Keskustelun syntyminen on toivottavaa, toteaa Suomen Asuntomessujen toimitusjohtaja Pasi Heiskanen Suomen Asuntomessujen toimitusjohtaja Pasi Heiskanen uskoo Oulun asuntomessujen haastavan ihmiset miettimään asumiseen liittyviä näkemyksiä.
"Käynti messuilla varmasti avartaa. Mitä asuminen voi olla ja millaisia ratkaisuja siihen on tarjolla?"
Heiskasen mukaan Oulussa on esillä niin mielenkiintoisia ja erikoisiakin ratkaisuja, että keskustelua varmasti syntyy.
"Itse asiassa haastamme siihen, sillä meidän roolimme on parhaimmillaan silloin kun saamme aikaan laajan keskustelun, johon osallistuvat paitsi rakentamisen ammattilaiset ja lehdistö myös tavalliset messuvieraat." Oulun asuntomessujen tarjontaa Heiskanen kuvailee rikkaaksi.
"Verrattuna esimerkiksi edellisiin Laukaan ja Heinolan messuihin yksin asunto- ja rakennustyyppejä on enemmän esillä. On erilaisia kerrostaloja, rivitaloja, paritaloja ja omakotitaloja hyvinkin paljon."
Myös messupaikan luonne on toisenlainen.
"Nythän kyseessä on uuden kaupunginosan rakentaminen, ja tämä näkyy sekä rakentamisessa että kaupunkisuunnittelun otteessa", Heiskanen lisää.
Keskustelua toimitusjohtajan mukaan syntyy varmasti ainakin siitä, tuleeko kokoelmasta yksilöllisiä omakotitaloja yhtenäinen ja miellyttävä omakotialue.
"Näin suuri määrä uniikkeja omakotitaloja on suuri kokonaisuus suomalaisissa ympyröissä," hän huomauttaa.
Muutamissa ensikommenteissa alueen rakennuskantaa on syytetty jopa ökyrakentamisesta.
Heiskanen ei haluaisi käyttää tuota sanaa, vaan huomauttaa, että esimerkiksi omakotialueen kaavassa on annettu rakennusoikeutta noin 250 neliötä tonttia kohti ja kukin perhe on voinut itse ratkaista, kuinka paljon siitä haluaa käyttää.
"Näyttää siltä, että pääosa on käyttänyt rakennusoikeutta 200--250 neliön väliin, eli kiistatta Oulun asuntomessujen omakotitalot ovat tilavia. Tällä taas on suora yhteys kustannuksiin, tilavat asunnot maksavat enemmän kuin pienemmät. Tosin juuri nyt kuka tahansa Oulussa vieraileva huomaa helposti, että niin Oulussa kuin ympäristökunnissa yleensäkin rakennetaan aika isoja omakotitaloja."
Pasi Heiskanen korostaa myös Oulun kaupungin vahvaa panosta. Laatujärjestelmän myötä kosteuteen, lämpöön ja talojen tiiviyteen kiinnitetään huomiota ihan tieteellisin menetelmin, mikä tuo oman lisänsä myös messujen sisältöön. Eri kohteista Heiskasen mieleen on jäänyt muun muassa esteetön talo, jossa on hissi sisällä. "Ehdottomasti ratkaisu, jota kannattaa pohtia. Jos tarkoituksena on asua jossakin pitkään, voi hyvin miettiä tällaista ratkaisua, vaikka oma elämäntilanne ei sitä vielä edellyttäisikään."
Myös taitelija Moosa Myllykankaan rakennusprojektiin kuuluva oma, erillinen työtila on hänen mukaansa huomion arvoinen. "Tällaisiakin ratkaisuja on syytä miettiä nykyistä enemmän."
Kerrostalokohteista mielenkiintoisia ovat muun muassa luhtikäytävätalo ja kaksikerrosjulkisivu, mutta kokonaisuudessaankin messut tarjoavat Heiskasen mukaan todella paljon mielenkiintoisia yksityiskohtia.