San Antonio jyräsi Memp­hi­sin NBA-vä­lie­räs­sä

Pelisuunnitelman noudattaminen pehmitti Memphisin koripallon NBA:n länsilohkon loppuottelun ensimmäisessä pelissä San Antoniossa.

Pelisuunnitelman noudattaminen pehmitti Memphisin koripallon NBA:n länsilohkon loppuottelun ensimmäisessä pelissä San Antoniossa. Kotijoukkue Spurs teki sen mitä oli suunnitellut ja voitti pistein 105-83.

Spursin pelinjohtaja Tony Parker heitti 20 pistettä ja antoi yhdeksän syöttöä. Joukkueen tasapainoinen esitys oli Parkerin mieleen. Spurs karkasi Memphisiltä heti alussa.

- Joskus näin tapahtuu. Pallo liikkui erinomaisesti ja omat heitot upposivat, Parker sanoi.

Parker heitti yhdeksän koria 14 yrityksellä ja oli kolmosissaan erehtymätön (2/2). Kolmen pisteen viivan takaa Spurs onnistui erinomaisesti 14/29.

- Heittopelimme oli uskomatonta. Tuollainen tarkkuus helpottaa ottelua, kehaisi Spursin Manu Ginobili.

Memphisin pelotteista iso mies Zach Randolph oli tolaltaan ja heitti vain yhden korin.

- Spurs pelasi hyvin, me emme, kiteytti Memphisin valmentaja Lionel Hollins.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä