Mainos
Urheilu - etusivu

Maltillinen ja pureskeltu ratkaisu

Kun toimitusjohtaja Juha Junno soitti keskiviikkoiltana Matti Alatalolle ja pyysi häntä tapaamiseen, valmentaja aavisti kohtalonsa. Kärppien hallitus oli tehnyt päätöksensä hieman aikaisemmin.

Matti Alatalo sai torstaina potkut Oulun Kärppien peräsimestä. Matti Alatalo sai torstaina potkut Oulun Kärppien peräsimestä.
Ala-aho Pekka
Matti Alatalo sai torstaina potkut Oulun Kärppien peräsimestä. Matti Alatalo sai torstaina potkut Oulun Kärppien peräsimestä.
Ala-aho Pekka
Urheilu  11.3.2010 | Kai Nevala Muuta tekstin kokoa -+

 

Kun toimitusjohtaja Juha Junno soitti keskiviikkoiltana Matti Alatalolle ja pyysi häntä tapaamiseen, valmentaja aavisti kohtalonsa. Kärppien hallitus oli tehnyt päätöksensä hieman aikaisemmin.

Junno ja Alatalo tuntevat toisensa jo nuoruusvuosiltaan 1970-luvulta, kun he pelasivat samassa joukkueessa.
Kuinka tunteellinen ja vaikea päätös tämä oli sinulle, Juha Junno?

”Aina ne ovat. Matti teki rajusti töitä joukkueen eteen”, toimitusjohtaja katsoo väsyneesti silmiin ja vastaa pitkän hiljaisuuden päälle.

Kärppien peli on ollut muutamaa parempaa jaksoa lukuun ottamatta nihkeää koko kauden ajan. Seurajohdon pitkä pinna katkesi vasta, kun runkosarjaa on jäljellä neljä ottelua ja Kärppien pääsy jopa pudotuspelien ensimmäiseen vaiheeseen on uhattuna.

”Kukaan ei voi sanoa, että teimme hätiköidyn ratkaisun. Uskoimme koko ajan, että peli lähtee vielä kulkemaan. Ne joukkueet on nähty, missä vaihdetaan valmentajaa liian helposti”, Junno painottaa.

Edellisen kerran Kärpissä on erotettu valmentaja yhdeksän vuotta sitten, kun Juhani Tamminen sai lähteä.

Ainoa ratkaisu

Päävalmentaja kantaa vastuun joukkueen menestyksestä. Silti voi aiheellisesti kysyä, kuinka hyvin pääosin edellisen urheilutoimenjohtajan Ari Hillin johdolla tehty joukkueen kasaaminen on onnistunut. Missä on ollut työstään kelpo palkkaa nauttivien pelaajien ammattiylpeys?

”Matti ei saanut joukkueesta kaikkea irti, mutta yhtä lailla pelaajilla on vastuunsa. Toivon, että Raksilassa ei ole lauantaina yhtäkään pelaajaa, joka ei pistäisi koko sieluaan peliin joukkueen eteen. Nyt selitykset eivät enää auta.”

Alatalo on jaksanut korostaa tappio-otteluiden jälkeen laadukasta harjoittelua, joka ei konkretisoidu peleissä. Osa merkeistä viittaa klassiseen virheeseen eli harjoitusruuvia on kiristetty aavistuksen liian tiukalle, kun tulosta ei ole syntynyt.

Kärppien suunta on ollut helmikuusta lähtien jyrkästi alaspäin. Joukkue on saanut 12 edellisestä ottelustaan vain 11 pistettä – määrä, johon edes Ilves ei olisi tyytyväinen.

”Varmasti hänellä oli puutteitakin. Matti pyrki muuttamaan johtamistaan ja muuttikin sitä. Joissakin asioissa pelaajien olisi pitänyt ottaa enemmän vastuuta”, Junno tyytyy toteamaan.

Lopulta tiistain HPK-ottelussa Raksilan jäällä luisteli epätoivoisen näköinen Kärpät.

”Tämä oli ainoa ratkaisu, minkä pystyimme enää tekemään. Matti ymmärsi päätöksen.”

Ottelu numero yksi

Kärppien joukkue sai tiedon Alatalon potkuista torstaiaamuna puoli kymmenen aikaan. Hiljaisuuden keskellä olisi kuullut nuppineulan putoamisen.

”Tässä on nyt jokaisella mahdollisuus kääntää kurssinsa. Vaikka pelaaja olisi alisuorittanut koko kauden ajan, hän voi aloittaa lauantaina ottelusta numero yksi”, toimitusjohtaja pyyhkii pöydän.

