Kiinan su­kel­lus­ve­ne­on­net­to­muus herätti ky­sy­myk­siä

Kiinan eilisen sukellusveneonnettomuuden yksityiskohdat ja syyt on jätetty hämärän peittoon lukuun ottamatta rivien välistä ilmi käyvää tietoa, ettei alus uponnut.

Kiinan eilisen sukellusveneonnettomuuden yksityiskohdat ja syyt on jätetty hämärän peittoon lukuun ottamatta rivien välistä ilmi käyvää tietoa, ettei alus uponnut. Kiina tiedotti eilen 70 sotilaan kuolemasta laivaston sukellusveneonnettomuudessa.

Sotilasasiantuntijoiden mukaan kyseessä oli Ming-luokan sukellusvene numero 361. Tällaisessa sukellusveneessä on yleensä miehistönä yhdeksän upseeria ja 46 sotilasta.

Taiwanilainen asiantuntija Wendell Minnick hämmästeleekin uhrien suurta lukumäärää. Hänen mukaansa aluksessa syttyi todennäköisesti tulipalo tai siiten se törmäsi toiseen alukseen.

"Jos aluksen torpedo olisi räjähtänyt, alus olisi uponnut", Minnick arvioi.

Toisten arvioiden mukaan dieselkäyttöisen sukellusveneen miehistön kohtaloksi saattoivat koitua aluksen sisään päässeet pakokaasut.

Ilmoita asiavirheestä