Ylioppilaat ja valmistuneet 2013

Oulun seudun ammattiopisto

Ylioppilaat ja valmistuneet 2013 28.5.2013 10:58 | Päivitetty 7.6.2013 15:19
Kaleva

Haukiputaan yksikkö

 

Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja, ylioppilas (kaksoistutkinto):

Kinnunen Jarkko

 

Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja:

Ahonen Marko, Alaraasakka Henri, Järvitalo Antti, Keinänen Joni, Koivurova Juho, Koski Juho, Kristo Niko, Manninen Toni, Mattila Pasi, Niemelä Marjut, Rahkonen Tuomas, Tajakka Veli-Pekka, Takalo Jaakko, Timonen Anne, Toivanen Sakari, Tuohimaa Arttu-Matias, Ylipahkala Atte

 

Autoalan perustutkinto, autokorinkorjaaja:

Alakärppä Matias, Jääskeläinen Juho, Karhu Juuso, Louhela Niko, Lumijärvi Tomi, Mattila Santeri, Nyman Jonny, Rosendahl Jussi, Syrjälä Henri, Väisänen Sami

 

Autoalan perustutkinto, automaalari, ylioppilas (kaksoistutkinto):

Takalo Mikael

 

Autoalan perustutkinto, automaalari:

Jussila Ville, Kaisto Henrik, Koskela Touko, Laitinen Niko, Saarikoski Lasse, Shchukin Ruslan, Taavitsainen Henri, Väliaho Aimo

 

Catering-alan perustutkinto, suurtalouskokki:

Nevanperä Noora

 

Hiusalan perustutkinto, parturi-kampaaja, ylioppilas (kaksoistutkinto):

Tihinen Henna

 

Hiusalan perustutkinto, parturi-kampaaja:

Aalto Silja, Aatsinki Tiia, Haverinen Niina, Huhta Tiina, Kaakinen Mirjami, Kemppainen Jatta, Keskimäinen Krista, Kilpeläinen Nina, Lehtonen Maija, Lilleberg Laura, Moilanen Tanja, Pihlaja Reetta-Sofia

 

Hotelli-, ravintola- ja catering -alan perustutkinto, kokki:

Heikkinen Suvi, Hyry Marianne, Jäälinoja Ville, Kääntä Tiia, Liedes Janita, Mäkelä Mira, Partanen Kristiina, Pietilä Jenni, Pöykiö Valtteri, Turpeinen Mira, Viinikka Silja, Vuorma Ella

 

Hotelli-, ravintola- ja catering -alan perustutkinto, tarjoilija:

Ikonen Hanna-Riikka, Kärki Heidi, Leskinen Noora, Lesonen Ida, Paasimaa Henna, Partanen Tiina, Sillanpää Ida, Vilppola Taru, Väyrynen Katri

 

Logistiikan perustutkinto, autonkuljettaja:

Luhtaniemi Lauri, Paaso Jesse, Pakanen Vladimir, Veki Tuomas

 

Logistiikan perustutkinto, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja:

Berg Niklas, Hartikainen Eemeli, Hautala Tommi, Karvonen Ville, Katiska Pentti, Klasila Jonne, Krekilä Netta, Laitila Iiris, Lehtola Jonna, Leppävuori Samuli, Lämsä Niko, Mikkonen Tommi, Mokki Ilkka, Niiranen Niko, Pakanen Jouko, Paloniemi Mika, Puhakka Jussi, Suomi Sami, Tolonen Teemu, Toppinen Matias, Tuohimaa Janne-Pekka, Vehkaperä Aleksi, Vuorma Elias

 

Pintakäsittelyalan perustutkinto, lattianpäällystäjä:

Alakärppä Aleksi, Hasu Juho, Hekkala Rauli, Härmä Janne, Korkiakoski Santeri, Kouvala Tuomas, Kurkela Aleksi, Lassila Venla, Marttila Teemu, Mikkonen Janne, Päkkilä Atte, Salmi Iikka

 

 

Pintakäsittelyalan perustutkinto, maalari:

Hannus Heli, Heikka Jukka, Henttunen Sanna, Joensuu Sami, Kakko Emma, Koivikko Maiju, Nordlund Emmi, Pehkonen Suvi, Peltoniemi Tiina, Piirala Juha, Päkkilä Suvi-Maaria, Styng Sointu, Tuomela Pauliina

 

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja:

Haikarainen Jani, Juurikainen Samuli, Karjalainen Tuomas, Karsikas Hannu, Kauppi Niko, Kiviniemi Ville, Kukkula Petteri, Kurtti Joni, Lapinkangas Olli, Lauronen Aku, Markus Matti, Moilanen Tomi-Petteri, Myntti Jere, Ojakoski Ville, Paakkunainen Sakari, Perälä Ville, Perätalo Aleksi, Rössi Samuel

 

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, sähköasentaja:

Hakala Heikki, Harju Hannes, Hartikka Topias, Heino Toni, Hirsso Olli-Pekka, Juntunen Jani-Matti, Jämsä Eetu, Kaikkonen Joni, Karp Pekka, Kemppainen Juha, Kiuttu Teemu, Klasila Niko, Koistinen Toni, Kuivala Kalle, Myrskog Jusa, Niemitalo Toni, Pennanen Markus, Puuperä Antti, Pöysti Roni, Rantaniemi Antti, Riekki Teemu, Sandelin Miikka, Seppänen Antti, Similä Tuomas, Sipola Santeri, Siurua Jouko, Suvanto Aku, Tervonen Tauno-Tuukka, Wiik Jaakko, Vilppola Henry, Åman Eemeli

