Punkkipantojen ja koiran ihoon hierottavien punkkikarkotteiden sijasta monet koiranomistajat ovat ottaneet punkkeja vastaan aseeksi valkosipulin. Erityisesti paljon vedessä viihtyvien koirien kohdalla jotkut pitävät sitä ulkoisia, kemiallisia karkotteita tekokkaampana.
Monet uskovat valkosipulin myös pitävän suolistoloiset poissa.
Joidenkin koirien ravitsemusterapeuttien mukaan jatkuvasti annetut suuret annokset valkosipulia voivat aiheuttaa koiralla anemiaa. Kynnen parin päiväannoksesta ei kuitenkaan ole haittaa.
Australianpaimenkoira Viljon, 2, omistaja Pia Rundgren on antanut koiralleen valkosipulia pentuajoista asti. Viljo saa punkkikautena päivittäin valkosipulipuristetta, johon on uutettu kaksi valkosipulinkynttä. Koira ottaa puristeet mukisematta, eikä niistä tule valkosipulinhajua hengitykseen. Myös Rundgren itse ottaa saman annoksen paitsi punkkien, myös valkosipulin terveysvaikutusten vuoksi.
Emäntänsä mukana työmatkoilla matkustava koira liikkuu usein luonnossa alueilla, joilla on paljon punkkeja. Kokkolalaisessa hotellissa Viljon turkilla seikkaili punkki, mutta iholle ei yksikään ole kiinnittynyt. Rundgren uskoo punkittomuuden olevan valkosipulin ansiota.
Myöskään madotusta ei Viljolle ole tarvinnut antaa sitten pentuaikojen.