Mainos

Yleisurheilun MM-kisat 2017 Lontoo – katso ohjelma ja aikataulu

Yleisurheilun MM-kisat järjestetään Lontoossa 4.-13. elokuuta. KUVA: JEAN-CHRISTOPHE BOTT / EPA
Urheilu 19.7.2017 15:17 | Päivitetty 5.8.2017 13:40
Kaleva

Yleisurheilun MM-kisat järjestetään Lontoossa 4.–13. elokuuta. Suomen joukkueessa on mukana kaksitoista urheilijaa.

Joukkueeseen valittu seiväshyppääjä Wilma Murto ei osallistu kisoihin jalkavamman takia.

Yle näyttää suurimman osan kisatapahtumista televisiokanavillaan. Otteluohjelmaan on merkitty lihavoituna päivän suomalaissuoritukset.

Perjantai 4. elokuuta:

21.00: 100 metriä, karsinta (Miehet), TV2
21.20: Kiekonheitto, karsintaryhmä A (M), TV2
21.30: Pituushyppy, karsintaryhmät A & B (M), TV2 (Arttu Pajulahti)
21.35: 1500 metriä, alkuerät (Naiset), TV2
21.45: Seiväshyppy, karsintaryhmät A & B (N), TV2 (Minna Nikkanen)
22.20: 100 metriä, alkuerät (M), TV2
22.45: Kiekonheitto, karsintaryhmä B (M), TV2
23.20: 10,000 metriä, finaali (M), TV2
23.53: 10,000 metriä, palkintojenjako (M), TV2

Lauantai 5. elokuuta:

12.00: Kuulantyöntö, karsintaryhmät A & B (M), TV2
12.05: Seitsenottelu, 100 metrin aidat (N), TV2
12.35: Moukarinheitto, karsintaryhmä A (N), TV2
12.45: 400 metriä, alkuerät (M), TV2
13.00: Kolmiloikka, karsintaryhmät A & B (N), TV2 (Kristiina Mäkelä)
13.30: Seitsenottelu, pituushyppy (N), TV2
13.45: 100 metriä, alkuerät (N), TV2
14.05: Moukarinheitto, karsintaryhmä B (N), TV2
14.45: 800 metriä, alkuerät (M), TV2

21.00: Seitsenottelu, kuulantyöntö (N), TV2
21.05: 100 metriä, välierät (M), TV2
21.25: Kiekonheitto, finaali (M), TV2
21.35: 1500 metriä, välierät (N), TV2
22.05: Pituushyppy, finaali (M), TV2
22.10: 10 000 metriä, finaali (N), TV2
23.00: Seitsenottelu, 200 metriä (N), TV2
23.35: Pituushyppy, palkintojenjako (M), TV2
23.45: 100 metriä, finaali (M), TV2

Sunnuntai 6. elokuuta:

12.00: Seitsenottelu, pituushyppy (N), TV2
12.05: 3000 metrin estejuoksu, alkuerät (M), TV2
12.40: Seiväshyppy, karsintaryhmät A & B (M), TV2
12.55 Maraton (M), TV2
13.05: 400 metrin aidat, alkuerät (M), TV2
13.45: Seitsenottelu, keihäänheitto, ryhmä A (N), TV2
13.55: 400 metriä, alkuerät (N), TV2
15.00: Seitsenottelu, keihäänheitto, ryhmä B (N), TV2
15.15: 110 metrin aidat, alkuerät (M), TV2
16.00 Maraton (N), TV2 (Anne-Mari Hyryläinen)

20.40: Kiekonheitto, palkintojenjako (M), TV2
20.45: 10 000 metriä, palkintojenjako (N), TV2
20.50: 100 metriä, palkintojenjako (M), TV2
21.00: Seiväshyppy, finaali (N), TV2
21.05: Keihäänheitto, karsintaryhmä A (N), TV2
21.10: 100 metriä, välierät (N), TV2
21.40: 400 metriä, välierät (M), TV2
22.10: 110 metrin aidat, välierät (M), TV2
22.30: Keihäänheitto, karsintaryhmä B (N), TV2
22.35: Kuulantyöntö, finaali (M), TV2
22.40: Seitsenottelu, 800 metriä (N), TV2
23.15: 800 metriä, välierät (M), TV2
23.50: 100 metriä, finaali (N), TV2
23.53: Seitsenottelu, palkintojenjako (N), TV2

