Fasthin edestä alivoimalla.
Pelin ytimessä. Janne Pesonen väläytti Ruotsi-ottelussa taitojaan, jotka hurmasivat Raksilan yleisön takavuosina. Kuhmolaislähtöinen hyökkääjä pyöräytti Suomen kavennuksen Viktor Fasthin edestä alivoimalla. Heikki Saukkomaa/Lehtikuva
KiekkoJuttu 20:46 
Takaisin parrasvaloihin
hyvä olo
Tammikuussa Kainuun Prikaatissa varusmiespalveluksensa aloittanut Juho Junnila ei ole säikähtänyt armeijan kuria, uusia kuvioita eikä paukkupakkasia. Lääkintäalikersanttina Kajaanissa palveleva Lari Hotakainen pitää tärkeänä, että siviiliasiat ovat kunnossa ennen
armeijaan lähtöä.
Tammikuussa Kainuun Prikaatissa varusmiespalveluksensa aloittanut Juho Junnila ei ole säikähtänyt armeijan kuria, uusia kuvioita eikä paukkupakkasia. Lääkintäalikersanttina Kajaanissa palveleva Lari Hotakainen pitää tärkeänä, että siviiliasiat ovat kunnossa ennen armeijaan lähtöä. _
Hyvä olo 11.2. 
Varusmiehet tarvitsevat henkistä tukea
sunnuntain puheenvuoro
Kerro, miten rakkaus iski Oulussa.
Kerro, miten rakkaus iski Oulussa. Pasi Autio
Sunnuntain Puheenvuoro 3.2. 
Rakastuitko Oulussa?
YHTEYSTIEDOT
Tekijänoikeudet © Kaleva Oy