 

Verhoilu- ja sisustusalan perustutkinto, sisustaja:

Erkkilä Anna, Pohjanen Anne

 

 

Kaukovainion yksikkö, liiketalous

 

Kansainvälinen liiketalouden perustutkinto, merkonomi:

Huovinen Jaana, Hurskainen Teemu, Junno Piia, Koivukangas Henrik, Koski Jaana, Kurtti Iida-Maria, Kurttila Emma, Lehto Lasse, Mehtälä Heli, Moilanen Heini-Sofia, Rajala Joonatan, Rousu Hanna-Kaisa, Sorvari Annika, Tuomaala Toni

 

Liiketalouden perustutkinto, merkonomi, ylioppilas (kolmoistutkinto):

Reinikainen Aino

 

Liiketalouden perustutkinto, merkonomi, ylioppilas (kaksoistutkinto):

Ahoranta Henna, Arolaakso Suvi, Jaronen Sara, Korhonen Jenna, Lauronen Petra, Lunki Nina, Ollikainen Sonja, Poijula Anni

 

Liiketalouden perustutkinto, merkonomi:

Aitamurto Sanna, Anttonen Tanja, Aspegren Maiju, Aspegren Paula, Aspegren Piritta, Bildo Niina, Erkkilä Elisa, Haapalainen Anttu, Haavisto Mari, Heikkilä Tatu, Hekkala Jonna, Holappa Sari, Immonen Veera, Jaurakkajärvi Janita, Joro Mikko, Junttila Henri, Jänkälä Siiri, Kalermo Topi, Kangas Kristian, Kantola Johanna, Kantola Tero, Karhatsu Sanna, Karhula Heidi, Karppinen Taru, Kauppila Kristiina, Kemppainen Lyydia, Kiuru Julia, Klasila Jemiina, Koistinen Tiia, Korkala Krista, Korkiakoski Joonas, Koskelo Julia, Laine Elisa, Lainio Roosa, Laitinen Saana, Larinen Krista, Laurén-Toivola Virpi-Maria, Lehtikangas Pauliina, Lukkari Jenni-Maria, Luukinen Heli, Majala Jenni, Mansikka Saana, Mikkonen Reetta-Leena, Moilanen Heidi, Myllykoski Hanna, Mäntylä Anna, Määttä Kirsi, Ojala Leena, Ollakka Jonna, Ollikainen Suvi, Orava Jasmin, Paananen Antton, Parpala Reetta, Partanen Sami, Pietiläinen Riikka, Pirinen Suvi, Pitkänen Panu, Pyrhönen Jenni, Pyrrö Kati, Qveflander Rosa, Rekinen Päivi, Ritvonen Jenni, Salla Pia, Satomaa Samuel, Sippola Eetu-Pekka, Somero Tiina, Stenroos Sami, Tahkola Juho, Taikina-aho Oona, Taskila Sini, Temmes Paula, Tenhunen Niki, Tepsa Nina, Turunen Noora, Viirretjärvi Eemeli, Vähäkuopus Henna

 

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto, datanomi, ylioppilas (kaksoistutkinto):

Kantola Johannes, Leinonen Niko, Parrila Jiska, Perämäki Ilari, Väisänen Mika

                                                                               

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto, datanomi:

Alatyppö Maiju, Heikkilä Juuso, Hiltunen Minni, Honkanen Jussi, Huovinen Matti, Inkeroinen Jesse, Iso-Heiniemi Marika, Kajula Henri, Korvala Hannu, Lyttinen Joni, Maljanen Janne, Mikkonen Kimmo, Partanen Sami, Pietarila Tatu, Piippo Tatu, Savolainen Juho, Siirtola Markku, Somero Matias, Stenius Joona, Taikina-Aho Jesse, Varanka Sami, Virkkunen Petri

 

 

 

Kaukovainion yksikkö, tekniikka

 

Kemiantekniikan perustutkinto, prosessinhoitaja:

Matero Jari

 

Kiinteistöpalvelujen perustutkinto, kiinteistönhoitaja:

Broström Jukka-Pekka, Lämsä Toni, Niemelä Atte, Saapunki Aleksi, Saarenpää Aleksi, Seluska Petri, Takkula Sami, Yläoutinen Tomi

 

Kone- ja metallialan perustutkinto, koneenasentaja, ylioppilas (kaksoistutkinto):

Castren Petteri

 

Kone- ja metallialan perustutkinto, koneenasentaja:

Kova Samuli, Kuusela Tuukka, Lapinniemi Asla, Lempinen Markus, Linnaluoto Jussi, Mäkeläinen Jukka, Pesola Tommi

 

Kone- ja metallialan perustutkinto, koneistaja:

Berg Lauri, Leinonen Teemu, Mustonen Jaakko, Mustonen Joni, Oinas Niko, Paananen Jarkko, Rankinen Jonna, Sulin Joona, Valtokari Joel