Maanantai 7. elokuuta:

20.10: Seiväshyppy, palkintojenjako (N)
20.15: Kuulantyöntö, palkintojenjako (M)
20.20: 100 metriä, palkintojenjako (N)
20.30 200 metriä, alkuerät, (M), TV2
20.35: Kolmiloikka, karsintaryhmät A & B (M), TV2 (Simo Lipsanen)
21.00: Moukarinheitto, finaali (N), TV2
21.30: 400 metrin aidat, alkuerät (N), TV2
22.30: 400 metrin aidat, välierät (M), TV2
22.25: Kolmiloikka, finaali (N), TV2
22.55: 400 metriä, välierät (N), TV2
23.15: Moukarinheitto, palkintojenjako (N), TV2
23.30: 110 metrin aidat, finaali (M), TV2
23.50: 1500 metriä, finaali (N), TV2

Tiistai 8. elokuuta:

20.10: Kolmiloikka, palkintojenjako (N)
20.15: 110 metrin aidat, palkintojenjako (M)
21.20: Keihäänheitto, finaali (N), TV2
21.30: 200 metriä, alkuerät (N), TV2
21.35: Seiväshyppy, finaali (M), TV2
22.35: 400 metrin aidat, välierät (N), TV2
22.40: Kuulantyöntö, karsintaryhmät A & B (N), TV2
23.10: 3000 metrin estejuoksu, finaali (M), TV2
23.20: 1500 metriä, palkintojenjako (N), TV2
23.35: 800 metriä, finaali (M), TV2
23.40: 3000 metrin estejuoksu, palkintojenjako (M)
23.50: 400 metriä, finaali (M), TV2

Keskiviikko 9. elokuuta:

20.40: Keihäänheitto, palkintojenjako (N)
20.45: 800 metriä, palkintojenjako (M)
20.50: 400 metriä, palkintojenjako (M)
21.05: 3000 metrin estejuoksu, alkuerät (N), TV2 (Camilla Richardson)
21.10: Pituushyppy, karsintaryhmät A & B (N), TV2
21.20: Moukarinheitto, karsintaryhmä A (M), TV2 (David Söderberg)
21.55: Seiväshyppy, palkintojenjako (M), TV2
22.05: 5000 metriä, alkuerät (M), TV2
22.25: Kuulantyöntö, finaali (N), TV2
22.50: Moukarinheitto, karsintaryhmä B (M), TV2
22.55: 200 metriä, välierät (M), TV2
23.30: 400 metrin aidat, finaali (M), TV2
23.40: Kuulantyöntö, palkintojenjako (N), TV2
23.50: 400 metriä, finaali (N), TV2

Torstai 10. elokuuta:

20.15: 400 metrin aidat, palkintojenjako (M)
20.30: 5000 metriä, alkuerät (N), TV2
21.05: Keihäänheitto, karsintaryhmä A (M), TV2 (Tero Pitkämäki)
21.10: Korkeushyppy, karsintaryhmät A & B (N), TV2 (Linda Sandholm)
21.15: 400 metriä, palkintojenjako (N)
21.25: 800 metriä, alkuerät (N), TV2
22.20: Kolmiloikka, finaali (M), TV2
22.25: 1500 metriä, alkuerät (M), TV2
22.35: Keihäänheitto, karsintaryhmä B (M), TV2
23.05: 200 metriä, välierät (N), TV2
23.35: 400 metrin aidat, finaali (N), TV2
23.50: 200 metriä, finaali (M), TV2

Perjantai 11. elokuuta:

12.00: Kymmenottelu, 100 metriä (M), TV2
12.10: Kiekonheitto, karsintaryhmä A (N), TV2
12.45: 100 metrin aidat, alkuerät (N), TV2
13.05: Kymmenottelu, pituushyppy (M), TV2
13.15: Korkeushyppy, karsintaryhmät A & B (M), TV2
13.35: Kiekonheitto, karsintaryhmä B (N), TV2
14.55: Kymmenottelu, kuulantyöntö (M), TV2

