Peräti joka kolmannella suomalaisella on D-vitamiinin puutos, ilmenee laajasta suomalaistutkimuksesta. Tutkimuksen tulokset ilmestyvät Lääkärilehdessä tammikuussa, mutta ne julkaistiin jo nyt verkossa.
D-vitamiinia saavat liian vähän useammin naiset kuin miehet. Toisin kuin on oletettu, D-vitamiinin puutos näyttää olevan Suomessa yleisempää nuoremmilla kuin iäkkäillä.
Liian vähäisen D-vitamiinin saannin havaittiin olevan yhteydessä iän lisäksi ylipainoon ja vähäiseen liikuntaan. Tutkimus löysikin uuden riskiryhmän: lihavat työikäiset naiset, jotka eivät harrasta liikuntaa.
Nyt julkaistu tutkimustulos ei päde suoraan nykyhetkeen, sillä muun muassa maitoon ja levitteisiin on alettu juuri lisätä Suomessa entistä enemmän D-vitamiinia. Tutkimuksen otos on vuodelta 2007.
Ikäihmisille suositeltuun päivittäiseen vitamiinimäärään ei pääse pohjoisissa oloissa kuten Suomessa ilman D-vitamiinilisää pilleristä tai pullosta.
D-vitamiini ehkäisee muun muassa luukatoa.
Vitamiinitutkimuksesta kertoi Helsingin Sanomat verkkosivuillaan.