Run­saas­ti liik­ku­vat pojat lukevat ja las­ke­vat pa­rem­min

Runsas liikunta tukee etenkin poikien koulumenestystä jo kolmena ensimmäisenä kouluvuotena, kertoo Itä-Suomen yliopiston ja Jyväskylän yliopiston tutkimus.

Runsas liikunta tukee etenkin poikien koulumenestystä jo kolmena ensimmäisenä kouluvuotena, kertoo Itä-Suomen yliopiston ja Jyväskylän yliopiston tutkimus.

Tutkimuksessa tarkasteltiin 186 kuopiolaisen lapsen ensimmäisellä luokalla mitatun liikunnan ja fyysisesti passiivisen ajan yhteyksiä luku- ja laskutaitoon ensimmäisellä, toisella ja kolmannella luokalla.

Tutkimuksen mukaan erityisesti runsaampi välituntiliikunta sekä osallistuminen urheiluseuran harjoituksiin ensimmäisellä luokalla olivat yhteydessä parempaan luku- ja laskutaitoon kolmena ensimmäisenä kouluvuotena.

Tytöillä liikunnan ja fyysisesti passiivisen ajan yhteydet luku- ja laskutaitoon olivat tutkimuksen mukaan vähäisiä.

Tulosten perusteella välituntiliikunnalla ja urheiluharrastuksilla voi olla merkitystä lasten oppimistuloksille ja koulumenestykselle.

Ilmoita asiavirheestä