Kärppien päävalmentajan paikalta pois potkittu Matti Alatalo sanoo kantaneensa hartiavoimin vastuunsa ja laittaneensa itsensä likoon joukkueen menestyksen puolesta.
”Parempaan en olisi pystynyt. Otin kovan haasteen vastaan ja ensimmäisellä kaudella tuli hieno onnistuminen. Enkä menisi toisestakaan kaudesta monia asioita ammatillisesti muuttamaan”, Alatalo sanoo.
Alatalo tietää, että potkuja seuraavan päivän kommenteissa pelaajat puhuvat peiliin katsomisesta.
”Olemme puhuneet, että hetkensä ohi ei voi elää. Nyt se hetkeen tarttuminen on minun kannaltani myöhäistä.”
Entinen päävalmentaja ymmärtää seurajohdon päätöksen. Joukkueen tulokset ja peliesitys eivät vastaa odotettua.
”Totta kai minä hyväksyn sen; niin suoraselkäisesti seura on minua kohdellut. Myös tämä viimeinen päätös hoidettiin suoraselkäisesti. Arvostan saamaani mahdollisuutta ja ihmisiä ympärilläni. Tiimi on ollut minulle todella lojaali.”
Hän muistuttaa olleensa mukana kokoamassa joukkuetta.
”Niin ylivoimainen nimilista meillä ei ole, että se kuitenkaan kestäisi Jari Viuhkolan ja Pavel Rosan kaltaisten pelaajien pitkiä poissaoloja.”
Alatalon jatkosuunnitelmat ovat vielä auki. Hän saa Kärpiltä palkkaa huhtikuun loppuun saakka. Yksi vaihtoehto lienee Tapparan valmennuspäällikön tehtävä. Joka tapauksessa mies jatkaa jääkiekon parissa.
”Kyllä uskon, että siinä olen omimmillani. Elämäntyöni on jääkiekossa. Uskon, että osaan edelleen valmentaa.”
Oulaisissa syntyneelle valmentaja pesti lapsuuden suosikkijoukkueeseen oli sykähdyttävä hetki. Muistoksi jäi ainakin hopeamitali ensimmäisellä kaudella. Toisen kauden ongelmat päättyivät lopulta potkuihin.
”Oulussa tuulee aina ja nämä viimeiset päivät ovat olleet melkoista myrskyä.”

Kommentoi
Miksi vasta nyt? Pidemmän aikaa on jo nähty, ettei Alatalon valmennus tuo tulosta. Ettei vaan ratkaisu olisi tullut liian myöhään. Haapakoskella voipi olla melko toivoton homma kääntää kurssi parempaan suuntaan. Toivotaan kuitenkin parasta ja pelätään pahinta.
Junno on KOVAJÄTKÄ.
Kiitos Matti ja voimia eteepäin! ja hei,tää on vaan jääkiekkoa...