Vuo­li­joel­le tulossa lisää pa­ko­lai­sia

Vuolijoelle saapuu uusi ryhmä pakolaisia toukokuun puolessa välissä. Nyt saapuvassa kolmen perheen iranilaisryhmässä on kahdeksan jäsentä.

Vuolijoelle saapuu uusi ryhmä pakolaisia toukokuun puolessa välissä. Nyt saapuvassa kolmen perheen iranilaisryhmässä on kahdeksan jäsentä. Kiintiöpakolaisiin kuuluva ryhmä sijoitetaan kunnan omistamiin asuntoihin Otanmäkeen.

Vuolijoen pakolaismäärä on tällä hetkellä 56, jotka kaikki asuvat Otanmäessä. Heistä 29 saapui viime syksynä Iranista. Loput pakolaiset ovat entisen Jugoslavian alueelta, josta ensimmäinen ryhmä saapui Vuolijoelle maaliskuussa 1999.

Vuolijoella on varauduttu sijoittamaan kaikkiaan sata pakolaista. Seuraavan ryhmän tulo siirtynee ensi vuoden alkupuolelle.

Ilmoita asiavirheestä