Sataman ko­men­to­sil­ta

Toppilansaaren asuntomessualueen maamerkissä, Fokkatornissa, on ylimmissä kerroksissa totutusta poikkeavan kokoisia ja näköisiä kerrostalohuoneistoja. Perinteinen ajattelu, jonka mukaan kerrostaloasunnot ovat pieniä ja pientaloasunnot suuria, kaipaakin tarkistamista. Lähinaapurissa, Seilorissa, on tämänkertaistakin esimerkkihuoneistoa suurempi asunto ja vieläpä kaksikerroksisena.

Maamerkki. Fokkatorni on asuntomessualueen maamerkki.
Maamerkki. Fokkatorni on asuntomessualueen maamerkki.
Kuva: Pekka Ala-aho

Asunto Oy Oulun Fokkatorni, Fokka­tie 2, Toppilansaari. Sato-Rakennuttajat Oy, Rakennus-Forum Oy, Arkkitehti­ryhmä A6 Oy.

Toppilansaaren asuntomessualueen maamerkissä, Fokkatornissa, on ylimmissä kerroksissa totutusta poikkeavan kokoisia ja näköisiä kerrostalohuoneistoja. Perinteinen ajattelu, jonka mukaan kerrostaloasunnot ovat pieniä ja pientaloasunnot suuria, kaipaakin tarkistamista. Lähinaapurissa, Seilorissa, on tämänkertaistakin esimerkkihuoneistoa suurempi asunto ja vieläpä kaksikerroksisena.

Pieni omakotitalo on suhteellisen kallis rakentaa, siksi moni ei näe sellaisen rakentamisessa mieltä. Pieni on toki isoa halvempi, mutta neliöhinta nousee korkeaksi.

Toisinpäin ajatellen kerrostaloasuntoa ei mikään estä kasvattamasta, tosin ostohalukkuuteen vaikuttaa suuresti hinnoittelu. Koska suuressa asunnossa on kalliita märkätiloja suhteellisesti vähemmän, pitäisi neliöhinnan olla alhaisempi. Rakennuttajat taas tietenkin myyvät mieluummin kalliita kuin halpoja neliömetrejä.

Usein suuret asunnot muodostetaan yhdistämällä kaksi pienempää, jolloin tilankäyttö ei ole erityisen tehokasta, ja pohjaratkaisuista tahtoo tulla sokkeloisia. Tavallaan näin on tehty tässäkin, sillä alakerroksissa tällä paikalla on kaksi pienempää huoneistoa.

Silti vaihtoehtoja tarvitaan. Kaksion asukki saattaa himoita kasvimaata, silloin olisi hyvä tarjota pientalomaisia osakehuoneistoja, jotta ei tarvitsisi pelkän kasvimaan takia hankkia koko taloa. Suurta asuntoa havittelevista osa jättäisi taas mielellään lumityöt kiinteistöyhtiölle, ja puutarhuroinniksi riittävät parvekekukat.

Tähän asuntoon menee kyllä petunia jos toinenkin, jos sille linjalle lähtee. Parveketta piisaa koko huoneiston mitalta eli viitisentoista metriä. Leveyttä ei ole kovin paljoa, joten kalustamiselle ei ole aivan niin juhlavia vaihtoehtoja kuin pelkän pinta-alan perusteella voisi arvella. Toisaalta parvekkeen eri päät saavat oman luonteensa, makuuhuoneen edustalla voi kuivatella pyykkiä samalla kun olohuonepäässä katetaan kahvipöytää.

Asunnolla ei ole seinänaapureita. Ikkunat avautuvat kolmeen ilmansuuntaan, porrashuone jää pohjoissivulle. Pohjaratkaisu on selkeä, kaikki tilat asettuvat märkätiloja kiertävän käytävän varrelle. Oleskelutilat suuntautuvat aurinkoiseen ilmansuuntaan. 27-neliöinen olohuone mahduttaa sisäänsä hyvin oleskeluryhmän ja suuremmankin ruokapöydän.

Huoneet ovat tasapainoisen väljät ja selkeät, mutta näin pitää tässä kokonaispinta-alassa ollakin. Pieninkin makuuhuone on 11-neliöinen. Suurimman makuuhuoneen sisustamista hankaloittaa tosin ikkunoiden sijoitus. Vaatehuonetta ei asunnossa ole, tosin komeroita on kohtuullisen runsaasti.

Näköalat asunnosta ovat komeat. Parvekkeelta avautuu näkymä Pitkänmöljäntien johdattamana keskustaa kohti. Makuuhuoneiden puolella on satama, toisella sivustalla Nallikari ja vehreä Hietasaari.

Tätäkin taustaa vasten on yllättävää, että saunaosasto ei vastaa asunnon muuta tasoa. Se on pieni ja ikkunaton. Kodinhoitotila on kopitettu erilleen, pyykinpesu ei siellä häiritse muuta elämää mutta tuossa tilassa ei kyllä mahdu lakanaa suorille käsille pingottamaan. Alakerran asunnot putkivetoineen lienevät näillä kohdin rajoittaneet tämän asunnon pohjaratkaisun sommittelua, vaikka tilankäyttö muutoin on luontevaa.

Esimerkkihuoneisto 4h+k+s, 109 m2, 255 300 euroa. Asunto on myyty.

Ilmoita asiavirheestä