Lapin Ammattiopisto

Ylioppilaat ja valmistuneet 2017 30.5.2017 10:01
Kaleva

Rovaniemi

Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja

Halonen Reima, Rovaniemi

Huhtamäki Oskari, Rovaniemi

Kanerva Kari, Posio

Kariniemi Ville-Valtteri, Rovaniemi

Koivumaa Aki, Rovaniemi

Mantere Toni, Rovaniemi

Mikkola Joni, Sodankylä

Niskanen Harri, Rovaniemi

Ojanperä Eino, Sodankylä

Palovaara Eetu, Ranua

Pasma Elias, Kolari

Puhakka Joni, Rovaniemi

Saukko Jim, Ranua

Taw Kyar, Rovaniemi

Uwi Toe, Rovaniemi

Ylinampa Jussa, Rovaniemi

Elintarvikealan perustutkinto, elintarvikkeiden valmistaja

Alajärvi Maria, Rovaniemi

Elintarvikealan perustutkinto, leipuri-kondiittori

Aho Petra, Rovaniemi

Alatalo Anu, Kittilä

Piittinen Tiia, Rovaniemi

Hiusalan perustutkinto, parturi-kampaaja

Fofonoff Hannele, Inari

Korhonen Venja, Rovaniemi

Kuukasjärvi Niina, Rovaniemi

Lapinsalo Eveliina, Rovaniemi

Rasmussen Johanna, Rovaniemi

Seiskala Noora, Inari

Syväniemi-Salo Hillevi, Rovaniemi

Säkkinen Janette, Rovaniemi

Kauneudenhoitoalan perustutkinto, kosmetologi

Ihon erikois- ja laitehoitojen osaamisala

Allén Ronja, Rovaniemi

Haanpää Karoliina, Rovaniemi

Hartikainen Emilia, Oulu

Hautajärvi Paula, Kuusamo

Kaarninen Hanna, Rovaniemi

Kämäräinen Elina, Posio

Niskala Elina, Rovaniemi

Peltoperä Marina, Rovaniemi

Portti Jenna, Inari

Rantala Julia, Pelkosenniemi

Rautionaho Jenina, Rovaniemi

Rossi Luna, Rovaniemi

Ruotsalainen Riina, Rovaniemi

Seitaniemi Jemina, Rovaniemi

Tolppanen Essi, Rovaniemi

Kone- ja metallialan perustutkinto

Arajärvi Juho, Rovaniemi

Boström Santeri, Rovaniemi

Haataja Veera, Rovaniemi

Kangas Pekka, Rovaniemi

Kiviniemi Pauliina, Rovaniemi

Leppänen Jarno, Rovaniemi

Pulkkinen Juho, Rovaniemi

Saarinen Aku, Rovaniemi

Törmänen Markus, Inari

Lentokoneasennuksen perustutkinto, lentokoneasentaja

Heiskanen Saku, Rovaniemi

Huttunen Jussa, Rovaniemi

Jyvälä Arto, Rovaniemi

Keskiniva Nico, Rovaniemi

Piittisjärvi Ari-Eemeli, Rovaniemi

Pitkänen Paavo, Rovaniemi

Putkivaara Patrik, Rovaniemi

Liiketalouden perustutkinto, merkonomi

Asiakaspalvelun ja myynnin osaamisala

Aung Peh Bu, Rovaniemi

Auvinen Julius, Rovaniemi

Halttu Katarina, Rovaniemi

Iivari Juho, Rovaniemi

Kaivola Juliaana, Rovaniemi

Kämäräinen Laura, Rovaniemi

Ohtonen Janne, Rovaniemi

Penders Sami, Rovaniemi

Ryynänen Jere, Rovaniemi

Sulasalmi Eveliina, Rovaniemi

Törmänen Juho, Kuusamo

Vaarala Susanna, Kolari

Ylihoikka Suvi, Rovaniemi

Liiketalouden perustutkinto, merkonomi

Talous- ja toimistopalvelujen osaamisala

Hartikainen Jori, Rovaniemi

Hiukka Emma, Rovaniemi

Hiukka Iida, Rovaniemi

Keskiniva Olli-Pekka, Rovaniemi

Puurunen Ida, Rovaniemi

Raudaskoski Jenna, Rovaniemi

Remes Katja, Rovaniemi

Riikola Tuulianna, Rovaniemi

Ristimella Sanni, Rovaniemi

Saarinen Jonna, Rovaniemi

Salmela Henna, Rovaniemi

Salmela Jonna, Rovaniemi

Sinkkonen Jenni, Rovaniemi

Sipola Juliaana, Rovaniemi

Tornberg Mila, Rovaniemi

Tornberg Sonja, Rovaniemi

Tuohimaa Kati, Salla

Vornanen Jenni, Rovaniemi

Vuosku Julia, Rovaniemi

Välimäki Konsta, Rovaniemi

Logistiikan perustutkinto, autonkuljettaja

Kaivola Kalle-Joonas, Kittilä

Kivelä Olli, Rovaniemi

Laukkanen Teemu, Sodankylä

Mäläskä Valtteri, Rovaniemi

Raappana Mikko, Oulu

Logistiikan perustutkinto, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja                               

