Mainos

Sähköä ilmassa ja yhä enemmän autoissakin

Opel Ampera on Chevrolet Voltin eurooppalainen versio. Markkinoille tämän sähköhybridin pitäisi tulla vuonna 2011. Opel Ampera on Chevrolet Voltin eurooppalainen versio. Markkinoille tämän sähköhybridin pitäisi tulla vuonna 2011.
Autouutiset  6.3.2009 | Matti Heikura Muuta tekstin kokoa -+
Joka keväinen Geneven autonäyttely järjestetään tänä vuonna 79. kerran. Ensi vuosi on siis juhlanäyttely. Yhä useammat messuvieraat kuitenkin epäilevät, että näyttely on viimeinen , jossa kaikki perinteiset autonvalmistajat ovat vielä mukana. Yleisesti arvuuteltiin, kuinka monta valmistajaa putoaa kokonaan kuvasta kuluvan vuoden aikana.

Tilanteen vakavuus ja yllättävyys tuli ilmi monessa näyttelyn aikana pidetyssä lehdistökonferenssissa. Monet niistä alkoivat nimittäin toteamuksella, että kukaan ei vielä vuosi sitten arvannut, missä tilanteessa nyt ollaan. Silti kukaan ei ainakaan julkisesti ole vielä valmis heittämään hanskoja tiskiin.

Tosi vihreä onkin sininen

Uusia autoja ja innovaatioita tuntuu myös syntyvän koko ajan. Niissä kunnostautuvat sekä isot, perinteiset autotalot että pienemmät valmistajat, joiden joustavuus perustuu siihen, että niiltä puuttuvat suuret, kiinteät kustannukset.

Vaikka useiden autovalmistajien tilikirjat ovat punaisella, uudet, markkinoille tulevat autot ovat entistä vihreämpiä. Jokainen itseään kunnioittava valmistaja haluaa, että vähintään yhden mallin päästöt on puristettu alle 100 grammaan kilometriä kohti.

Tosin monien autonvalmistajien mielestä tosi vihreä onkin sininen. Eko-malleja kun korostetaan mm. nimillä Blue Efficiency, Blue Motion, Blue Tech tai Blue Lion.

Vihreää väriä ekomalleissaan tunnustaa oikeastaan vain Skodan Green Line ja ekotalkoisiin ryminällä ja laajalla rintamalla mukaan lähtenyt Volvo omalla Drive-mallistollaan.

Eko-suuntaus tuntuu vaikuttavan myös autojen väritykseen. Näytteillä olevista ekoautoista suurin osa kun oli joko valkoisia tai sinisiä.

Jos valmistuspuolella on sähköä ilmassa, on sitä myös autoissa aikaisempaa enemmän. Uusia enemmän tai vähemmän sähkön käyttöön perustuvia autoja onkin markkinoille tulossa lähiaikoina runsaasti. Opel Ampera (2011), uusi Toyota Prius, Honda Insight ja luonnollisesti myös Fisker Karma. Lisäksi erilaisia sähköautojen prototyyppejä oli esillä useita.

Karman tuotanto alkamassa

Kaikista epäilyistä huolimatta myös suomalaisille tärkeä Fisker Karma on lähdössä liikkeelle. Merkki oli nyt huomattavasti keskeisemmällä paikalla näyttelyssä kun viime vuonna ja lehdistötilaisuuskin kiinnosti mediaa laajalti.

Hintakin paljastettiin. Euroopassa perusmallin hinta on ennen veroja on 78 780 euroa, joten jokamiehen autoa Karmasta ei ole näillä näkymin tulossa.

Neliovisen Fisker Karma --hybridiauton valmistus alkaa joka tapauksessa Uudessakaupungissa täydellä teholla tämän vuoden lopulla. Esisarjan autojen kokoaminen alkaakin viimeistään jo parin kuukauden kuluttua.

Tähän mennessä tehdas on jo selvittänyt, että sähkö- ja hybridiautojen valmistus voidaan aloittaa melko pienin muutoksin. Karmaa varten rakennetaan vain uusi korinvalmistuslinja. Maalaamossa ja kokoonpanossa auto voidaan sen sijaan valmistaa samalla linjalla nykytuotteiden kanssa.

Uuteenkaupunkiin niin ikään tulevalle Garia golf -sähköautolle rakennetaan oma tuotantolinja, jossa voidaan yhdistää korkean laadun ja piensarjatuotannon vaatimukset.

Suunnittelupalvelujen tarjoaminen tulee lisäksi jatkossa aikaisempaa keskeisemmäksi osaksi Valmet-Automotiven toimintaa. Tehtaan uskottavuutta alalla parantaa myös se, että suunnittelupalvelujen johtajaksi on huhtikuun alusta lukien nimitetty tekniikan tohtori Heinrich Petra.

Heinrich Petralla on pitkä kokemus Euroopan autoteollisuudessa. Hän on vastannut BMW:n moottorien ja voimansiirron kehittämisestä sekä johtanut mm. Mini ja Land Rover -mallien tuoteprojekteja. Hän on myös konsultoinut alan johtavia yrityksiä ja työskennellyt ulkomailla mm. Isossa Britanniassa ja Yhdysvalloissa.

Lähetä kuva, video tai juttuvinkki viestinä puhelimellasi numeroon 13222 tai käytä lomaketta.

Mainos
Ads by Google
Mainos
Mainos
Galleriat »|Autouutiset

Galleriat

Mainos
Uusimmat » | Autouutiset Down Up
Mainos
Pääuutiset
Mainos
stats-image
Takaisin ylös