Mainos

Harva muotoilija voi keskittyä lasiin

Iittalan muotoilujohtaja Harri Koskinen on ainoa vakituisesti palkattu lasimuotoilija. Iittalan muotoilujohtaja Harri Koskinen on ainoa vakituisesti palkattu lasimuotoilija.
com.pic./Markku Ojala
Kauneus & muoti  30.5.2012 | STT Muuta tekstin kokoa -+

Teolliset muotoilijat ja lasimuotoilijat liikkuvat yhä useammin toistensa reviireillä. Suomen Lasimuseon kesänäyttely esittelee noin 30 rajojen ylittäjää ja heidän tuotantoaan. Lasitavaran lisäksi esillä on monenlaista sarjatuotantoa.

Intendentti Kaisa Koiviston mukaan lahjakkaan muotoilijan oli vielä 1990-luvulla realistista toivoa työpaikkaa lasiteollisuudesta. Nyt ainoa vakituisesti palkattu on Harri Koskinen, eikä hänkään muotoile itse, vaan etsii tekijöitä ja tuotteita Iittalan muotoilujohtajana.

Koivisto on innoissaan siitä, että edes kaksi näyttelyn nuorta muotoilijaa, Camilla Kropp ja Katriina Nuutinen, ovat voineet lasiopintojen jälkeen erikoistua lasiin.

– Ei ole  helppoa löyttää näyttelyistä tai messuilta tuottajaa omille esineilleen.

Toisaalta lasi tarjoaa taiteellista vapautta monille muotoilijoille, jotka ovat hankkineet nimeä muilla tuotteilla. Stefan Lindfors ja Ristomatti Ratia revittelevät vähemmän kuin Ritva-Liisa Pohjolainen, Marja Suna tai Björn Weckström, luonnehtii Koivisto.
 
Suomen Lasimuseon näyttely Karahvista kirjahyllyyn Riihimäellä 1.6.-23.9.  

Lähetä kuva, video tai juttuvinkki viestinä puhelimellasi numeroon 13222 tai käytä lomaketta.

Mainos
Ads by Google
Mainos
Mainos
Galleriat »|Kauneus & muoti

Galleriat

Mainos
Uusimmat » | Kauneus & muoti Down Up
Mainos
Pääuutiset
Mainos
stats-image
Takaisin ylös