Mitä Kärpille merkitsisi taloudellisesti, jos se jäisi kokonaan pudotuspelien ulkopuolelle?

”En edes mieti sellaista mahdollisuutta. Suunta on eteenpäin ja ylöspäin.”

 

Onko sinulla aiheesta lisätietoa?

13222 Lähetä

Mainos
Ads by Google

Kommentoi

10/10 kommenttia

Nimimerkki
12.3.2010 15:34

epäselvää vol.2: Ei aina riitä, että vain lukee uutisen, se pitää myös ymmärtää. Ei siinä uutisoinnissa mitään epäselvää ole ollut.


Veijo
11.3.2010 19:47

Ystäväni Kauko soitti aamulla ja kertoi uutisen. Oli siinä aamukahvi mennä väärään kurkkuun, kun harmaat aivosoluni tiedostivat viestin sisällön. Vietimme siinä spontaanisti pienen hiljaisen hetken. Matti oli kuitenkin hyvä ja menestyksekäs valmentaja Kärpissä. Ymmärrämme toki seurajohdon päätöksen ja kunnioitamme sitä. Eihän ne pelit ihan nappiin ole aina menneet tänä keväänä. No, odotamme toki Kärppien uutta tulemista jo tänä keväänä. Uusi valmentajakin saa varauksettoman tukemme.


magneettiputkeen tutkittavaksi
11.3.2010 19:39

Kyllähän tuo ois pitänyt jo tajuta kun HPK:ta valmensi,Matilla on väärä ajatus noista viivoista,pitäisi olla ylemmän viivan yläpuolella eikä alemman viivan alapuolella,onko pää jotenkin nurinpäin,näin kävi myös HPK:n aikana.


Hä?
11.3.2010 19:30

Mitä? Katsojienko on maksettava viulut? Meinaako ne sen polvihousuporukan muuttaa joksikin orkesteriksi vai mistä tässä on kysymys?


epäselvää vol.2
11.3.2010 19:22

epäselvä: Mulla oli sama homma. Itsekin luulin että se joku kakkosvalmentaja Haapalahti tai joku semmonen tuli Kärppien uudeksi valmentajaksi jo muutama viikko sitten. Nyt sitten tulee tällainen uutinen. Sekavavia nämä jääkiekko-uutiset. Menee mielenkiinto kohta koko lajista. Taas hirveen pitkä juttu ilman mitään todellista sanomaa.


Mini-Merkki
11.3.2010 19:10

Onhan se epäselvää jos ei tajua. Mutta ei sitä täällä kannata huudella. Kiitos Matille yrittämisestä. Jos valmentaja tekee maaleja niin hyvä, mutta kyllä ne kentällä olevat on siihen hommaan palkattu. Joku kantaa vastuun ja yleensä se on päävalmentaja. Nyt kävi näin. Veiskö joku (huoltoryhmään kuuluva) sinne pukukoppiin kokovartalopeilin jotta jokainen palkkaa nauttiva pelimies vois itteänsä ohikulkiessaan vilkaista. Tsemppiä Matille tuleviin koitoksiin - ja Mikolle tuplatsempit viimeisiin peleihin!


sm2010
11.3.2010 19:01

Muuten hyvä mutta vaihto olisi pitänyt tehdä paljon aiemmin, samoin pelaajarintamalle siirtoaikana pari nälkäistä kaveria. Nyt Haapakoskelle kaikki tuki.


tietäjä iän ikuinen.
11.3.2010 18:46

hei sehän on niin et,on seitsemän hyvää ja lihavaa vuotta,ja sit kuusi huonoa ja laihaa vuotta.nyt menny ne setsemän hyvää vuotta ja ny alakaa kuusi huonoa vuotta.niin kohtaloa ei voi kiertää.niin se on ja tulee olemaan aina.kiitos


katsojat maksaa viulut
11.3.2010 18:14

mikä uutinen se tällainen on ketä tuo touhu oikeasti kiinnostaa niin paljon voi teitä aikaisia miehiä


Nimimerkki
11.3.2010 18:08

Vähintäänkin kuukautta aikaisemmin olisi täytynyt vaihtaa koutsia..!


Mainos
Mainos
Galleriat »|Urheilu

Galleriat

Mainos
Uusimmat | Urheilu Down Up
Mainos

Pienkone putosi Kajaanissa

Pohjois-Suomi 18:14 | Päivitetty 18:24

Pienlentokone putosi maahan Kajaanissa torstaina. Onnettomuus tapahtui Kajaanista Sotkamon suuntaan Ruuhijärven maastossa kello 17.30:n aikaan. C 1 V 3

Terve24 Blogit

Blogeihin
Mainos
stats-image
Takaisin ylös