Luonnossa kävely vähentää stressiä jo kymmenessä minuutissa. Seuraavan parinkymmenen minuutin sisällä ihmiset huomaavat mielialansa kohenevan. Vihaisuuden ja surullisuuden tunteet alkavat vähentyä ja rentoutumisen ja piristymisen tunteet lisääntyvät.
40–50 minuutin kävelyn jälkeen ihmiset selviytyvät keskittymistä vaativissa tehtävissä paremmin. Näin kertoo Tampereen yliopiston psykologian professori Kalevi Korpela lainaten tutkimusta, missä on tutkittu kehossa tapahtuvia muutoksia stressitilanteen jälkeisen kävelyn aikana.
Korpelan mukaan roolinotto- ja mielikuvaharjoitteilla pystyy syventämään hyvinvointivaikutuksia.
– Ihmisen havaintotapa on käsitteellinen. Näemme käsitteiden ja sen roolin kautta, mikä meillä on. Jos otamme erilaisen roolin, näemme ympärillämme erilaisia asioita, Korpela sanoo.
Pirkanmaalla Pitkäniemen psykiatrisen sairaalan pihapiirissä avataan juhannuksen jälkeen Korpelan suunnittelema luontopolku Mielipolku, joka on avoinna myös vieraille. Polun varrella on mielikuvaharjoitteita, jotka tukevat rentoutumista.
Paluu vanhaan
Pitkäniemen sairaalan toimialuejohtajan Klaus Lehtisen mukaan Mielipolku on tietyllä tapaa paluu vanhaan: Pitkäniemikin on aikanaan rakennettu maaseudulle luonnonkauniille paikalle. Ennen ajateltiin, että luonnossa itsessään olisi parantavia elementtejä. Lisäksi Pitkäniemessä oli maatila, jolla tehtiin paljon töitä. Työ oli keskeinen hoidon ja kuntoutuksen muoto.
Toiminnallisuus katosi kuitenkin maatalouden lopettamisen jälkeen, ja hoidossa alettiin luottaa yhä enemmän lääkkeisiin. Lehtisen mukaan Pitkäniemen sairaalalla keskitytään tulevaisuudessa yhä enemmän potilaiden toimintakyvyn ylläpitämiseen ja siihen, että potilaat pystyvät palaamaan omaan arkeensa, ei niinkään siihen, että hoidetaan välttämättä ihmistä oireettomaksi. Mielipolku tukee tätä, sillä polulla opittuja rentoutumisharjoituksia voi tehdä myös vaikka omassa lähipuistossa.

Kommentit