David Beck­ha­min akil­les­jän­ne­leik­kaus sujui hyvin

Jalkapallotähti David Beckhamin poikki mennyt akillesjänne on ommeltu kuntoon leikkausoperaatiossa Turussa. Beckham saapui Turkuun leikattavaksi iltapäivällä.

David Beckhamin akillesjänneleikkaus sujui hyvin
David Beckhamin akillesjänneleikkaus sujui hyvin
Kuva: Heikki Saukkomaa

Onhan meillä näitä julkkiksia omastakin takaa, mutta että David Beckham Suomessa -- se vasta onkin tapaus.

Jalkapallotähti Beckhamilla oli hyvä syy tulla Suomen Turkuun. Silti hänen vierailunsa sai maanantaina piirteitä, jotka muistuttivat suomalaisia saippuasarja Kauniiden ja rohkeiden Ridgen ja ehkä myös monitaituri Pensselisedän Suomen-visiiteistä.

Akillesjänneleikkauksen takia Suomeen tullut Beckham laskeutui Turkuun mediakohun saattelemana. Nettilehdet pursusivat Beckham-otsikoita ja myös Ylen tv-uutisissa kerrottiin yksityiskohtaisesti britin liikkeistä. Lentokentällä trenditietoisuudestaan tunnettua palloilijaa oli vastassa satakunta ihmistä.

Toukokuussa 35 vuotta täyttävän Beckhamin tähti jalkapallokentillä on hiipumaan päin, mutta vetovoimaa tuntuu silti riittävän. -Olimme tuolla vähän kauempana, mutta näimme että jotain siellä vilahti, kuvailivat lääkärikeskuksella päivystäneet Lauri Knuutila ja Jani Vuorinen. -Onhan se mukavaa, kun supertähti tulee tänne pieneen Turkuun, tuumasivat puolestaan lääkärikeskuksella havaintoja tehneet nuoret miehet.

Beckham-maniaa saattaa olla tarjolla vielä pari päivää, sillä jalkapalloilijan onnistuneesti leikanneen kirurgi Sakari Oravan mukaan tämä päässee pois hoidosta keskiviikkona. Myös Beckhamin Victoria-vaimo on tällä tietoa saapumassa Suomeen miehensä tueksi. Se lisännee uteliaiden kiinnostusta entisestään.

Leikkaus onnistui, mutta...

AC Milania edustava Beckham loukkasi akillesjänteensä Italian liigan sunnuntain pelikierroksella. Leikkaushoitoa vaatinut vamma tiesi sitä, ettei Beckham todennäköisesti pysty pelaamaan Englannin paidassa kesäkuussa alkavissa MM-kisoissa. Näin siitä huolimatta, että operaatio onnistuikin ensitietojen mukaan hyvin.

Beckhamille yksityisen lääkärikeskus Mehiläisen tiloissa tehty leikkaus kesti vajaan tunnin. Hän on yön yli Turussa lääkärikeskuksessa. Mahdollisista jatkotoimenpiteistä keskustellaan tiistaiaamuna.

-Sain luvan kertoa, että Beckhamin akillesjänne oli kokonaan poikki, ja se korjattiin, Orava sanoi STT:lle maanantai-iltana.

Englannin päävalmentaja Fabio Capello joutuukin suurella todennäköisyydellä tulemaan toimeen Etelä-Afrikan MM-turnauksessa ilman Beckhamin tarkkoja keskityksiä ja vaarallisia vapaapotkuja. -Näyttää siltä, ettei hän pääse MM-kisoihin. Puhuin hänen kanssaan sunnuntai-iltana ja tarjosin tukeani. Olen hyvin pahoillani hänen puolestaan, Capello sanoi The Sun -lehden mukaan.

Myllysiltaa katsomaan

Turun lentoasemalla jututetun brittiseurueen mielestä Beckhamilla olisi vielä ollut käyttöä kesän MM-kisoissa. -Rooli olisi voinut olla esimerkiksi viimeisten kymmenten minuuttien vaihtopelaaja, kun pelissä haetaan ratkaisua, tuumi Brian Morgan.

Seurue oli sitä mieltä, että Beckhamin pitäisi ehdottomasti tutustua Turkuun visiittinsä aikana. -Eipä häntä varmaan turhan takia Turkuun tuotu operaatioon. Nyt hänelle pitäisi näyttää samalla Turun nähtävyyksiä, muun muassa notkahtanut Myllysilta, britit virnistivät.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä