Suomi murskasi Tshekin jääkiekon EM-sarjassa Tukholmassa 7—0 (3—0, 2—0, 2—0). Voitto on kautta aikojen Suomen suurin Tshekistä tai Tshekkoslovakiasta miesten maaotteluissa.
Suomi karkasi avauserässä 3—0-johtoon Leo Komarovin, Janne Pesosen ja Juhamatti Aaltosen maaleilla. Kolmannen erän alussa Janne Niskalan ja Pesosen 6—0- ja 7—0-osumilla oli väliä vain 18 sekuntia.
Pesonen kunnostautui kahdella maalilla, flunssan takia Venäjä-ulkoilmapelistä pois ollut Aaltonen keräsi 1+2 pistettä.
Aaltonen kiitteli joukkueensa energistä pelitapaa.
—? Pelattiin aktiivisesti. Tshekkiä vastaan kannattikin taklata, sillä joukkueessa on paljon KHL-pelaajia, jotka eivät taklauspeliin ole tottuneet, Aaltonen kertoi Canal+:n haastattelussa.
Suomen maalilla Niko Hovinen piti nollan 18 torjunnalla. Varavahtina oli Ari Ahosen sairastumisen takia apuvalmentaja Pasi Nurminen.
Avausvoittonsa ottanut Suomi kohtaa turnauksen päätteeksi huomenna Ruotsin.

Kommentoi
Selevä peli ja Janne Pesonen varma ukko mm -joukkueeseen
Lapsellinen... varmaan kun ei yhtään nykykärppää kelpaa aikuisten miesten maajoukkueeseen. Sitä se teettää kun maailmankäsitys loppuu Raksilaan.
Taisi leijonat tehdä huomisen ruotsipelinkin maalit jo tässä pelissä, eli huomenna leijonat jää sitten nollille :)
Lapsellinen turnaus.
Vau, onnittelut Leijonille!