Aikio Aleksi, Sodankylä

Aikio Jesse, Rovaniemi

Alakärppä Aleksi, Tornio

Ehtonen Ville, Rovaniemi

Filpus Jarmo, Kittilä

Huotari Konsta, Rovaniemi

Huttunen Aleksi, Rovaniemi

Hämeenniemi Mikko, Posio

Jakkila Janne Rovaniemi

Jussila Jere, Rovaniemi

Kanniala Jouni, Sodankylä

Karkkola Ville, Rovaniemi

Kenttälä Jusa-Petteri, Rovaniemi

Keränen Sara, Rovaniemi

Kursula Laura, Rovaniemi

Mustonen Kristian, Rovaniemi

Määttä Reima, Tornio

Nevalainen Olavi, Kittilä

Nevalainen Sirpa, Kittilä

Niemi Jonna, Pello

Pekkala Eino, Kittilä

Poikela Justus, Sodankylä

Posio Teemu, Posio

Pulju Pertti, Sodankylä

Raappana Aleksi, Kolari

Ruoho Minja, Rovaniemi

Willberg Eerikki, Rovaniemi

Ylipeura Jukka-Pekka, Pello

Luonto- ja ympäristöalan perustutkinto, luonto-ohjaaja

Hoikkala Tiia, Rovaniemi

Nuorgam Kaisu, Inari

Soppela Maria, Salla

Vuolo Sanna, Ylitornio

Luonto- ja ympäristöalan perustutkinto, ympäristönhoitaja

Hytönen Olli, Konnevesi

Luusua Saana, Rovaniemi

Maanmittausalan perustutkinto, kartoittaja

Harju Johanna, Salla

Jaakkola Marko, Kempele

Puuronen Tuomas, Rovaniemi

Ylinampa Ekaterina, Rovaniemi

Metsäalan perustutkinto, metsäkoneenkuljettaja

Heikki Jani, Kolari

Heikkilä Eetu Anssi Tapa, Rovaniemi

Hägg Ville Mika Valt, Rovaniemi

Härkönen Jyri, Rovaniemi

Illikainen Janne Aleksi, Ranua

Kanto Janne Tapani, Tervola

Kuukasjärvi Jesse, Rovaniemi

Lehtoranta Arttu, Rovaniemi

Luiro Ville, Rovaniemi

Määttä Markus, Posio

Pahajoki Visa, Rovaniemi

Ruokamo Markus, Posio

Saari Iida, Tervola

Satokangas Janne, Rovaniemi

Siivola Jorma, Tervola

Tervo Markus, Rovaniemi

Vaarala Jaakko, Sodankylä

Virtanen Roni, Rovaniemi

Välimaa Sami, Rovaniemi

Pintakäsittelyalan perustutkinto, maalari

Rakennusten pintakäsittelyn osaamisala

Auer Alexander, Rovaniemi

Haapala Niko, Ranua

Korvela Tuija, Kemi

Mellajärvi Jaana, Rovaniemi

Määttä Riikka, Pello

Näkkäläjärvi Juhan-Salomon, Enontekiö

Rautionaho Jenny, Rovaniemi

Salmela Jesse Joonas

Puualan perustutkinto, puuseppä

Fofonoff Juuso, Inari

Höckert Mikko, Pori

Remsu Sami, Rovaniemi

Törmänen Janne, Rovaniemi

Rakennusalan perustutkinto, maarakennuskoneenkuljettaja

Eliasson Emil, Enontekiö

Halonen Santeri, Sodankylä

Heikkilä Harri, Pelkosenniemi

Impola Samuel, Pyhäjoki

Jauhojärvi Joni, Kittilä

Jousa Vili, Kittilä

Junnola Vili, Kittilä

Juopperi Teemu, Rovaniemi

Korhonen Aleksi, Savukoski

Laituri Janne, Inari

Mäki Tuomas, Pello

Mäkipeura Jaakko, Tervola

Taivalkoski Juhani, Ranua

Vuonnala Eetu, Salla

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja

Alaruikka Jani, Rovaniemi

Anttila Kati, Rovaniemi

Jatkola Jyri-Petteri, Kittilä

Laine Juha-Matti, Rovaniemi

Leinonen Oona, Rovaniemi

Loppukaarre Teemu, Rovaniemi

Piittisjärvi Niko, Ranua

Rasmus Matias, Utsjoki

Wallen Joni, Enontekiö

 
Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja

Ensihoidon osaamisala

Heikkilä Henriika, Rovaniemi

Impiö Eedit, Rovaniemi

Nätti Riikka, Ranua

Petäjäjärvi Jutta, Rovaniemi

 

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja

Kuntoutuksen osaamisala

Heikkilä Hilkka, Rovaniemi

Kontio Milla, Rovaniemi

Nyländen Elina, Rovaniemi

Pasanen Sara, Rovaniemi

Pure Lili, Rovaniemi

Salmela Ida, Rovaniemi

 

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja

Lasten ja nuorten hoidon ja kasvatuksen osaamisala

Havu Emmi, Rovaniemi

Kallonen Marianna, Rovaniemi

Kangas Emma, Rovaniemi

Körkkö Annika, Rovaniemi

Mäkitalo Kaisa, Kittilä

Määttä Mari, Kolari

Nordström Anu, Rovaniemi

Norvapalo Jasmin, Rovaniemi

Palojärvi Veera, Rovaniemi

Permsomboon Neelada, Rovaniemi

Piiroinen Anni, Rovaniemi

Rae Iida, Sodankylä

Stafford Sara, Rovaniemi

Vedenoja Ronja, Rovaniemi

Väisänen Reetta, Rovaniemi

 
Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja

Mielenterveys- ja päihdetyön osaamisala

Haapanen Jenni, Rovaniemi

Huhtala Essi, Rovaniemi

Marttinen Reetta, Rovaniemi

Quisbert Erica, Rovaniemi

Suopajärvi Jonna, Rovaniemi

Säynäjäkangas Tea, Sodankylä

Yliniva Janina, Rovaniemi

Yliportimo Heidi, Rovaniemi


Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja

Sairaanhoidon ja huolenpidon osaamisala

Halvari Maria, Rovaniemi

Heikki Rasmus, Rovaniemi

Huhtala Maria, Rovaniemi

Lipponen Marjo, Ylitornio

Nampajärvi Janina , Rovaniemi

Yrjänheikki Jaana, Salla

 

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja

Vammaistyön osaamisala

Hernberg Hilla, Rovaniemi

Kokko Miikka, Ranua

Matomaa Sini-Maaret, Rovaniemi

Polojärvi Roosa, Rovaniemi

 

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja

Vanhustyön osaamisala

Anttila Sunna, Kolari

Kreus Nico, Rovaniemi

Kymäläinen Emma, Rovaniemi

Nurmi Minna-Maaria, Rovaniemi

 

