"Pisimmät reissut on tehty Helsinkiin ja Turkuun. Tänä kesänä kierrämme nuorten hevosten GP-sarjaa, joten kilometrejä kertyy tuhansia", Rova laskee.
Meppiä ratsastaa
"Se on turvallisempaa, sillä hevoset pystyvät siten tasapainottamaan itseään paremmin kuin turpa menosuuntaan seistessään. Muutenkin iso auto on turvallisempi ajoneuvo isoja eläimiä kuljetettaessa", Peltokoski sanoo.
Lisäturvaa matkustamiseen tuo kuljettamoon sijoitettu kamera, josta hevosten tilannetta on mahdollista tarkkailla koko matkan ajan.
Lisäluksuksena on muun muassa hevosten niveliä säästävä ilmajousitus sekä ilmastointi myös hevosten matkustustilassa.
Lue lisää tiistain Kalevasta!

Kommentit
no johan se joku kateelline on ehtinyt kommentoimaan.. :) vaikka tottahan se että pappa betalar aika monella, mutta mitä siitä. jokainen laittaa rahansa mihin haluaa! Ja ravipuolella on myös niitä ketkä ovat valmiita laittamaan kuljetuskalustoon paljon rahaa. Hyvä Ville ja Meppi ja muut hevoset! Hienosti kausi alkanut ja toivottavasti jatkuu! :)
Tienpäällä sen kyllä huomaa liikkuuko siellä ravuri vai ratsu. Se on tuo ratsastus sen verran paremmin toimeentulevien laji, että se yhdistelmä jolla niitä hepoja liikutellaan maksaa useasti omakotitalon verran ja se hevonen siellä kopissa tontin verran. Noo, ei se ole poikha mikhän harrastus jos se ei sataatuhatta vuodessa maksa. Kuitenkaan ne ei nuo ratsut tienaa edes melanssi rahoja kauden aikana, noin keskimäärin, ravurilla voi saada jopa kaurat tienattua.