Italialainen jalkapalloseura Juventus voitti Mestareiden liigan finaalin dopingin avulla vuonna 1996, väittää kaksi italialaista dopingasiantuntijaa Hollannin yleisradioyhtiön NOS:n ensi viikonloppuna esitettävässä dokumentissa. Asiasta kirjoittaa Suomessa Ilta-Sanomat.
Juventus voitti tuolloin finaalissa Jari Litmasen edustaman hollantilaisen Ajaxin rangaistuspotkukilpailun jälkeen.
Asiantuntijat Giuseppe d'Onofrio ja Alessandro Donati sanovat, että Juventuksen pelaajien hemoglobiiniarvot olivat niin korkealla, että ne todistavat veridopingin käytön.
- Kyse on eposta tai verensiirroista, tosin jälkimmäinen vaihtoehto on vähemmän todennäköinen, d'Onofrio sanoo dokumentissa Ilta-Sanomien mukaan.
Kaksikko on tutustunut aineistoon, joka takavarikoitiin Juventukselta vuonna 1998 alkaneen dopingtutkinnan yhteydessä. Asia eteni aina oikeuteen asti, mutta ketään ei tuomittu.