Suomalaispelaajien kolmas kierros golfin naisten Euroopan-kiertueen kisassa Sveitsissä sujui mollivoittoisesti. Sekä Ursula Wikström että Jenni Kuosa pelasivat kierroksen tulokseen kaksi yli parin ja valuivat tuloslistalla alaspäin.
Wikström jakaa 54. sijaa yhteistuloksellaan +1. Eilisen jälkeen hän oli 43. sijalla. Kuosa on lyönnin päässä Wikströmistä sijalla 60.
– Tänään oli taas semmoinen päivä, ettei mikään mennyt niin kuin olisi pitänyt. Paikkoja pelata hyvä rundi oli kyllä paljon, mutta en vaan saanut niitä hyödynnettyä. Eilen lupailin tälle päivälle rohkeampaa puttipeliä, mutta sekin jäi toteutumatta, Wikström totesi.
Wikströmin kierros sisälsi yhden birdien ja kolme bogia. Kuosan tuloskorttiin kirjattiin kolme birdieä, kolme bogia ja yksi tuplabogi.
Kilpailun kärkipaikan jakavat Ticinossa ennen päätöskierrosta amerikkalainen Jessica Yadloczky ja australialainen Rebecca Artis tuloksella –11.

Kommentit