Lapio pysyy tyt­tö­jen käsissä

Oulun seudun ammattiopiston viherrakentajat Reetta Höyhtyä ja Laura Jantunen käsittelivät lapiota ammattimaisin ottein keskiviikkona aamupäivällä. Torstaina kello 12 kaksikon rakennelma on valmis ja eri elementeistä valmistuu sana Oulu. Katso online-kuvaa Taitajakisoista.

Oulun seudun ammattiopiston viherrakentajat Reetta Höyhtyä ja Laura Jantunen käsittelivät lapiota ammattimaisin ottein keskiviikkona aamupäivällä.
Oulun seudun ammattiopiston viherrakentajat Reetta Höyhtyä ja Laura Jantunen käsittelivät lapiota ammattimaisin ottein keskiviikkona aamupäivällä.

Oulun seudun ammattiopiston viherrakentajat Reetta Höyhtyä ja Laura Jantunen käsittelivät lapiota ammattimaisin ottein keskiviikkona aamupäivällä. Torstaina kello 12 kaksikon rakennelma on valmis ja eri elementeistä valmistuu sana Oulu.

Viherrakentamisen lajivastaava Juha Karvonen on vakuuttunut finalistien osaamisesta.

"Kaikki tekijät ovat finaalivaiheessa todellisia osaajia", Karvonen sanoo.

Viherrakentajat rakensivat maanantaina terassin ja kivetyksen, joista muodostuu raamit pientä pihaa mukailevalle rakennusalueelle.

"Erot kilpailijoiden välillä tulevat esiin etenkin nopeudessa. Tietysti myös mittojen tarkkuuksissa näkyy eroja", Karvonen toteaa.

Viherrakentaminen on parikilpailu, jossa kaksikot rakentavat samanlaiset rakennelmat millintarkkojen ohjeiden mukaan. Vuoden 2010 viherrakennuksen suomenmestaruuskisojen teemana on kestävä kehitys. Teeman mukaisesti kilpailutehtävissä käytetään suomalaisia materiaaleja.

Kilpailijoiden työtehtävät mittaavat viherrakentamistaitoja käytännöllisesti. Tehtäviin kuuluu muun muassa istutusten, laatoitusten ja vesirakenteiden tekoa. Maan tiivistämisen ja kivien leikkaamisen finalistit hoitavat käsin.

Katso online-kuvaa Taitaja-kisoista!

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä