Kiina pelkää sars-epi­de­miaa aidsin run­te­le­mas­sa He­na­nis­sa

Kiina pelkää sars-kuumeen leviävän miljoonien siirtotyöläisten mukana aidsin pahoin runtelemaan Henanin provinssiin.

Kiina pelkää sars-kuumeen leviävän miljoonien siirtotyöläisten mukana aidsin pahoin runtelemaan Henanin provinssiin.

Toukokuun ensimmäisinä päivinä Henaniin palanneista arviolta 300 000 siirtotyöläisestä 75 prosenttia saapui sars-alueilta. Henanissa oli tiistaihin mennessä kerrottu toistaiseksi vasta 14 sars-tartunnasta ja 14 epäillystä tapauksesta, mutta terveysviranomaiset ovat huolissaan tuhoisista seurauksista taudin levitessä alueelle.

Henanin hallituslähteiden mukaan siirtotyöläisten palaamista sars-alueilta kotiseudulleen Henaniin on ollut vaikea estää.

Henanin provinssissa on noin miljoona hiv-positiivista, joiden immuunijärjestelmä on jo valmiiksi heikentynyt ja joille sars merkitsisi mitä todennäköisimmin kuolemaa. Kaikkiaan Henanin provinssissa asuu 91 miljoonaa ihmistä.

Ilmoita asiavirheestä