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, sähköasentaja

Haapala Miko, Rovaniemi

Juntunen Oskari, Rovaniemi

Kuoksa Samuli, Rovaniemi

Lalli Tero, Rovaniemi

Lintula Samuli, Rovaniemi

Luiro Sami, Rovaniemi

Lämsä Roope, Rovaniemi

Mäkelä Eetu, Rovaniemi

Palokangas Lauri, Inari

Pantsar Juho, Pello

Piippola Niko, Rovaniemi

Poikela Santeri, Rovaniemi

Pokka Sami, Rovaniemi

Portaankorva Joni, Rovaniemi

Puuronen Teemu, Rovaniemi

Rautio Olli, Rovaniemi

Salmi Mikael, Rovaniemi

Siivola Sami, Rovaniemi

Soudunsaari Joni, Rovaniemi

Toivanen Jon-Johan, Rovaniemi

Ulkuniemi Niko, Kemijärvi

Vaaraniemi Ossi, Rovaniemi

Vesterinen Niklas, Rovaniemi

 

Talotekniikan perustutkinto, putkiasentaja

 

Heikkinen Tuukka, Posio

Jurvelin Aatu Oskari, Rovaniemi

Labba Morten, Enontekiö

Matinlompolo Aapo, Pello

Mölläri Atte, Rovaniemi

Niemelä Jesse, Rovaniemi

Poikajärvi Fanni, Tervola

Puolamaa Sami, Rovaniemi

Rautio Aleksi, Rovaniemi

Räsänen Juho, Pello

Sääskilahti Pauli, Ranua

Turunen Matti, Rovaniemi

Vahlqvist Vesa, Rovaniemi

Vähäsarja Jaakko Valtteri, Kemijärvi

 

Tekstiili- ja vaatetusalan perustutkinto, vaatetusompelija

Arponen Mikaela, Rovaniemi

Hattukangas Anniina, Rovaniemi

Hiltunen Jenni, Rovaniemi

Karjalainen Hanne, Posio

Khan Arooj, Rovaniemi

Klaw Leh, Rovaniemi

Kyllönen Sinikka, Puolanka

Ruokanen Katriina, Rovaniemi

 

Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto, ICT-asentaja

Hedemäki Tuukka Santeri, Rovaniemi

Kymäläinen Kalle, Rovaniemi

Laitila Markku, Rovaniemi

Luukkonen Topias, Rovaniemi

Nurmi Toni, Salla

Palokangas Jasu, Rovaniemi

Rautomaa Ari, Savukoski

Rezayee Omid, Rovaniemi

Skliaruk Ilia, Rovaniemi

Toljamo Valtteri, Rovaniemi

Vuorela Mikael, Savukoski

Väisänen Aki, Posio

 

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto, datanomi

Hannula Miika, Savukoski

Kivilahti Veli, Rovaniemi

 

Ammatilliseen peruskoulutukseen valmentava koulutus

Asumaa Jonna, Rovaniemi

Kallioinen Saku, Inari

Korva Niko, Enontekiö

Vuoskulompolo Niko, Rovaniemi

 Kemijärvi

Kone- ja metallialan perustutkinto, levyseppähitsaaja

Vähäsarja Tero, Kemijärvi

Jaakkola Lauri, Kemijärvi

Metsäalan perustutkinto, metsuri-metsäpalvelujen tuottaja

Eklund Toni, Kemijärvi

Karjalainen Jere, Salla

Frömbgen Nico, Kemijärvi

Huhtiniemi Konsta, Ii

Jäntti Sami, Salla

Kellokumpu Samu, Salla

Kelloniemi Juho, Savukoski

Leinonen Anni, Salla

Vehviläinen Heikki, Inari

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja

Kangas Jouko, Keminmaa

Kellokumpu Juho, Kemijärvi

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja

Anttila Reetta, Kemijärvi

Auer Marika, Kemijärvi

Haikonen Teija, Kemijärvi

Jylhä Emma, Kemijärvi

Leiviskä Essi, Sodankylä

Sipola Tuulia, Sodankylä

Tuhkala Mari, Salla

Uusitalo Heli, Kemijärvi

Väisänen Rita, Salla

Kittilä

Ammatilliseen peruskoulutukseen valmentava koulutus

Ahonen Emilia, Kittilä

Alatalo Katariina, Kittilä

Hannukainen Laura, Kittilä

Jatkola Saku, Kittilä

Korkea Satu, Kittilä

Niemelä Tekla, Kittilä

Suhonen Katri-Maria, Kittilä

Sodankylä

 

