Tshekki nujersi Lat­vian, Venäjä kel­lis­ti Tanskan

Vaisusti jääkiekon MM-turnauksen aloittanut Tshekki paranteli asemiaan Tukholman alkulohkossa, kun se kaatoi myöhäisottelussa Latvian 3–1 (0–0, 1–1, 2–0).

Vaisusti jääkiekon MM-turnauksen aloittanut Tshekki paranteli asemiaan Tukholman alkulohkossa, kun se kaatoi myöhäisottelussa Latvian 3–1 (0–0, 1–1, 2–0).

Tshekki ei esittänyt ottelussa ihmeitä, mutta kipusi voitolla alkulohkon kolmanneksi kahdella pisteellä Latvian ohi.

Turnauksen avausmaalinsa ampunut Petr Nedved riemastutti pientä tshekkiläistä fanijoukkoa kolmannen erän puolivälissä iskemällä voittomaalin.

Pian sen jälkeen Latvian Armands Berzins hölmöili tarpeettoman jäähyn, jonka aikana Tomas Plekanec sinetöi ottelun loppulukemat ylivoimalla.

Plekanec kuumensi latvialaisia jo toisessa erässä, kun hän kävi huitomassa Latvian maalivahti Edgars Masalskisia tilanteen jälkeen. Plekanec ja Latvian Kaspars Sauliets lähtivät seuranneesta torikokouksesta rangaistusaitioon.

Tappio pudotti Latvian neljänneksi kamppailemaan viimeisestä puolivälieräpaikasta Norjan ja Saksan kanssa.

Venäjä puolestaan otti neljännen voittonsa kaatamalla Tanskan vaivatta lukemin 3–1. Venäjän hallinnasta kertoo laukaustilasto, jonka se vei 52–36. Tanska istui kolme 2 minuutin rangaistusta ja Venäjä yhden.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä