Fiesta ro­mut­tui ulos­ajos­sa - Ford perui osal­lis­tu­mi­sen Arctic Lapland ralliin

Ruotsin rallin testirupeaman toisena päivänä sattunut raju ulosajo pakottaa Fordin jättäytymään pois Rovaniemellä ajettavasta SM-rallisarjan avauskisasta Arctic

Ruotsin rallin testirupeaman toisena päivänä sattunut raju ulosajo pakottaa Fordin jättäytymään pois Rovaniemellä ajettavasta SM-rallisarjan avauskisasta Arctic Lapland Rallista 28.-29.1.2011.

Ulosajossa mukana olleet Jari-Matti Latvala ja Miikka Anttila selvisivät onnettomuudesta loukkaantumatta, mutta auto kärsi huomattavia vahinkoja. . Auton kuntoon laittaminen vie sen verran aikaa, että tiimi oli pakotettu laatimaan aikataulunsa ja suunnitelmansa uudelleen. Auto kunnostetaan Ruotsissa, jonka jälkeen on mahdollista vielä jatkaa testejä ennen Ruotsin rallia.

"Olen pahoillani kaikkien Mikon ja Jari-Matin fanien puolesta, jotka olivat toivoneet näkevänsä idolinsa tositoimissa Rovaniemellä. Mutta uskon heidän olevan samaa mieltä, että testien loppuun vieminen Ruotsissa palvelee varmasti parhaiten itse MM-rallikauden avauskisaa", kertoi Ford Abu Dhabi rallitiimin päällikkö Malcolm Wilson.

Jari-Matti kertoi, että onnettomuus tapahtui 6-vaihteella ajettavassa nyppylässä ja auton vauhdin olleen 150 km/h. "Virhe oli täysin minun," hän lisäsi. "Yritin käyttää lumipenkkoja auton hidastamiseen, mutta se lähtikin pyörimään tiellä ennenkuin lensi lumipenkkojen yli tieltä ja osui matkalla muutamiin puihin. Fiesta RS WRC selvisi törmäyksestä varsin hyvin ja meistä kumpikaan ei loukkaantunut. Se, että tiimi pystyy korjaamaan auton ja me jatkamaan testejä, osoittaa kuinka vahva Fiesta on."

Ilmoita asiavirheestä