JHT taipui sarjan täh­dil­le

HCK - JHT 5-3 (2-0, 1-2, 2-1) HC Keski-Uusimaa juhlisti illalla alkanutta TV-sarjaa Unelmana Mestis.

HCK - JHT 5-3 (2-0, 1-2, 2-1)

HC Keski-Uusimaa juhlisti illalla alkanutta TV-sarjaa Unelmana Mestis. Passiivisesti pelin aloittanut JHT oli jäädä alussa jalkoihin. Toisessa erässä JHT heräsi taisteluun mukaan ja sarjapisteistä käytiin tiukka vääntö.

”Ensimmäisessä erässä oltiin selvästi jäljessä, vaikka maalivahtien torjunnat menivät melkein tasoihin. HCK on liikkuva ja taitava porukka, joka rankaisee virheistä armotta. Pari viimeistä erää pelattiin hyvin. Meillä oli saumat kääntää ottelu jopa voitoksi”, JHT:n Teemu Konu kommentoi.

JHT:n ykköshahmo oli kaksi maalia pyssyttänyt Sami Markkanen. Maalihanat hän avasi toisen erän alussa ylivoimalla. Syöttöpisteen saivat Matti Toskala ja Niko Kivinen.

Erän loppupuolella JHT hyödynsi kahden pelaajan ylivoiman Timo Seikkulan kaventaessa tilanteeksi 3-2. Syöttäjinä toimivat Henri Mustonen ja Matti Toskala.

Päätöserän puolivälissä Markkanen laukoi pelin tasoihin 3-3 Henri Mustosen syötöstä. Voittoon kiri ei kantanut, kun kotijoukkue teki pari maalia reilun minuutin välein.

”Tasoituksen jälkeen meille tuli pari huonompaa vaihtoa ja kotijoukkue pääsi iskemään voittoon tarvittavat osumat. Saimme itse myös mylläkkää aikaan, mutta maalinteko on tällä hetkellä hieman hakusalla. Peli-ilme oli kuitenkin huomattavasti parempi kuin lauantaina. Sarjapisteitä on vielä paljon jaossa. Karsintapelin suhteen ei ole menetetty mitään”, Konu uskoo.

Pelaajarintamalle valmennusporras kaipaisi mielellään lisävahvistusta, että joukkue saisi neljä täyttä kentällistä kasaan loppukahinoita varten.

”Hereillä ollaan siihen asti, kunnes siirtoikkuna umpeutuu”, Konu vinkkasi.

Ahmat - S-Kiekko 3-4 JA (0-1, 1-1, 2-1, 0-1)

Haukiputaan Ahmat saalisti toisen sarjapisteensä jumbojoukkueiden kohtaamisessa. Ahmat nousi päätöserässä kahden maalin takaa-ajoasemasta tasoihin, mutta historian ensimmäinen voitto Suomi-sarjassa jäi odottamaan tuleviin koitoksiin.

Voiton S-Kiekolle jatkoajalla petasi Cody Dion ajassa 61.31. Ahmoista maaliverkkoa venyttivät Jaakko Järvitalo, Petja Summanen ja Sami Siltakoski.

Ensi viikonloppuna Ahmat saa vieraakseen JHT:n ja Naantalin VG-62:n.

Ilmoita asiavirheestä