 

Kone- ja metallialan perustutkinto, levyseppähitsaaja:

Annala Niko, Harju Niko, Havana Matti, Heiskari Ville, Honkanen Jari, Hurskainen Joel, Inkala Ville, Isola Jani, Karhula Olli, Kauppila Toni, Koivukangas Janne, Koskela Anssi, Kukkonen Jukka-Pekka, Kvist Matti, Kärenlampi Mikko, Kärkkäinen Teemu, Leinonen Teemu, Pekkarinen Otso, Perttunen Jaakko, Pinoniemi Saku, Pitkänen Sami, Pulkkanen Oskari, Raappana Panu, Rahko Niko, Rantaniemi Teemu, Rimpiläinen Ville, Sumiloff Pekka, Törmikoski Antti-Ville

 

Laboratorioalan perustutkinto, laborantti:

Dubatscheff Esa, Haataja Eero, Hautajärvi Markus, Holappa Eveliina, Häyrynen Joonas, Ikonen Anni, Kontio Maijastiina, Kulmakorpi Kai, Kykyri Sini, Mattila Heidi, Moilanen Meeri, Nikula Iiris, Ryhänen Mika, Similä Ari, Vieltojärvi Antti

 

Prosessiteollisuuden perustutkinto, prosessinhoitaja:

Herukka Tuomas, Ijäs Toni, Järvenpää Sami, Kanniainen Mikael, Keihäs Tanja, Kyröläinen Roope, Luttinen Teemu, Matala Toni, Piispanen Waltteri, Ruonakangas Tapio, Säkkinen Tero, Vanhatalo Aki

 

Puualan perustutkinto, puuseppä:

Ahmala Antti, Alamikkelä Timo, Bräysy Aleksi, Daavittila Teemu, Heinonen Eemeli, Honkala Jesse, Lampela Henri, Lapinkangas Ilari, Moilanen Matti, Puolakanaho Antti, Puroila Aleksi, Sandberg Paula, Siikaluoma Taneli, Säisä Patrik, Vesala Aleksi

 

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja, ylioppilas (kaksoistutkinto):

Laitinen Jussi, Seppänen Santeri, Väliaho Hannu

 

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja:

Aitavaara Jani, Bräysy Arttu, Friman Tommi, Gül Kümar, Haapalainen Eemi, Hautajärvi Jouni, Heiska Juho, Hekkala Samuli, Hommy Miron, Hyväri Joni, Hyötylä Juho, Illikainen Juha-Antti, Isteri Joni, Junttila Olli, Jurvakainen Niilo, Kanniainen Aslak, Kaveri Antti, Keränen Hannu, Kinnunen Teemu, Kivioja Heta-Maria, Koivisto Tommi, Kuivamäki Lauri, Kurtti Benjami, Kurvinen Antti, Laurila Kristian, Lehto Joel, Lesonen Juho, Lääperi Ville, Mattila Jaakko, Meriläinen Noora, Mikkola Teemu, Nevala Kalle, Niemi Aki, Palokangas Jani, Paso Taneli, Sarkkinen Ville, Seppänen Ilpo, Tuohimaa Jaakko, Tuomaala Aleksi, Utriainen Ossi, Vikström Miika

 

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, automaatioasentaja:

Aspegrén Janne, Aspegren Waltteri, Fransila Janne, Jansson Hannu, Karvinen Olli, Kokko Antti, Kosamo Ville-Valtteri, Nieminen Jarto, Riekki Vesa, Tapio Toni, Tarakkamäki Juha, Tikkanen Markus, Vepsä Juho-Antti

 

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, sähköasentaja, ylioppilas (kaksoistutkinto):

Asikainen Matti, Perunka Mark

 

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, sähköasentaja:

Asikainen Taavetti, Haapala Antti, Hirsikorpi Jussi-Pekka, Huovinen Niko, Jääskö Janne, Kaski Keijo, Kauppinen Juha_matti, Klasila Ilari, Klytseroff Elias, Kärki Jani, Lahtimaa Jani, Laitinen Antti, Lampela Juho, Lipponen Aatu, Maja Saku, Närhi Tatu, Raappana Jere, Rapakko Lauri, Rautio Jukka, Seppälä Ari-Pekka, Seppälä Riku, Siu Adri, Tuppurainen Jarkko, Vesala Ville, Vänskä Emil

 

Talotekniikan perustutkinto, ilmanvaihtoasentaja:

Heikkinen Timi, Hemmilä Jussi, Holmi Jonne, Huusko Jussi, Jaara Arttu, Kamsula Ossi, Karvo Mika, Lahdenperä Jaakko, Pesonen Miika, Turtinen Valtteri, Väisänen Teemu

 

Talotekniikan perustutkinto, putkiasentaja, ylioppilas (kaksoistutkunto):

Hautajärvi Iisakki

 

Talotekniikan perustutkinto, putkiasentaja:

Heikkala Markus, Holmström Jesse, Hurskainen Petri, Ijäs Aleksanteri, Jaakola Henri, Kallunki Jukka, Karhumaa Juuso, Kemilä Juho, Koivula Eerik, Konola Ville-Markus, Kyllönen Eeliel, Kynkäänniemi Heikki, Käsmä Juha-Markus, Lehto Antti, Lääkkö Mikael, Maaninka Jeremias, Määttä Miika, Nikula Antti, Parkkila Miika, Parkkinen Saku, Partala Jere, Pietiläinen Panu, Pinoniemi Janne, Pitkäaho Kim, Puolakka Olli, Puroila Asser, Saukkonen Tatu, Simonen Juho, Taskila Sampo, Ämmänpää Joni

 

 

Kempeleen yksikkö

 

Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja, ylioppilas (kaksoistutkinto):

Moilanen Lauri

 

Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja:

Ahola Markus, Hirvasoja Valtteri, Hurtig Aku, Jansson Matti, Kallinen Veli-Matti, Kananen Markus, Kemppainen Aku-Matias, Kemppainen Toni, Korhonen Jani, Korkala Mikko, Kulkula Niko, Kuusisto Ville, Kälkäjä Juho, Lesonen Mikko, Marikainen Janne, Mustajärvi Joona, Myllymäki Markku, Mäläskä Henri, Nuutinen Antti, Päkkilä Juho, Ridell Aleksi, Saarijärvi Joni, Sarkkinen Marko, Seluska Juuso, Sulasalmi Eerika, Tuohimaa Kirsi

 

Hotelli-, ravintola- ja catering -alan perustutkinto, kokki:

Ahonen Tatu, Alakopsa Joona, Brusin Rasmus, Engman Vikke, Heikkinen Milla, Hynninen Saara, Inkeroinen Katja, Kamsula Miia, Kinnunen Aleksi, Koistinen Milla, Kokko Karoliina, Korkala Jasmin, Laukka Noora, Lehtola Jessica, Leinonen Heidi, Mettovaara Jonna, Rahikainen Minna, Raudaskoski Miia, Sarajärvi Pasi, Sihvo Julia, Supperi Essi, Timonen Johanna, Tolkkinen Mikko

 

Logistiikan perustutkinto, autonkuljettaja:
Kinnunen Jani, Kuustie Janne, Laurila Ismo, Ohukainen Lauri, Salo Janne, Santala Tomi, Timonen Mira, Uusi-Vähälä Joni

 

Logistiikan perustutkinto, lentoasemahuoltaja:

Annunen Olli, Glad Jani, Hankonen Juha, Heikkinen Joona, Huovinen Huoti, Huttunen Joni, Jauhiainen Arttu, Kiviahde Joel, Kotila Teemu, Niemikorpi Aki, Nissilä Juho, Norrgård Jonne, Pudas Eerik, Pätsi Jyri, Rutanen Henri, Tajakka Markus, Timlin Petri, Uhre Saila, Vanhala Samu

 

Logistiikan perustutkinto, linja-autonkuljettaja:

Hilliaho Juuso, Isopahkala Ville, Lehto Miika, Ojala Aki, Schali Henri, Tervakoski Antti

 

Logistiikan perustutkinto, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja:

Alasuutari Juho, Harju Johanna, Heikkinen Leena, Holappa Aleksi, Isoahde Jarmo, Juuso Jerry, Juusola Pauli, Juutinen Tuomas, Kaarlela Tommi, Karppinen Ville, Keränen Mikko, Koivujärvi Juuso, Kukkohovi Niclas, Kurvinen Aleksi, Laakko Valtteri, Laakkonen Jenna, Meriläinen Saku-Santeri, Mäkelä Antti, Mäkelä Lari-Jaakko, Nurro Elisa, Paakki Veli, Pehkonen Aleksi, Perälä Antti, Piirainen Pasi, Riekki Heikki, Riekki Jussi, Riekki Tapani, Räisänen Mikko, Sandberg Tuomo, Tapojärvi Minna, Uusitalo Joni, Virpi Paulus

 

Puutarhatalouden perustutkinto, puutarhuri:

Alatalo Sari, Anttonen Piia, Arokylä Anniina, Fyrstén Erika, Heikkinen Anni, Hiltunen Ari-Pekka, Hiltunen Arto, Huuskonen Mariella, Junnikkala Anne, Junttila Susanna, Korkala Jaana, Korpi Maiju, Kovala Tero, Kukkula Laura, Laukkanen Saara, Lehtiniemi Kimmo, Louhela Sanna, Matilainen Milla, Paananen Susanna, Pakkanen Jonna, Palosaari Laura, Patosalmi Pauliina, Pieniniemi Laura-Tuulikki, Rasinkangas Tanja, Saukko Saara, Siira Akseli, Siira Samuli, Soininen Ulla, Svartström Laura, Tuovinen Jussi, Vartiainen Veera, Vehkaperä Miia, Vähä Saana

 

Suunnitteluassistentin perustutkinto, suunnitteluassistentti, ylioppilas (kaksoistutkinto):

Harju Sebastian, Nurro Päivi

 

Suunnitteluassistentin perustutkinto, suunnitteluassistentti:

Cadenius Anton, Henttunen Jonna, Nyman Tanja, Ronkainen Marko, Räsänen Ville-Veikko, Vesa Joonas

 

Suunnitteluassistentin ammattitutkinto:

Aitto-oja Inkeri, Pyörälä Pauliina

 

 

Kontinkankaan yksikkö

 

Lääkealan perustutkinto, lääketeknikko, ylioppilas (kaksoistutkinto):