19.00: Kymmenottelu, korkeushyppy (M), TV2
20.40: 400 metrin aidat, palkintojenjako (N), TV2
20.45: 200 metriä, palkintojenjako (M), TV2
20.50: Kolmiloikka, palkintojenjako (M), TV2
21.05: 100 metrin aidat, välierät (N), TV2
21.10: Pituushyppy, finaali (N), TV2
21.35: 800 metriä. välierät (N), TV2
22.10: 1500 metriä, välierät (M), TV2
22.30: Moukarinheitto, finaali (M), TV2
22.45: Kymmenottelu, 400 metriä (M), TV2
23.15: Pituushyppy, palkintojenjako (N), TV2
23.25: 3000 metrin estejuoksu, finaali (N), TV2
23.50: 200 metriä, finaali (N), TV2

Lauantai 12. elokuuta:

12.00: Kymmenottelu, 110 metrin aidat (M), TV2
12.35: 4 x 100 metrin viesti, alkuerät (N), TV2
12.55: 4 x 100 metrin viesti, alkuerät (M), TV2
13.00: Kymmenottelu, kiekonheitto, ryhmä A (M), TV2
13.20: 4 x 400 metrin viesti, alkuerät (N), TV2
13.50: 4 x 400 metrin viesti, alkuerät (M), TV2
14.20: Kymmenottelu, kiekonheitto, ryhmä B (M), TV2

16.15: Kymmenottelu, seiväshyppy (M), TV2
19.30: Kymmenottelu, Keihäänheitto, ryhmä A (M), TV2
20.35: 3000 metrin estejuoksu, palkintojenjako (N), TV2
20.40: Moukarinheitto, palkintojenjako (M), TV2
20.45: 200 metriä, palkintojenjako (N), TV2
20.55: Kymmenottelu, Keihäänheitto, ryhmä B (M), TV2
21.05: Korkeushyppy, finaali (N), TV2
22.05: 100 metrin aidat, finaali (N), TV2
22.15: Keihäänheitto, finaali (M), TV2 (Tero Pitkämäki)
22.20: 5000 metriä, finaali (M), TV2
22.45: Kymmenottelu, 1500 metriä (M), TV2
23.10: 100 metrin aidat, palkintojenjako (N), TV2
23.30: 4 x 100 metrin viesti, finaali (N), TV2
23.35: 5000 metriä, palkintojenjako (M), TV2
23.40: Korkeushyppy, palkintojenjako (N), TV2
23.50: 4 x 100 metrin viesti, finaali (M), TV2
23.55: Kymmenottelu, palkintojenjako (M), TV2

Sunnuntai 13. elokuuta:

09.45: 50km kävely, (M), TV2 (Jarkko Kinnunen, Aleksi Ojala, Aku Partanen)
14.20: 20km kävely, (N), TV2
16.20: 20km kävely, (M), TV2

20.35: Keihäänheitto, palkintojenjako (M), TV2
20.40: 4 x 100 metrin viesti palkintojenjako (N), TV2
20.46: 4 x 100 metrin viesti, palkintojenjako (M), TV2
21.00: Korkeushyppy, finaali (M), TV2
21.10: Kiekonheitto, finaali (N), TV2
21.35: 5000 metriä, finaali (N), TV2
22.10: 800 metriä, finaali (N), TV2
22.30: 1500 metriä, finaali (M), TV2
22.42: 5000 metriä, palkintojenjako (N), TV2
22.55: 4 x 400 metrin viesti, finaali (N), TV2
23.00: 800 metriä, palkintojenjako (N), TV2
23.05: Kiekonheitto, palkintojenjako (N), TV2
23.15: 4 x 400 metrin viesti, finaali (M), TV2
23.21: 1500 metriä, palkintojenjako (M), TV2
23.26: Korkeushyppy, palkintojenjako (M), TV2
23.31: 4 x 400 metrin viesti, palkintojenjako (N), TV2
23.37: 4 x 400 metrin viesti, palkintojenjako (M), TV2

Pysy ajan hermolla yleisurheilun lisäksi muistakin aiheista seuraamalla Kalevan Facebook-sivua.

