Kolumni

Po­ri­lai­nen hulluus - totta se on

Porissa muistellaan kaiholla 1970-luvun lopun aikoja, jolloin Ässien Veli-Pekka Ketola dominoi kiekkokaukaloita. Iso musta lanseerasi sloganin, joka elää edelleen.

Porissa muistellaan kaiholla 1970-luvun lopun aikoja, jolloin Ässien Veli-Pekka Ketola dominoi kiekkokaukaloita. Iso musta lanseerasi sloganin, joka elää edelleen.

Porilainen hulluus on tullut takaisin - se näkyy ja kuuluu kaikkialla.

Mitä se porilainen hulluus sitten on. Onko tyhjentävää vastausta edes olemassa?

Yö-yhtyeen laulaja, Porissa syntynyt kova ässäfani Olli Lindholm on keksinyt oman versionsa porilaisesta huulluudesta.

"Se on sitä, kun ovessa lukee vedä, mutta porilainen työntää oven auki. Ja päinvastoin."

Onpa joku sanonut niinkin, että porilaiseen hulluuteen riittää se, että yleensä asuu Porissa.

Isonmäen natiseva ja horjuva jäähalli - ja sen yleisö - on oma lukunsa. Se tuo suomalaiseen liigakiekkoiluun kansainvälisen karnevaalitunnelman, jota harvoin näkee ja kokee. Porilaisyleisö elää ottelussa joka solullaan. Kiekon ei tarvitse kuin mennä oikeaan ilmansuuntaan, kansa huokaa, huutaa ja tömistää.

Legendaarinen seisomakatsomo yritti jo alkuverryttelyssä saada Kärppien maalivahdin Mika Pietilän pois tolaltaan. Se huusi "seulaa" ja riemuitsi joka ikisestä tilanteessa, jossa kiekko meni maaliin.

Itse ottelussa kansa viritti äänijänteensä äänekkääseen mylvintään aina kun Pietilä torjui. Kun Mika Rontti teki maalin, riemulla ei ollut mitään rajaa. Kun Matti Kuparinen teki 2-1:een, talovanhus tärisi.

Viimeinen niitti eli Juha Kiilholman tyhjiin tekemä 3-1 nostatti kattoa ja venytti seiniä. Huutomyrsky oli yksinkertaisesti aivan hirveä.

Onko sekin sitä porilaista hulluutta...?

Porilainen hulluus on myös tarttuvaa. Naapurikaupunki Rauma on Porin rakas vihollinen ja aina toinen näistä joutuu keskelle kateuden kenttää, kun toisella menee paremmin.

Jääkiekolla on myös tervehdyttävä ja yhdistävä voima. Länsirannikko on mennyt jo niin sekaisin, että Ässät saa tukea jopa Raumalta saakka.

Kuka olisi uskonut?

Vaikka Ässät ei vielä ole voittanut yhtään mitään, ja se voi jäädä jopa ilman mitalia, tämä kevät muistetaan Porissa pitkään - kävi tässä ottelusarjassa aivan miten tahansa. Nämä pelaajat ovat jo puolijumalia, ja jos Porissa ollaan oikein hulluja, joku toimikunta alkaa pian puuhata keskustorille Matt Nickersonille näköispatsasta.

Kärppien mestaruuksista puutuneet yltäkylläiset ihmiset Oulun seudulla voisivat ottaa porilaisuudesta vähän mallia - vaikka jääkiekon SM-liigan välieräsarja ei olekaan mikään maailman tärkein juttu.

Yleisön tuki ei kuitenkaan riitä, ellei joukkue pysty parhaimpaansa. On totta, ettei Kärppien peli ole tällä hetkellä uomissaan. Huolestuttavinta on se, että Kärpät on hävinnyt kolme kotipeliä peräkkäin ja se ainoa voitto on tullut jatkoajalla.

Nyt Kärppien(kin) on taisteltava kuin hullu.

JOUKO VUORJOKI
jouko.vuorjoki@kaleva.fi