Oulu 14.1.2010 

Rekkamiehet ällistelevät oululaiskuskeja

Vilkkaasti liikennöidyllä Pohjantiellä liikkuu vuorokaudessa jopa 50 000 autoilijaa.
Vilkkaasti liikennöidyllä Pohjantiellä liikkuu vuorokaudessa jopa 50 000 autoilijaa. Pekka Ala-aho
Pekka Ala-aho
Vilkkaasti liikennöidyllä Pohjantiellä liikkuu vuorokaudessa jopa 50 000 autoilijaa.
Suomen läpi ajavat rekkakuskit kuvaavat oululaisia moottoritiellä ajajia maailman huonoimmiksi.

Liikenneturvan aluepäällikkö Rainer Kinisjärvi Liikenneturvasta väittää kuljettajilta saamansa palautteen perusteella, että kuljettajat hätäilevät erityisen paljon Oulun läpi kulkevalla nelostiellä eli Pohjantiellä.

"Missään muualla ei ole näin kiireistä ja hektistä kuin Oulussa. Ajetaan valtavilla nopeuksilla ja kiilataan pienimpiinkin rakoihin. Malttamattomuutta ja taitamattomuutta", Kinisjärvi sanoo.

Pohjantiellä tulee ja lähtee tiheästi ramppeja, koska vilkas moottoritie palvelee myös oululaisten kaupunkiväylänä kaupunginosasta toiseen. Pohjantietä kaasuttelee vuorokaudessa 40 000-50 000 kuskia.

Pohjantien liikenneturmia ei kirjata erikseen, mutta jo Pohjois-Pohjanmaan Ely-keskuksen onnettomuuskartta viideltä vuodelta osoittaa, että kolareita sattuu ihan missä tahansa.

Auto karkaa kuskin käsistä usein. Tulee yllättäviä kohtaamisia, ja myös kääntymisturmia ja peräänajoja on sattunut niin runsaasti, että tuloksena on kirjava helminauha, joka jatkuu tiheänä läpi Oulun.

Liian monelta autoilijalta puuttuu kyky suhteuttaa ajonopeutensa vaihtuviin olosuhteisiin. Niinpä kielteinen palautekin koskee turhiksi kuviteltuja nopeusrajoituksia: "Se on pienin ja äänekkäin joukko", Kinisjärvi viittaa.

"Mitä enemmän liikennettä, sitä enemmän henkilövahinkoja", vanhempi konstaapeli Matti Kiljunen Liikkuvasta poliisista huomauttaa.

100 kilometriä tunnissa -kilpi ei tosin edusta mitään luonnonlakia pyryssä ja pakkasessa: "Talvikeleillä on pidettävä pienempää nopeutta", vetoaa tieinsinööri Heino Heikkinen Ely-virastosta.

Takapuskurissa roikkuviakin riittää, vaikka turvallisuusvälin pitäisi vastata metreissä vähintään auton nopeuslukemaa.

Asenteiden olisi muututtava, sillä muuttuvia nopeusrajoituksia joudutaan Pohjantiellä edelleen odottamaan. Pelkästään Lintulan ja Iskon välin varustaminen uusilla nopeusmerkeillä vaatisi 300 000 euroa.

Rampille nousevan olisi puolestaan aika ottaa itseään niskasta. Liittymiin tullaan liian varovasti eikä sopeuduta joustavasti liikennevirtaan, Heikkinen manaa.

Erityisenä vaaranpaikkana Heikkinen nostaa esiin Laanilan liittymän. Oulun eteläisellä osuudella taas sattuu peräänajoja, kun ajaja ei huomaa lähtörampin täyttyneen seisovista autoista.

Kaiken kaikkiaan Pohjantien rampit ovat liian jyrkkiä ja lyhyitä nykyautoille. Silti suurin vastuu on aina liittyjällä, sillä rampilta tullaan kärkikolmion takaa, Kiljunen painottaa: "Oikealla nopeudella mahtuu pieneenkin rakoon."