Suomen joukkue Lontoon MM-kisoissa

Anne-Mari Hyryläinen, maraton

Jarkko Kinnunen, 50km kävely

Simo Lipsanen, kolmiloikka

Kristiina Mäkelä, kolmiloikka

Minna Nikkanen, seiväshyppy

Aleksi Ojala, 50km kävely

Arttu Pajulahti, pituushyppy

Aku Partanen, 50km kävely

Tero Pitkämäki, keihäänheitto

Camilla Richardson, 3 000m esteet

Linda Sandblom, korkeushyppy

David Söderberg, moukarinheitto

MAINOS
Mainos

Lue lisää aiheesta

Kommentoi

Mitä väliä milloin mikäkin kenttälaji alkaa, kun ainoa mitä näytetään on juoksu ja juoksijoiden esittelyt.

Vastaa Ilmoita asiaton viesti

Eipä paljon Kalevassa, saati muussa mediassa etukäteen ilmoiteltu aikatauluja parayleisurheilun MM-kisoista Lontoossa.
Suomesta oli mukana seitsämän urheilijaa ja yksi opas.
Saldo kuusi mitallia: kaksi kultaa, kaksi hopeaa ja kaksi pronssia. Mahtava saavutus ja jännitystäkin riitti.
Onneksi YLE muutaman lähetyksen TVssä näytti, mutta paljon enemmänkin olisi voinut näyttää.
http://www.vammaisurheilu.fi/ajankohtaista/tulokset/tulokset-lajeittain/12-tulos/4323-parayleisurheilun-mm-kilpailut-lontoo-iso-britannia-14-23-7-2017

Vastaa Ilmoita asiaton viesti

Niin no. Paralajeissa on pelkästään 100 metrin matkoja 19. Siis 19 voittamatonta Usain Boltia yksissä kisoissa ja samalla matkalla. Että en minä oikein hirmuisesti osaa arvostaa 100 metrin kelauksen mestareita.

Vastaa Ilmoita asiaton viesti

Käy kokeilemassa niin voi asiat muuttua. Kalevankisoissa oli pyörätuolisimulaattori ja oli hauska katsoa kun nuoret miehet uhosivat ennen kokeilua ja piiputtivat satasen matkalla totaalisesti. Tuli hiljaisia poikia...ei salilihaksilla liikahda, tarvjtaan jumalaton määrä lajivoimaa...

Vastaa Ilmoita asiaton viesti

Eiköhän se kannata näyttää sellaisia kisoja jotka ihmisiä kiinnostavat.
Minua ei kiinnosta yhtään paralympialaiset.

Vastaa Ilmoita asiaton viesti

Jos kisoihin lähtee esim. 10 urheilijaa, kuinka monta pääsee siipimatkustajana mukaan?

Vastaa Ilmoita asiaton viesti

MARLELLE TIEDOKSI !

Aikataulu E I ole Y L E :n " ansiota ".
Kisat ovat LONTOOSSA, joten aika-
erosta johtuen ( - 3 h ) kisat näkyvät
Suomessa " ihmisten aikaan ".

Vastaa Ilmoita asiaton viesti

Nii, hänhän tosiaan kiitti YLEä aikataulusta. Ilmeisesti lukutaito jäi altaaseen.

Vastaa Ilmoita asiaton viesti

Kiitos ohjelmasta ja aikatauluista. Elokuussa kannattaa nauttia maailman parhaiden (toivottavasti myös puhtaimpien) yleisurheilijoiden suorituksista. Suomalaisilta pistesijakin on todella kovassa seurassa hieno saavutus !

Vastaa Ilmoita asiaton viesti
Mainos
Mainos
Mainos

Paikallissää

Juttutupa

Kuumin keskustelu nyt

Niinistön lausunnot Halla-Ahosta

287 viestiä | Lue keskustelu

Päivän tykätyin viesti

Niinistön lausunnot Halla-Ahosta

Nyt kun nousi pinnalle tämä, kun Halla-aho oli jakanut Turun sanomien uutisointia arvostelevan artikkelin, niin tulikin ... Lue lisää...
ajatellen

Jari ja sarjakuvat

Jari

24.8.

Naapurit

22.8.
Mainos
;

Uutiset osastoittain

Palvelemme sinua

Asiakaspalvelumme auttaa sinua mielellään Kalevan tilausasioissa ja muissa lukijan palveluissa.

Asiakaspalvelu

(08) 5377 610 (ma-pe 9-16)

www.kaleva.fi/asiakaspalvelu

Kalevan medioilla tavoitat 379 000 lukijaa.

Yrityspalvelut

(08) 5377 180

www.kaleva.fi/yrityspalvelut


stats-image