Kova tuuli myö­häs­tyt­ti Viking Gab­riel­laa

Viking Gabriella saapui maanantaiaamuna Tukholmasta kello 12:n aikaan eli noin kaksi tuntia myöhässä. Myöhästyminen johtui yhtiön mukaan tuulioloista.

Viking Gabriella saapui maanantaiaamuna Tukholmasta kello 12:n aikaan eli noin kaksi tuntia myöhässä. Myöhästyminen johtui yhtiön mukaan tuulioloista.

Helsingin satamakapteeni Kari Wallin tiesi, että tuuli oli noin 14 metriä sekunnissa ja voimistumaan päin.

Viking Mariella saapui maanantaiaamuna Tukholmaan noin 2,5 tuntia myöhässä. Sunnuntai-iltana 17.30 Helsingistä lähteneen Mariellan olisi pitänyt olla Tukholmassa 9.30 maanantaiaamuna, mutta se saapui Tukholman-terminaaliinsa vasta puolilta päivin.

Kovassa tuulessa ei ole haluttu riskeerata, vaan on pudotettu nopeutta, Viking Linen Tukholman terminaalin johtaja Harri Joensuu kertoi ruotsalaiselle uutistoimisto TT:lle

Silja Linen alukset eivät ole toistaiseksi myöhästyneet, mutta se johtuu osittain siitä, että lautat eivät ole käyneet Maarianhaminassa ja Kapellskärissä.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä