Vuonna 1992 syntynyt nuori mies pakeni poliisia Puistolantiellä Kajaanissa tiistaina.
Poliisipartio havaitsi mopoilijan partioinnin yhteydessä. Partio näytti mopolle pysähtymismerkkiä, mutta mopoilija lähti pakenemaan poliisia ajaen huomattavaa ylinopeutta.
Mopoilija ajoi vastaantulevien kaistalla ja kevyenliikenteen väylillä. Tapahtuma-aikaan oli liikkeellä jonkin verran kevyttä liikennettä sekä autoja.
Partio seurasi mopoa jonkin aikaa ja kadotti näköyhteyden mopoilijaan.
Myöhemmin partio tavoitti tämän jälkien perusteella kotoa. Mopoilijaa epäillään törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta, kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta sekä ajoneuvorikkomuksesta, koska mopoa oli viritetty niin, että se katsotaan kevytmoottoripyöräksi.
Mopo oli pojan isän nimissä. Isää epäillään kevytmoottoripyöräksi katsottavan ajoneuvon luovuttamisesta ajo-oikeudettomalle. Pojalla oli M-luokan ajokortti ja kevytmoottoripyörään vaaditaan vähintään A1 -luokan kortti.