Kaivosalan perustutkinto, kaivosmies

Hautala Ville, Sodankylä

Junttila Oskari, Kittilä

Kiuru Jere, Sodankylä

Kotimaa Toni, Rovaniemi

Marjala Veikko, Sodankylä

Sassali Tommi, Sodankylä

Törmänen Mauri, Rovaniemi

Uusiheimala Ville, Kittilä

Värttiö Teemu, Kittilä

 

Liiketalouden perustutkinto, merkonomi

Engelberg Waltteri, Sodankylä

Puolakka Veera, Sodankylä

 

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja

Hetta Juuso, Sodankylä

Junttila Juuso, Sodankylä

Kajava Aleksi, Sodankylä

Korva Jonna, Sodankylä

Särkelä Harri, Sodankylä

Uusitalo Antti, Sodankylä

Neitola Matias, Sodankylä

 

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, sähköasentaja

Löppönen Jarmo, Sodankylä

Magga Daniel, Inari

 

Talotekniikan perustutkinto, putkiasentaja

Puolakka Leevi, Sodankylä

Vaarala Samuli, Sodankylä

Vaarala Valtteri, Sodankylä

 

Työhön ja itsenäiseen elämään valmentava koulutus

Ruokokoski Saana, Kemijärvi

Tuuha Lilli, Salla

 

 

MAINOS

Kommentoi

Uutisvirta

32
Hailuodon pengertielle ei tule katuvaloja, tie merkitään sumupaaluilla ja kaidevalaistuksella – katso lista kiinteän yhteyden yksityiskohdista
24
Kärppien Mäenalasen voittoresepti Raksilan tiistai-illan spektaakkeliin – ”Syöksytään vaikka pää edellä kiekon tielle”
20
OYSin uusien tilojen rakentaminen voi nopeutua – yhteispäivystys voisi saada uudet tilat jopa vuosia etuajassa
18
Kommentti: Tappara on nyt ripauksen rennompi, entistä vaarallisempi
16
Osekk irtisanoo 53 henkilöä – lisäksi 27:lle tarjotaan tehtävämuutosta tai osa-aikatyötä
14
Kuullaanko metsästäjiä aidosti, kun kysytään näkemyksiä suunnitteilla olevista luonnonsuojelualueista? Lukijalta
12
Aktiivi: Hinaaja Alpo pidettävä Oulussa jo kaupungin pitkän merellisyyden vuoksi

Etusivulla nyt

Paikallissää

Juttutupa

Kuumin keskustelu nyt

Suuri sotaharjoitus 2021

300 viestiä | Lue keskustelu

Päivän tykätyin viesti

Kepulainen Oulu

Kyllähän Stubbi teki Suomelle semmoisen karhunpalveluksen, että sitä muistellaan muissakin sukupolvissa, että meni kepul... Lue lisää...
Martta sieltä jostai...

Jari ja sarjakuvat

Jari

22.4.

Naapurit

24.4.
;

Uutiset osastoittain

Palvelemme sinua

Asiakaspalvelumme auttaa sinua mielellään Kalevan tilausasioissa ja muissa lukijan palveluissa.

Asiakaspalvelu

(08) 5377 610 (ma-pe 9-16)

www.kaleva.fi/asiakaspalvelu

Kalevan medioilla tavoitat 331 000 lukijaa.

Yrityspalvelut

(08) 5377 180

www.kaleva.fi/yrityspalvelut


stats-image