Välillä tosin pitää hiukan kehuakin: "Meillä on hyviä kuljettajia, hyvä lainsäädäntö, hyvä poliisi ja hyvä tiestö", Kiljunen muistaa suhteuttaa kokonaistilannetta kehitysmaiden mittakaavaan.


Arja Mikkola 

KOMMENTOI
LÄHETÄ 
TUOREIMMAT KOMMENTIT
18.1.2010 
 
pösökuski
"Jätän aina lakisääteisen turvavälin, mutta niihin kiilaa aina joku törpö volvo tai bmw väliin tai joku maastoauto." -Lukija.

Niin, tai sitten Toyota, Nissan, Peugeot tai henkilöauto! Ne vasta "törpöjä" on.
17.1.2010 
 
kako
POLIISEJA lisää. Kaikki ajaa kuin villissä lännessä kun ei ole valvontaa. Moni ajattelee vain itseään, kun pitäisi poistua moottoritieltä, eli vasemmalta kaistalta suoraan ensimmäiseksi autoksi oikean kaistan yli ja rampille. Kaikki, jotka ovat oikealla turvavälillä jonottaneet poistumista rampille joutuvat jarruttamaan, koska turvavälit katoaa.Tämä vaikutus tuntuu pitemmälle moottoritiellä ajaville. Miksi sitten ei pidetä pitempiä välejä, koska ei haluta niitä itseään ajattelevia kiilareita sinne kärkeen. Ouluun oma sääntö 0,5 km ennen poistumisramppia vasemmalta oikealle kaistalle siirtyminen ei sallittua, Muuttuiskohan sama kiilaaminen vain kauemmas moottoritielle. Muutenkin tämä kaistanvaihto on semmoista kyttäämistä ja hiipimistä, ettei vilkku kerkeä päälle ennen kääntymistä. Rehellisesti voin sanoa, kun vaihdat kaistaa ajoissa (ajamatta kaikkien jonottajien ohi) panemalla vilkku päälle reilusti ennen kaistan vaihtoa, (merkitsee pyydän päästä) niin varmasti pääset toiselle kaistalle. Sama pätee, kun lähtee liikennevaloista kahta vierekkäistä kaistaa. Älä luistata, kyttää, kilpaile pääsystä viereisen kaistan ensimmäiseksi, vaan kun valot vaihtuu kaikki lähtee samanaikaisesti. Jos katsot vain edellä ajavan perää niin kaikki lähtee eri aikaan. Tämän jälkeen, jos vaihdat kaistaa niin vilkku (pyydät kohteliaasti) päälle ja johan väli löytyy. On tosi nautittavaa ajaa Helsingissä, koska siellä liikenne sujuu aivan toisella tavalla, ei turhia kaistanvaihtoja, ei kiilareita vaikka paljon enemmän liikennettä. Itse vältän Oulun moottoritietä ruuhka aikoina. Turvaton paikka olla kaiteiden välissä, jos siellä alkaa pelti rytiseen. Ei sieltä muuten löydy piilopaikkaa ja takaa tulevat lisäksi ajavat päällesi. Itse ajan mieluimmin kaupungin ohi muita reittejä käyttäen. Pääsispä POLIISIKSI, niin kyllä pääsisin palkoille vaikka sakoista saatavilla proviisioilla. POLIISEJA lisää!!!
17.1.2010 
 
pate59
helppo tehdä muutos liikennekäyttäytymiseen, asennetaan kamerat joka sillan alapuolelle välillä kempele-haukipudas. kaikkiin kamerat, leveäkaistatielle myös kamerat ja sakko kotiin kun ohittaa vastaantulijan kohdalla,ylittäen keskikaistan. kuljen haukiputaalta ruskoon töihin aamulla ajan pateniemen kautta ja ajoaika on kotoa työmaalle 20min,takaisin tulen moottoritietä ja ajoaika on 17min,ehdin siis molempia teitäkin kotiin mut tulee käytyä päivällä katsomassa hulluja oululaisia. leveäkaistalla ohitetaan vasempaa kaistaa vaikka on vastaantulija. ajoin kerran yhden haukiputaalaisen naisen perässä ruskosta haukiputaalle. teki koko matkan hengenvaarallisia ohituksia,kännykkä oli korvalla ruskosta haukiputaalle,rekan ohitti leveäkaistaisella tiellä niin vastaantulija joutui väistämään pientareelle. valvontaa enenmmän tielle vaatii vanhempi ajokortin omistaja.
17.1.2010 
 
???
Kulukeekohan ne Hailuotolaiset luvattomasti pohjantielläki?
17.1.2010 
 
Otan urakan
"Pelkästään Lintulan ja Iskon välin varustaminen uusilla nopeusmerkeillä vaatisi 300 000 euroa." Voin hoitaa homman 30 000 eurolla. Vai onko olemassa laki, joka pakottaa hommaamaan lätkät ja asennukset yhdeltä tietyltä toimittajalta? Tämähän tietysti selittäisi tuon hinnan. Mutta me suomalaisethan toteamme ykskantaan että ai jaha, jatkamme pullan mussutusta ja vaadimme saada maksaa lisää veroja, kunhan se ei ole alkoholiveroa. En rehellisesti sanoen tiennyt että ne lätkät tehdään kullasta ja jalokivistä...
+ Näytä kaikki kommentit
JAA TIETOA
Lähetä juttuun liittyvä kuva tai video
Avaa keskustelu aiheesta juttutuvassa
Facebook 
del.icio.us del.icio.us
Kalevan uudet Pikamainokset – vain 15€/3pv
TERVE24
moottori

Laura Vuoma
Auto-Kaleva autouutiset 20.1. 
General Motors palasi autoalan kuninkaaksi
koti
Minna Savolainen ja Heli Hynynen pistivät toimeksi ja ryijymatot raikastuivat.
Minna Savolainen ja Heli Hynynen pistivät toimeksi ja ryijymatot raikastuivat. _
Koti-Kaleva 4.2. 
Paukuta pakkasella!
hightech forum
POLTTOPISTEESSÄ 8.12.2011 
FT: Nokia luopumassa luksuspuhelimistaan
kiekko-kaleva
SM-liigan tammikuun pelaajana palkitun Juha-Pekka Haatajan (vas.) kahdeksan ottelun maaliputki katkesi Hämeenlinnassa. HPK:n kokenut puolustaja Marko Tuulola piti Haatajan kurissa ja nuhteessa.
SM-liigan tammikuun pelaajana palkitun Juha-Pekka Haatajan (vas.) kahdeksan ottelun maaliputki katkesi Hämeenlinnassa. HPK:n kokenut puolustaja Marko Tuulola piti Haatajan kurissa ja nuhteessa. Veli-Matti A. Pitkänen
KiekkoJuttu 3.2. 
Neljä peliä, nolla voittoa
hyvä olo
Länsisiperianlaika Seita on Alpo Pyykkösen ja perheen lemmikkikoira. Miehen metsästyskaverina kulkee kuvaushetkellä emäntänsä kanssa lenkkeilemässä ollut harmaa norjanhirvikoira Sanni.
Länsisiperianlaika Seita on Alpo Pyykkösen ja perheen lemmikkikoira. Miehen metsästyskaverina kulkee kuvaushetkellä emäntänsä kanssa lenkkeilemässä ollut harmaa norjanhirvikoira Sanni. Tapio Maikkola
Hyvä olo 4.2. 
Alpo Pyykkönen sai uudet keuhkot
sunnuntain puheenvuoro

Sunnuntain Puheenvuoro 24.1. 
Ovatko tietoturva-asiasi kunnossa?
YHTEYSTIEDOT
Tekijänoikeudet © Kaleva Oy