Hakala Noora, Katainen Karoliina, Koramo Emilia, Markus Henna, Tormulainen Ritva

 

Lääkealan perustutkinto, lääketeknikko:

Huttunen Virva, Lääkkö Nelly, Mehtomaa-Kurikka Anne, Mustonen Sarianne, Mäkilä Mari, Perttunen Varpu, Sivonen Anna, Vanhala Suvi

 

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja, ylioppilas (kaksoistutkinto):

Ellisi Mariam, Hakkarainen Noora, Hekkala Annika, Kailasuo Suvi, Kallio Kati, Karjula Ossi, Kultala Heidi, Pham Tam, Pikkarainen Satu, Poikkimäki Tuuli, Pyhäluoto Anniina, Sarajärvi Jonna, Sihvonen Mari, Siltakoski Meeri, Suvanto Linda, Toukkola Jenni, Törmälä Elisa, Wierenga Hanna, Ylisuutari Melissa

 

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja:

Ahola Katriina, Anttila Jonna, Ervasti Katja, Fingerroos Kia, Haaraniemi Eveliina, Heikkinen Henri, Heikkinen Janina, Hertteli Jemina, Hiltunen Juha, Holappa Janina, Honkanen Anu, Illikainen Henna, Illikainen Tiina-Annukka, Impiö Mika, Jouppila Roosa, Jurmu Marjo, Järvelä Emma, Kaarre Kaisa, Kaisto Anni, Kangas Tanja, Kanniainen Jonna, Karhunen Iida, Karhusaari Jenni, Karjalainen Katja, Keränen Laura, Kitinoja Samuli, Kiviniemi Pia, Kokko Jenna, Kokko Katja, Koskinen Saija, Kreivi Mariella, Kullberg Henna, Kuukasjärvi Anni, Kylmänen Tanja, Kyngäs Hannu, Käräjäoja Heidi, Laitila Anna-Maaria, Lehtola Päivi, Lepistö Linnea, Leskinen Essi, Lipponen Leena-Maija, Lithovius Konsta, Liukko Kaisa, Longi Viivi, Luokkanen Niina, Löppönen Eeva, Magga-Ranta Minna, Marjanen Taavi, Mattila Jenina, Mettovaara Jasmi, Moilanen Sara, Männikkö Iita, Määttä Tuuli, Niemelä Hanna, Niemitalo Katja, Oikarinen Jaana, Ojala Kirsi, Ollanketo Noora, Paananen Elisabet, Pajala Karita, Pakanen Taru, Parkkinen Reetta, Peltomäki Eerik, Peltoniemi Johanna, Petäjäjärvi Eveliina, Piekkari Janika, Pirttikoski Noora, Possakka Soile, Puhakka Sirpa, Pukari Jenni, Puroila Reetta, Repola Samuli, Reponiemi Jutta, Riekki Maria, Riipinen Konsta, Ruotsalainen Juha, Räihä Viivi, Saarikoski Nelli, Sassi Julia, Seppänen Mari, Sirkka Jori, Sjögren Netta-Maaria, Slunga Reetta, Sutinen Anni, Sutinen Mika, Säynäjäkangas Harriet, Takkinen Minna, Tarakkamäki Riikka, Taskila Sanna, Tervo Paula, Timlin Mervi, Timonen Katja, Tolonen Emilia, Tolonen Jenni, Tyrväinen Eveliina, Tölli Karoliina, Tölli Pauliina, Vainikainen Hanna, Viitajylhä Teija, Viitala Johanna, Virenius Janina, Virpi Inka

 

 

Limingan yksikkö

 

Turvallisuusalan perustutkinto, turvallisuusvalvoja:

Airaksinen Laura, Denic Alen, Herrala Aki, Hyytinen Leena, Häkli Jani, Härö Nina, Karttunen Elina, Karttunen Jere, Korkiakoski Niklas, Koskelo Eerik, Käräjäoja Tatu, Lappalainen Jonne, Liikala Ronja, Lämsä Susanna, Marttila Jesse, Mettovaara Eevastiina, Muikku Ville, Mursu Satu, Myllylä Jari, Määtänniemi Hanna, Okkonen Juhana, Pasanen Juulia, Pirnes Masa, Rajander Ninni, Rantonen Valtteri, Rytilä Julia, Sakko Satu, Salmela Aate, Salo Joel, Siira Jouni, Siltakoski Paula, Simpanen Tero, Sirviö Heikki, Taipale Emma, Terho Valtteri, Turunen Noora, Tölli Annika, Vimpari Anniina, Virpi Olli-Pekka, Wäänänen Sari, Vääräniemi Aleksi

 

 

Muhoksen yksikkö

 

Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja:

Aitta Ville, Hyyryläinen Marko, Juutinen Jukka, Kalliokoski Mikael, Keränen Eero, Komulainen Sampsa, Lehtola Julius, Lukka Iikka, Nuorala Matias, Pekkala Jesse, Petäjäkangas Joni, Seppänen Samuli, Tikkala Mika, Tomperi Petri, Toikkanen Juho, Ulmanen Eetu

 

Hotelli-, ravintola- ja catering -alan perustutkinto, kokki, ylioppilas (kaksoistutkinto):

