Valtteri Bottas kohtaa Monacon katuradalla F1-tulokaskautensa kenties suurimman haasteen. Bottas on valmistautunut Monacon rataan ajamalla paljon simulaattorissa.
- Tämä rata on todellakin erittäin haasteellinen. Saadakseen kasaan täydellisen kierroksen esimerkiksi aika-ajossa, se on ehkä kaikkein vaikeinta ja haasteellisinta täällä, koska se ei salli yhtään virhettä, Bottas myönsi keskiviikkona.
- Olen kuitenkin hyvin valmistautunut tähän viikonloppuun. En pelkää hetkeäkään, ettenkö oppisi tätä rataa ihan yhtä nopeasti kuin muitakin uusia ratoja. Täällä on vain oltava tarkempi, Bottas lupasi.
Bottas sanoo olevansa tyytyväinen tekemisiinsä tulokaskaudellaan.
Oletko tyytyväinen toistaiseksi omiin tekemisiisi Williamsin kuljettajana?
- Talli on antanut minulle lähes pelkästään positiivista palautetta tekemisistäni. Opin koko ajan lisää ja vauhdin suhteen olen ollut samassa vauhdissa Pastorin (Maldonado) kanssa. Olen varma, että vauhtini suhteessa muihin paranee koko ajan.