Talous 9.3.2010 

Kainuun Sanomat: Satoja VW:n kaasupolkimia rikkoutunut talvioloissa

Volkswageneista on tammi-helmikuun pakkasjakson aikana mennyt rikki satoja muovisia kaasupolkimia Suomessa, kertoo Kainuun Sanomat verkkosivuillaan tiistaina. Lehden mukaan kovan korjaussesongin takia uusia polkimia ei ole ollut välillä saatavissa Suomesta eikä Ruotsista.

Lehden mukaan sama poljin on ollut käytössä myös VW-Groupiin kuuluvan Skodan malleissa ja rikki menneitä polkimia on vaihdettu runsaasti myös niihin.

Polkimen valmistaja on antanut kaksi viikkoa sitten polkimelle laajennetun takuun, jonka perusteella saranastaan rikkoutuneet polkimet vaihdetaan korvauksetta.

VW-Auton huoltopäällikkö Juho Vallivaara kertoo lehden verkkosivuilla, että polkimen alle kasautunut lumi ja jää voivat poljinta painettaessa rikkoa saranakohdan.

Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi on lehden mukaan ollut yhteydessä VW-autojen maahantuojaan. Trafi haluaa maahantuojalta vastauksen muun muassa siihen, onko vika maahantuojan näkemyksen mukaan ”vakavaa vaaraa aiheuttava”.

 


STT 

KOMMENTOI
LÄHETÄ 
TUOREIMMAT KOMMENTIT
10.3.2010 
 
Pedal for everyone
Voi pyhä yksinkertaisuus: ollaan kehittelevinään kaiken maailman ajonhallintajärjestelmiä, eikä osata edes polkimia rakentaa autoihin (koskee niin toytoja kuin volkswaageneitakin). Yrittäkää nyt herättää se T-Fordin kehittelijä Henry Ford sieltä haudasta näyttämään, kuinka autoon rakennetaan polkimet.
9.3.2010 
 
Smart ass
Touranin polin ei kuulu kestävän moottoritielle kiihdytettäessä ison miehen polkasua ...
9.3.2010 
 
Nimimerkki
VW:lla ajellu tämän(kin) talven ilman ongelmia. Ei edes 30 asteen pakkaset vaikuttaneet missään. Hyvä auto, vaihdan kohta uudempaan ja samanmerkkiseen.
9.3.2010 
 
Nimimerkki
Maksaakohan ne noita polkimia ja vaihtoja takautuvasti??! Hyvähän se nyt on mainostaa ku "sesonki" on jo ohi. Itsellä meni pakkasella poljin poikki ja maksoihan se melkein 200e. Kiva.
9.3.2010 
 
Passat!
Olis varmaan parempi käyttää peräkärryä lumen ajoon,eikä Volkkarin sisätiloja.Kaikkea se luminen talvi teettää! Pitäisköhän Volkkarin ohjekirjaan lisätä, että sisätiloissa lumen ajo kielletty!
+ Näytä kaikki kommentit
JAA TIETOA
Lähetä juttuun liittyvä kuva tai video
Avaa keskustelu aiheesta juttutuvassa
Facebook 
del.icio.us del.icio.us
Kalevan uudet Pikamainokset – vain 15€/3pv
TERVE24
moottori

Seppo Karppinen
Auto-Kaleva autouutiset 7.2. 
VTT: Etelämmäs tarkoitetut kitkarenkaat riski Pohjolassa
koti
Nyöritetyt tuolit kuin räsymatot.
Nyöritetyt tuolit kuin räsymatot.
Koti-Kaleva 11.2. 
Trendeistä viis!
hightech forum
POLTTOPISTEESSÄ 8.12.2011 
FT: Nokia luopumassa luksuspuhelimistaan
kiekko-kaleva
Pelin ytimessä. Janne Pesonen väläytti Ruotsi-ottelussa taitojaan, jotka hurmasivat Raksilan yleisön takavuosina. Kuhmolaislähtöinen hyökkääjä pyöräytti Suomen kavennuksen Viktor Fasthin edestä alivoimalla.
Pelin ytimessä. Janne Pesonen väläytti Ruotsi-ottelussa taitojaan, jotka hurmasivat Raksilan yleisön takavuosina. Kuhmolaislähtöinen hyökkääjä pyöräytti Suomen kavennuksen Viktor Fasthin edestä alivoimalla. Heikki Saukkomaa/Lehtikuva
KiekkoJuttu 20:46 
Takaisin parrasvaloihin
hyvä olo
Tammikuussa Kainuun Prikaatissa varusmiespalveluksensa aloittanut Juho Junnila ei ole säikähtänyt armeijan kuria, uusia kuvioita eikä paukkupakkasia. Lääkintäalikersanttina Kajaanissa palveleva Lari Hotakainen pitää tärkeänä, että siviiliasiat ovat kunnossa ennen
armeijaan lähtöä.
Tammikuussa Kainuun Prikaatissa varusmiespalveluksensa aloittanut Juho Junnila ei ole säikähtänyt armeijan kuria, uusia kuvioita eikä paukkupakkasia. Lääkintäalikersanttina Kajaanissa palveleva Lari Hotakainen pitää tärkeänä, että siviiliasiat ovat kunnossa ennen armeijaan lähtöä. _
Hyvä olo 11.2. 
Varusmiehet tarvitsevat henkistä tukea
sunnuntain puheenvuoro
Kerro, miten rakkaus iski Oulussa.
Kerro, miten rakkaus iski Oulussa. Pasi Autio
Sunnuntain Puheenvuoro 3.2. 
Rakastuitko Oulussa?
YHTEYSTIEDOT
Tekijänoikeudet © Kaleva Oy