Hauru Ilmo

 

Hotelli-, ravintola- ja catering -alan perustutkinto, kokki:

Aalto Katri, Grönberg Valtteri, Heikkinen Henri, Isopahkala Niko, Juntunen Janne, Juntunen Juho-Antti, Kukkonen Sami, Niva Ville, Pirttikoski Antti, Taskila Leonard, Valikainen Sakari, Varanka Aappo, Zakole Karip

 

Maatalousalan perustutkinto, eläintenhoitaja, ylioppilas (kaksoistutkinto):

Kovalainen Jaana                                                     

 

Maatalousalan perustutkinto, eläintenhoitaja:

Haapaniemi Noora, Harjamäki Sara, Indren Marika, Kalaoja Jenna, Kokko Mari, Kylmänen Hanna, Lahti Emilia, Lammela Janika, Pähtilä Salla, Vaattovaara Mari, Yli-Renko Henna

 

Maatalousalan perustutkinto, maaseutuyrittäjä:

Kemppainen Severi

 

Metsäalan perustutkinto, metsäenergian tuottaja:

Kanniainen Jaakko, Kemppainen Sami, Mettovaara Merja, Moilanen Matti, Paananen Joonas, Taivalkoski Samppa, Tervonen Miikka, Uusitalo Juhani

 

 

Myllytullin yksikkö

 

Elintarvikealan perustutkinto, elintarvikkeiden valmistaja:

Hoikkala Iida-Maria, Holmi Katri, Illikainen Jenna, Kotikumpu Anne, Kumpukivi Tiina, Laakkonen Alina, Laurila Anu-Liisa, Lohi Terhi, Mettovaara Salla, Määttä Edit, Pakarinen Emmi, Partanen Marjaana, Penttilä Jenniina, Saalasti Jenny, Varhainen Marita

 

Elintarvikealan perustutkinto, leipuri-kondiittori, ylioppilas (kaksoistutkinto):

Hänninen Jatta, Juustila Satu

 

Elintarvikealan perustutkinto, leipuri-kondiittori:

Alasirniö Eila, Hintsala Henna, Häivälä Saara, Kivelä Anniina, Lantto Jani, Nissilä Maarit, Riekki Janette, Sikka Päivi, Timonen Jenni, Tuominiemi Annasofia, Vehkomäki Mikko

 

Elintarvikealan perustutkinto, lihatuotteiden valmistaja, ylioppilas (kaksoistutkinto):

Jäntti Ellinoora, Käsmä Emilia

 

Elintarvikealan perustutkinto, lihatuotteiden valmistaja:

Fali Essi, Jaakola Sami, Juotasniemi Laura, Kela Anna-Mari, Kuusisto Jarmo, Kärki Jemina, Lippo Antti, Mustonen Janne, Vanhamäki Urho

 

Hiusalan perustutkinto, parturi-kampaaja, ylioppilas (kaksoistutkinto):

Kyröläinen Sanna, Piri Mari, Rautio Henna, Tuomala Emilia

 

Hiusalan perustutkinto, parturi-kampaaja:

Angeria Sandra, Gärding Johanna, Holappa Annika, Inget Sanni, Inkiläinen Taru, Jokelainen Jonna, Kjellman Disa, Kuisma Petra, Leinonen Katariina, Lohilahti Jutta, Lötjönen Hanna, Maaninka Susanna, Marttila Heli, Piirainen Pirta, Rautio Mari-Tuulia

 

Hotelli- ja ravintola-alan perustutkinto, tarjoilija:

Pätsi Saila

 

Hotelli-, ravintola- ja catering -alan perustutkinto, kokki, ylioppilas (kaksoistutkinto):

Alemu Sara, Antinoja Samuli, Greus Samu, Hietajärvi Marleena

 

Hotelli-, ravintola- ja catering -alan perustutkinto, kokki:

Ervasti Netta, Finnilä Jenni, Grönstrand Mikko, Haapalainen Johanna, Haaranen Noora, Hakola Samuli, Iinatti Joonas, Illikainen Nina, Isokoski Henri, Karjalainen Teemu, Karvonen Anu, Krekilä Jenna, Leskelä Annu, Marttinen Minna, Mattila Karoliina, Nikumatti Jenni, Okkonen Iida, Pekkala Kristiina, Pieniniemi Maiju-Kristiina, Pikkarainen Niko, Raappana Tiia, Rissanen Joonas, Ruuskanen Tiia, Rytilahti Petra, Saikkonen Heidi, Salmela Johanna, Seppänen Iina, Teppola Harri, Tokola Miika, Vaske Elina, Veijola Vili

 

Hotelli-, ravintola- ja catering -alan perustutkinto, tarjoilija, ylioppilas (kaksoistutkinto):

Savolainen Henna, Väärälä Katja

 

Hotelli-, ravintola- ja catering -alan perustutkinto, tarjoilija:

Holappa Hannele, Juntunen Heidi, Juuso Kirsi, Keränen Minna, Kinnunen Henri, Kolehmainen Minna, Korkala Carin, Laitinen Roosa, Rättilä Miska, Veijola Erika, Vesa Saana

 

Kauneudenhoitoalan perustutkinto, kosmetiikkaneuvoja:

