Ve­nä­läi­sen loma on huono, jos rahaa jää yli

Venäläinen matkailija käyttää mielellään rahaa, kunhan saa sille hyvän vastineen, sanoo aluepäällikkö Arto Asikainen Matkailun edistämiskeskuksesta (MEK).

-
Kuva: Kimmo MŠntylŠ

Venäläinen matkailija käyttää mielellään rahaa, kunhan saa sille hyvän vastineen, sanoo aluepäällikkö Arto Asikainen Matkailun edistämiskeskuksesta (MEK).

Asikaisen mukaan suomalaiset ja venäläiset suhtautuvat aivan eri tavalla siihen, jos matkakassa ei tyhjenekään.

--? Me (suomalaiset) olemme iloisia, että jes, nyt on tehty hyvä ostos. Venäläisille se on merkki siitä, että loma ei ollut onnistunut, koska rahalle ei löytynyt käyttöä.

Arto Asikainen sanoo, että Suomesta puuttuu vielä paljon sellaisia palveluja, joista venäläismatkailijat olisivat valmiita maksamaan. Kysyntää olisi esimerkiksi kantajapalvelulle ja lastenhoidolle. Sen sijaan ohjelmapalveluja ja erilaista tekemistä tarjotaan hyvin.

Suomeen odotetaan vuodenvaihteen tienoolla yli 300? 000:ta venäläismatkailijaa. Pääjoukko saapuu uudenvuoden jälkeen. Kovimmat rajaruuhkat ovat Kaakkois-Suomessa, mutta loman viettoon venäläiset suuntaavat MEKin mukaan tasaisesti eri puolille maata.

Ilmoita asiavirheestä