Se on Shakespeare´s Globe, teatteri, joka on rakennettu täsmälleen samanlaiseksi kuin alkuperäinen Globe-teatteri 1500-luvun lopulla.
Tai niin samanlaiseksi kuin se nykyisten palo-, hygienia-, turvallisuus- ynnä muiden määräysten mukaan on mahdollista.
"Esimerkiksi alkuperäiseen Globeen mahtui 3 000 katsojaa, ja sisäänkäyntejä oli vain kaksi. Ajatelkaa, mikä tungos, kun näytelmä loppui! Nykyiseen Globeen otetaan enintään 700 katsojaa esitykseen, ja meillä on useita ovia", kertoo opas, joka esittäytyy
Noin 14 vuotta sitten valmistunut uusi Globe on sekä teatteri että museo.
Täällä oli kapakoita ja bordelleja, teattereita ja areenoita, joissa sai otella karhuja vastaan", kuvailee opas.
Näyttely esittelee esimerkiksi näytelmissä tarvittujen pukujen valmistusta 1500-luvulla ja kiinnostavaa rekvisiittaa, kuten näyttämöpuukkoja ja -miekkoja sekä soittimia, joita tarvittiin Shakespearenkin näytelmissä.
Erikoiset kieli- ja puhallinsoittimet näyttävät nykyisten kitaroiden, viulujen ja huilujen esi-isiltä.
Näyttely ja upea museokauppa ovat auki ympäri vuoden, samoin opastuksia on tarjolla päivittäin.
Teatteriesityksiä Globessa järjestetään vain huhtikuusta lokakuuhun, sillä kyseessä on ulkoilmateatteri.
Pyöreän rakennuksen katto on näet keskeltä auki.
"Liput maksavat viisi puntaa, ja niitä voi tilata netissä vaikka Suomesta, jos tietää, milloin on tulossa Lontooseen", opas vinkkaa.
"Linnut ja lentokoneiden melu ovat riesanamme. Kerran yksi pulu lensi erään näyttelijättären hatun päälle istumaan. Lady ei huomannut mitään, ja hänellä oli menossa kohtaus, jossa hän suri kuollutta miestään. Yleisö alkoi nauraa pululle, ja näyttelijätär hermostui pahanpäiväisesti."
Globessa yleisö käyttäytyy eri tavoin kuin normaalisti teatterissa. Toisin sanoen samaan tapaan kuin Shakespearen aikaan.
Osa istuu kovilla puupenkeillä parvekkeilla, mutta permannolla on vain seisomapaikkoja. Siinä yleisö pääsee lähelle näyttelijöitä, ja jotkut jopa huutelevat ja kommentoivat heille näytelmää.
"Täällä saa myös syödä ja juoda kesken esityksen, ja poistuakin voi, eikä kukaan pahastu."
Koska Shakespearen aikaan ei ollut sähkövaloa, esityksiä järjestettiin vain päivisin. Nykyäänkin Globessa on usein iltapäivänäytöksiä.
Lontoo on aina ollut kuuluisa laadukkaista teatteriesityksistä, erityisesti musikaaleistaan.
Historian eläväksi tekevä Globe kruunaa Lontoon monipuolisen teatteritarjonnan.

Kommentoi