Mainos
Urheilu - etusivu

Ilkka: Olli-Pekka Karjalainen kunnallisehdokkaaksi

Urheilu  17.8.2012 | STT Muuta tekstin kokoa -+

Moukarinheittäjä Olli-Pekka Karjalainen vahvisti Ilkka-lehdelle pyrkivänsä syksyn kunnallisvaaleissa Seinäjoen valtuustoon kokoomuksen listalta.

- Tuntuu, että se energia ja innostus, mikä minulla on ollut urheilua kohtaan, voisi viedä eteenpäin tässäkin hommassa, Karjalainen sanoo.

Karjalainen, 32, on koulutukseltaan valtiotieteiden kandidaatti.

Karjalainen on moukarinheiton Suomen ennätyksen haltija. Hän oli vuodesta 1998 lähtien kaikissa EM- ja MM- ja olympiajoukkueissa kunnes arvokisaedustusten sarja katkesi tänä kesänä.

Vaikka Lontoon olympialaiset jäivät väliin, Karjalainen hakee ensi viikolla Lahdesta 15. perättäistä Suomen mestaruutta. Hän haluaa olla mukana myös syyskuun alussa Ruotsi-Suomi-maaottelussa Göteborgissa.

Uransa jatkosta Karjalainen toteaa, että "mikään ei puhu lopettamisen puolesta". Karjalaisen perheeseen odotetaan toista lasta syyskuussa.

Lähetä kuva, video tai juttuvinkki viestinä puhelimellasi numeroon 13222 tai käytä lomaketta.

Mainos
Ads by Google

Kommentit

1/1 kommentti

Simppa
17.8.2012 20:26

Useissa urheilutoimittajien haastatteluissa hän on näyttänyt ,kuinka sujuvasanaisesti voi asiat esittää, ehdottomasti pätevä ehdokas.


Mainos
Mainos
Galleriat »|Urheilu

Galleriat

Mainos
Uusimmat » | Urheilu Down Up
Mainos
Pääuutiset
Mainos
stats-image
Takaisin ylös