Hamari Suvi, Jaakola Marianna, Junttila Janita, Katiska Hanna, Lahtinen Tiia, Mattila Lilja, Mällinen Noora, Naasko Maria, Paakkola Satu, Siermala Heta, Väisänen Henna-Riikka

 

Matkailualan perustutkinto, matkailupalvelujen tuottaja, ylioppilas (kaksoistutkinto):

Lämsä Annika

 

Matkailualan perustutkinto, matkailupalvelujen tuottaja:

Chaou Elizabeth, Erkkilä Hanna-Maria, Guttorm Iina, Halonen Enni, Holma Iida, Häikiö Ulla, Jama Amina, Kivikko Anni, Kuisma Emilia, Ollila Ronja, Soikkeli Sanni

 

Matkailualan perustutkinto, matkailuvirkailija, ylioppilas (kaksoistutkinto):

Koskela Linda

 

Matkailualan perustutkinto, matkailuvirkailija:

Härmä Saija-Maria, Kerttula Janina, Keränen Riina, Käkelä Emilia, Lusua Jaime, Nortcliffe Anu, Paukkeri Henna, Pääaho Laura, Timonen Aino, Värttö Laura, Väyrynen Jenna

 

Painoviestinnän perustutkinto, painotuotantoassistentti:

Isohätälä Mirja

 

Sähköalan perustutkinto, elektroniikka-asentaja:

Kaikkonen Joni, Koppström Joonas, Pihkakoski Olli

 

Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto, elektroniikka-asentaja, ylioppilas (kaksoistutkinto):  

Immonen Tapio, Mutikainen Mikko, Pehkonen Sami, Pekkala Tommi, Pyhtinen Pontus, Vuotikka Juho

 

Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto, elektroniikka-asentaja:

Hteink min Thaung, Huotari Sami, Isopahkala Tapio, Kestilä Jani, Kontkanen Eemeli, Lehtola Lauri, Leinonen Timo Tuomas, Mäkeläinen Teemu, Pasanen Juuso, Pesonen Jaakko, Ronkainen Henri, Salonen Jari, Skarevik Mikael, Starck Jaakko, Sutela Miikka, Särkioja Joona, Tuovinen Antti, Tuovinen Miikka, Uusitalo Timo, Yushchuk Vladislav

 

Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto, ICT-asentaja, ylioppilas (kaksoistutkinto):

Frantti Eero

 

Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto, ICT-asentaja:

Aikio Eemil, Anetjärvi Juho, Dubatscheff Matti, Heikura Miikka, Heiska Aleksi, Juntunen Juho, Kalaoja Antti, Karjalainen Paavo, Kois Valtteri, Mikkonen Joel, Nykänen Mikko, Paaso-Rantala Jere, Parkkonen Tuomas, Pelasoja Mikko, Pietilä Santeri, Piri Miikka, Rauatmaa Samuli, Salmela Jukka-Pekka, Taskila Kalle, Tölli Tuomas, Vierimaa Iiro

 

 

 

 

Pikisaaren yksikkö


Audiovisuaalisen viestinnän perustutkinto, media-assistentti, ylioppilas (kaksoistutkinto):

Musta Toni

 

Audiovisuaalisen viestinnän perustutkinto, media-assistentti:

Belyaeva Svetlana, Korhonen Riikka, Makkonen Lauri, Mikkola Sari, Okkonen Joona, Siltakoski Emma

 

Käsi- ja taideteollisuusalan perustutkinto, artesaani, puuala:

Ahrens Jenni, Glad Juho, Hyry Veikko, Isoaho Sami, Keränen Juulia, Mäkinen Olli, Määttä Hannele, Paldanius Seppo, Pitkänen Reetta, Sarajärvi Mika, Turtinen Meri-Tuulia, Väyrynen Eeva-Leena

 

Käsi- ja taideteollisuusalan perustutkinto, artesaani, rakennusrestaurointi:

Hyvönen Pauli, Kangaskokko Joni, Kovalainen Simo, Leinonen Sara, Peltokangas Anne

 

Käsi- ja taideteollisuusalan perustutkinto, artesaani, tekstiiliala, ylioppilas (kaksoistutkinto):

Martikainen Niina

 

Käsi- ja taideteollisuusalan perustutkinto, artesaani, tekstiiliala:

Holappa Mari, Ranta Annastiina, Ronkainen Heli, Saarela-Komulainen Laura-Elina, Säynäjäkangas Seija, Vaaramo Riitta

 

Käsi- ja taideteollisuusalan perustutkinto, artesaani, vaatetusala, ylioppilas (kaksoistutkinto):

Kärki Eveliina

 

Käsi- ja taideteollisuusalan perustutkinto, artesaani, vaatetusala:

Hautajärvi Janita, Kelhä Tiina, Niemelä Anna, Riekkinen Riikka, Simoska Inga, Tervo Saara, Yrjänä Viena

Tekstiili- ja vaatetusalan perustutkinto, vaatetusompelija, ylioppilas (kaksoistutkinto):

Hesselgren Pirita, Huusko Essi

 

Tekstiili- ja vaatetusalan perustutkinto, vaatetusompelija:

Annunen Josefiina, Elmunen Maria, Hietala Riikka, Holappa Raisa-Maria, Jussila Hanna, Kangas Katri, Keskikastari Laura, Lumijärvi Inka, Marin Anni, Nikkinen Susanna, Ojala Leena, Seiteri Miia, Tokola Reetta, Vähäkangas Oona

 

Vaatetusalan perustutkinto, pukuompelija:

Salmela Heidi

 

 

Pudasjärven yksikkö

 

Hevostalouden perustutkinto, hevostenhoitaja:

Heikkilä Niina

 

Hevostalouden perustutkinto, ratsastuksenohjaaja:

Anttila Anu, Lanko Regina

 

Matkailualan perustutkinto, matkailupalvelujen tuottaja:

Jokela Heikki, Leino Juuso-Jalmari, Moutsounou Francel, Siuruainen Maija, Vesteri Pirita

 

Prosessiteollisuuden perustutkinto, prosessinhoitaja:

Ahola Olavi, Kauppi Tuomas, Nissi Alpo, Petäjäjärvi Tuomo

 

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, sähköasentaja:

Ervasti Johannes, Heikkilä Sampsa, Hiltula Lauri, Illikainen Henri, Lotvonen Antti, Lukkari Matias, Manninen Janne, Manninen Juho, Mäkelä Joonas, Pihlaja Ville, Pinheiro Stallone, Vänttilä Joona

 

 

Taivalkosken yksikkö

 

Hotelli-, ravintola- ja catering -alan perustutkinto, tarjoilija:

Jakkila Marianne, Koivumaanaho Mirja, Linja Emilia, Manninen Miia, Riekki Katri, Sarajärvi Mirka, Särkelä Mira, Teeriniemi Janika, Väätäjä Meiju

 

Kone- ja metallialan perustutkinto, levyseppähitsaaja:

Hoikkala Arttu, Jylkäs Jerry, Koskela Eetu, Kulojärvi Jouni, Väisänen Kalle

 

Metsäalan perustutkinto, metsäkoneenkuljettaja:

Fingerroos Antti, Jurvakainen Janne, Kauttio Sami, Latvalehto Kimmo, Leinonen Patrik, Pernu Samu, Riepula Teemu, Ruokamo Lauri, Saariniemi Tomi, Taavitsainen Mikko, Tauriainen Juho, Turves Teuvo, Ylikärppä Jesse

 

Rakennusalan perustutkinto, maarakennuskoneenkuljettaja:

Ahonen Jarkko, Haataja Niko, Hannila Lasse, Harri Risto, Häkkilä Klaus, Illikainen Marko, Kallio Marko, Kauppila Antti, Kavaluus Kalle, Keskisimonen Lauri, Kettunen Jani, Kirvesoja Ville, Kokkonen Joni, Kosamo Teemu, Kouva Elisa, Laakkonen Markus, Laukkanen Tuomas, Laurila Tomi, Myllyaho Teemu, Niemelä Eetu, Onkalo Tommi, Peltoniemi Jukka, Polojärvi Petteri, Pulkkanen Eetu, Rehu Aleksi, Soronen Jani, Turpeinen Niko, Ukkola Niko, Vesteri Pauli

Tiedätkö aiheesta enemmän?
Lähetä vinkki, kuva tai video!
13222
MAINOS

Kommentoi

PALJON ONNEA kaikille ammattiin valmistuville, ja menestystä tulevaan. Toivottavasti kaikille löytyy työtä, ja pääsette työpaikoille tuomaan uutta tietoa ja osaamista. Onnea myös Taitaja-kisoissa menestyneille ja osallistuneille, hieno kokemus teille. Olisi Kaleva voinut myös huomioida jotenkin tätä Pohjois-Suomalaisten menestystä.

Vastaa Ilmoita asiaton viesti

Uutisvirta

Etusivulla nyt

Paikallissää

Varoituksia voimassa!

Metsäpalovaroitus on voimassa maan etelä- ja keskiosassa, Kainuun maakunnassa, Pohjois-Pohjanmaan maakunnassa lukuun ottamatta Kuusamon kuntaa sekä seuraavissa Lapin kunnissa: Simo, Ranua, Posio, Kemi, Keminmaa, Tornio, Ylitornio, Tervola, Pello, Rovaniemi ja Kemijärvi. Ruohikkopalojen vaara on suuri Keski-Lapissa, Kuusamon kunnassa sekä Sallan kunnassa.

Juttutupa

Kuumin keskustelu nyt

Mannerheim oli hieno mies

172 viestiä | Lue keskustelu

Päivän tykätyin viesti

Antti Rinteen aika

Näinhän se on, että porvarihallitus ei saa leikata mitään. Leikkaamisen yksinoikeus kuuluu vasemmistolaiselle hallitukse... Lue lisää...
Näinhän se on..

Jari ja sarjakuvat

Jari

20.5.

Naapurit

22.5.
;

Uutiset osastoittain

Palvelemme sinua

Asiakaspalvelumme auttaa sinua mielellään Kalevan tilausasioissa ja muissa lukijan palveluissa.

Asiakaspalvelu

(08) 5377 610 (ma-pe 9-16)

www.kaleva.fi/asiakaspalvelu

Kalevan medioilla tavoitat 331 000 lukijaa.

Yrityspalvelut

(08) 5377 180

www.kaleva.fi/yrityspalvelut


stats-image